Co je to ježovizace? Rádio Jerevan jako vždy zná odpověď (satira)
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Ministerstvo školství neví, co znamená nové slovo, které jim poslal odbor kontroly dezinformací z vnitra a které mají zařadit do výuky. Nejjednodušší je napsat do rádia Jerevan.

Některé otázky vyžadují podrobnější vysvětlení. Ale i s tím si rádio Jerevan umí poradit.

Asociace učitelů českého jazyka se dotazuje:

„Milé rádio,

z ministerstva školství nám přišla instrukce, abychom do výuky zařadili nové slovo ježovizace a slova odvozená. Co to znamená a co máme dětem říkat?”

Rádio Jerevan:

„Nová slova jsou inspirována Nikolajem Ježovem a jeho odhodlaným bojem proti lidem s jiným politickým názorem.”

„Nikolaj Ježov se stal díky své bezmezné loajalitě ke Stalinovi šéfem sovětské tajné policie NKVD. Do funkce byl jmenován na počátku akce známé jako ‘Velký teror’. Během ní byli za pomoci pečlivě zrežírovaných soudních procesů odsouzeni k drakonickým trestům odpůrci režimu z řad úřednictva, důstojnického sboru, inteligence a rolnictva.”

„Jako záminka k rozpoutání Velkého teroru posloužila vražda šéfa stranické organizace v Leningradu. Jeden z prvních, který čistky odnesl, byl i tehdejší šéf NKVD Jagoda, na jehož místo nastoupil právě Nikolaj Ježov. ”

„Nemaje jiné než základní vzdělání, začínal Nikolaj Ježov svoji kariéru jako pomocník krejčího. Na novém stranickém postu se ale chytil. Dostal přezdívku krvavý skrček. Měřil pouhých 151 centimetrů a autorizoval použití fyzického násilí při výsleších nepřátelů lidu během procesů. Podle archivů NKVD bylo zatčeno 1,5 milionu lidí, z nichž téměř 700 tisíc bylo zastřeleno tempem zhruba tisíc poprav denně.”

„O pár let později se Nikolaj Ježov znelíbil a skončil kulkou popravčí čety, stejně jako jeho předchůdce Jagoda a následník Berija. Ovšem Stalin si velmi dobře uvědomoval hodnotu historie a historických faktů. Proto nařídil, aby Nikolaj Ježov zmizel i z oficiálních fotografií.”

„Takže milí učitelé, nová slova znamenají toto:

Ježovština

Informace schválené vládou, o kterých mohou občané libovolně diskutovat, dokonce i na veřejnosti. Poznají se podle toho, že je tak vláda označí prostřednictvím některé ze svých spřátelených nezávislých organizací.

Skloňuje se podle vzoru pravda.

Naježit

Dát pochybovačům o informacích výstrahu, že jiný názor než vládní je z definice dezinformace.

Sloveso se časuje podle vzoru naložit.

Ježovizace

Odstranění nositele dezinformací z veřejného života a zvláště pak z pracovního procesu.

Ježovizace se skloňuje podle vzoru deratizace.

Ježovka

Osoba, která je oprávněna rozhodovat, co je a co není dezinformace.

Ježovka se skloňuje podle vzoru soudružka.

Pro snadnější pochopení nových slov přikládáme obrazovou prezentaci.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. A co tak místo Ježovizace, neb ta byla před sto lety, začít vše těmi pravými jmény, např. Fialovizace, nebo ještě lépe Rakušanovizace. Aha to by nešlo, už chápu v dnešní době je na pranýři Rusko.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*