
LIBOR VONDRÁČEK
Jako sportovec a právník jsem rád, že NHL neuplatňuje princip kolektivní viny, a i proto máme aktuálně možnost sledovat historické představení.
Zatímco Dominik Hašek (svého času hráč Spartaku Moskva) kritizuje NHL za to, že nezakázala účast ruským hráčům, Alexandr Ovečkin mezitím vyrovnal gólové skóre Waynea Gretzkyho.
Oba vstřelili 894 branek ve velmi podobném počtu utkání v základní části NHL. Gretzky dosáhl této mety v zápase číslo 1483, Ovečkin v zápase číslo 1486.
NHL chystá obrovskou oslavu při zápase, ve kterém padne gól číslo 895, a ukazuje tím, že si váží své bohaté historie. Zároveň potvrzuje, že kvůli principu kolektivní viny odmítá překrucovat či narušovat statistické rekordy.
Hrozné války bohužel budou probíhat vždy. Žádná sportovní soutěž je nemá šanci svým přístupem zastavit – přestože jednou z hlavních myšlenek sportu, a olympiády zvláště, bylo už od antického Řecka nahradit válečné soupeření tím sportovním.
Podobně jsem považoval za nešťastné, když byli z Australian Open či US Open vylučováni neočkovaní hráči, nebo když hráči Jugoslávie nesměli nastoupit na Euro 1992.
Nejde jen o ty, kteří jsou vyloučeni, ale i o férové poměřování ostatních. Je opravdu Johannes Thingnes Bø lepší biatlonista než Ole Einar Bjørndalen, když Bjørndalen musel po celou dobu kariéry porážet i soupeře z Ruska a Běloruska, zatímco Bø nikoliv?
Sport je ve srovnání s válkou a smrtí, kterou přináší, samozřejmě méně důležitou záležitostí. Má nám však ukazovat správné vzory. V čestném souboji má zvítězit ten nejlepší, nejrychlejší a nejsilnější – v souladu s fair play, bez ideologického nánosu.
I proto považuji legitimizaci kolektivní viny v něčem tak ušlechtilém, jako je sport, za velkou chybu. A protože drtivá většina sportovních asociací politickému tlaku podlehla a princip kolektivní viny uplatňuje, musím přístup NHL v této věci ocenit.
FB
Gašek se určitě odvolá k mezinárodnímu soudu, protože bude zjišťovat zpětně, zda goly byly regulérní. Větší jelito než Gašek/Hašek jsem v životě nezažila a to žiju přes 80 let. Proto si dovoluji popřát panu Ovečkinovi, aby si tu chvíli užil i s rodinou a kamarády. V RUsku nikdo ničím jiným nežil, než jeho mistrovstvím.Taky bych podotkla, že pan Jágr si zaslouží úctu svého nevděčného národa. Takže OVI GO! Díky za neskutečné zážitky.
Haškovi asi pukne cévka a bude od šmejda konečně pokoj.