Glosa MM: Inflace dvěma pohledy
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Dvě zprávy ze stejného dne:
Finmag:
Míra inflace v březnu meziročně stoupla o 15 %, což odpovídá růstu spotřebitelských cen o 0,1 % meziměsíčně.
Meziročně zůstává zdražování nejmarkantnější u potravin a nealkoholických nápojů, kde dosáhlo hodnoty 23,5 procenta, stravování a ubytování (21,2 %) a bydlení (20,1 %). Zlevnění přišlo pouze u dopravy (-0,6 %), ovšem cenové tlaky byly relativně mírné i u pošt a telekomunikací (2,9 %) a alkoholických nápojů a tabáku (6,4 %). Největší příspěvek do meziroční inflace přichází z kategorie bydlení (5,7 procentního bodu) a potravin (4,2 pb), s velkým odstupem následuje stravování a ubytování (1,2 pb).
Ačkoliv březnová inflace v souladu s očekáváními vykázala citelné zpomalení, oslavy by byly předčasné. Pozorované uklidnění totiž do značné míry vyplývá z cen energií, které už dost dobře ani neměly kam dál růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem.
Twitter premiéra Fialy:
„Inflace je nejnižší od loňského dubna a nadále klesá. To je dobrou zprávou pro všechny občany naší země. Je vidět, že náš přístup se vyplácí. Stejně tak jako se podařilo zkrotit ceny energií a pohonných hmot, se totéž postupně podaří také s cenami potravin a celkovou inflací. Musíme být trpěliví a nedělat neuvážená rozhodnutí. Zvládneme to! Růst cen se zastavil. Meziměsíční inflace 0,1 %“.
Dodávám:
Ten člověk snad ztratil poslední zbytky soudnosti a studu.

Markéta Šichtařová v článku Manifest živnostníka:
Živnostníci z rozhodnutí státu na rozdíl od zaměstnanců nemají žádnou ochranu Zákoníkem práce. Na rozdíl od zaměstnanců mají dobrovolně a vědomě nižší důchod. Nemají žádný státní či zaměstnanecký příspěvek na penzijní či životní pojištění. Nemají žádný rodičovský příspěvek. Nemají nemocenskou. Nemají mateřskou. Nemají ošetřovné. Nemají zkušební dobu. Nemají garanci minimální mzdy – naopak mohou dosáhnout ztráty. Nemají žádnou výpovědní lhůtu. Nemají nárok na platy odstupného při skončení činnosti. Nemají ochranu maximální pracovní doby. Nikdo za ně nepočítá a neorganizuje jejich daně jako za zaměstnance. Na rozdíl od zaměstnanců, kteří platí daně JENOM ze mzdy, musí platit minimální odvody, i když mají nulový zisk. Na rozdíl od zaměstnanců každou chvíli čelí nájezdům finančního úřadu, hygieny, obchodní inspekce a spousty dalších úřadů. Za každou svou chybu ručí celým svým majetkem do plné výše škody – ve srovnání s třiapůlnásobkem mzdy zaměstnance. Na rozdíl od zaměstnanců mají mraky povinností typu kontrolní hlášení, souhrnné hlášení a další. A tak dál. A dál. A dál.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) nedávno vyslechl historicky první klimatickou stížnost. Šlo o spor iniciovaný skupinou švýcarských seniorek (KlimaSeniorinnen), které žalují vládu své země, že nedělá dost pro zamezení zvýšení globální teploty o 1,5 °C ve srovnání s předindustriální érou.
Skupina žen podporovaná švýcarskou odnoží Greenpeace tvrdí, že klimatická změna přímo ohrožuje jejich zdraví při vlnách veder, kdy navíc nemohou normálně fungovat a žijí v „klimatickém lockdownu“.
Podle odbornice na právo životního prostředí Evy Balounové z Ústavu státu a práva AV ČR tímto historickým momentem započal proces, který může v mnohém ovlivnit budoucnost klimatických žalob v mnoha zemích včetně Česka.
Tolik zpráva. Těšme se! Jakmile budou rozhodovat o našich záležitostech soudy, cesta ke krásnému novému světu bude doširoka otevřená.

Čtenář glos J. mi napsal:
Česká pošta chce kvůli úsporným opatřením prodloužit dobu doručování u ekonomických zásilek na tři dny od podání ze současných dvou. Ušetřit tím chce část doručovatelů.
Mám lepší návrh: u každé pošty zřídit vývěskovou skříň s oznámením, že dotyčný adresát si má do týdne vyzvednout zásilku. Po tomto datu bude nevyzvednutá zásilka považována za doručenou.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Ne pane Macek, předseda vlády je jen negramotný debil, který neumí do pěti počítat. To je ovšem u absolventů společensko-šarlatánského a humanitního hnoje, ale také u kašparů z kulturní fronty, zcela běžný stav (čest výjimkám). Jiný podobně nebetyčný pitomec, hrdý na své hlupáctví, to vyjádřil již před lety zcela lapidárně “matematika by zničila můj krásný způsob myšlení”…

 2. Pan autor zřejmě z nudy sbíra kde co je kde dnes k ničemu podle něho.Zapominá ale jaksi tady čtenářum připomenout,ze systemu ktery tak mohutně dnes kritizije kde se dá, ješte mohutněji kdysi skákal kolem krku spolu s panem privatizatorem jako jediné cesty tvrdeho kapitalismu po vzoru lady Thatcher.

  • “Nemůžete-li zpochybnit obsah, zpochybněte formu. Nemůžete-li zpochybnit
   ani formu, zpochybněte zdroj informace”.

   P.S. Dodávám, nesmí se to ovšem dělat tak hloupě jako to děláte vy. Vaše “argumenty” by ocenili někde na hovínkách, tady těžko. Vy skutečně neumíte vůbec nic…

 3. I.Hloupé je to podle Vas,protoze hájite nečí zajmy a neni tezke uhodnout čí.Jinak je to konstatováni faktu ke kteremu se pan autor muze vyjadrit.Napadat kapitalismus ke kteremu přispel schvalovanim privatizacnich zakonů od roku 1989,a které jsou mizérii kterou hasili a hasí vsechny vlady do dneška.To je jako ja bych nadával na socialimus ktery jsem sam navrhl jako jedinou moznou cestu a dneska škodolibě ho pomlouvat(protoze mohu) kde se dá.No a Vy zřejme kdyz tak neduverujete zdrojum imformací mate asi nejake specialní kanály na pravdu.Tak to jo.To jsou ti vyvolení.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*