Glosa MM: Něco zajímavých čísel
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Anglikánská církev projedná otázku, zda používat zájmeno „on“ při obracení se k Bohu, neboť se ozývají stížnosti, že tradiční oslovení je netolerantní, nespravedlivé a neinkluzivní.
A je tady další důkaz o nekonečnosti lidské blbosti…

Malé země se bez spojenců neobejdou, ale nesmějí si namlouvat, že jsou to přátelé.

Americký Institut válečných studí (ISW) 1. 12. 2022 napsal:
Operace ruské armády v okolí Bachmutu naznačují, že se ruské síly nedokázaly poučit z předchozích nákladných akcí zaměřených na operačně nevýznamná sídla.
8. 2. 2023:
Případné ovládnutí Bachmutu by Kyjevu zásadně zkomplikovalo možnosti zásobování velké části země.

Západní sankce proti Rusku vytvořily paralelní trh s ropou, prohlásil výkonný ředitel francouzského ropného obra TotalEnergies Patrick Pouyanne.
„Měli jsme relativně trnssparentní, dobře fungující globální trh s ropou – rozumím politické situaci, ale nemyslím si, že jsme plně domysleli následky. Globální trh již neexistuje a všemi těmi zákazy jsme vytvořili šedý trh, na kterém je Rusko bezesporu schopno komukoli ropu prodat.“

Něco zajímavých čísel, přičemž zvláště údaje z Iránu budou pro mnohé šokující:
Vloni od ledna do listopadu vyvezlo z Česka do Ruska zboží za 33,4 miliardy korun, tedy meziročně o 61,2 % méně.
Část českého exportu ale zřejmě obchází sankce a zboží se do Ruska dostává přes postsovětské republiky. Dramaticky vzrostl loni vývoz hlavně do Kazachstánu, Gruzie a Arménie.
Hodnota dodávek z ČR do Kazachstánu stoupl loni za leden až říjen meziročně trojnásobně na téměř 12 miliard korun. Extrémní je případ autodílů, kde objem dodávek vzrostl 94krát na 1,4 miliardy Kč. Telekomunikační přístroje a zařízení, počítače nebo léčiva vykazují v meziročním srovnání zhruba trojnásobný růst.
Dovoz z Ruska do ČR loni meziročně stoupl o 71 procent na 260 miliard korun, ale to hlavně kvůli drahému plynu a ropě. Významnými položkami jsou i železo, ocel či anorganické chemikálie.
Mezi Čínou a Ruskem podle čínských celních statistik obchodní výměna naopak meziročně vzrostla o 34,3 procenta na rekordní maximum 1,28 bilionu jüanů (4,18 bilionu Kč).
Irán s Ruskem pracuje na novém obchodním koridoru, který má oběma zemím pomáhat obcházet západní sankce.
Po celém Íránu nyní probíhá výstavba 3300 kilometrů železnic a 560 km nových tratí má být uvedeno do provozu do března. Dokončení těchto projektů by rozšířilo železniční síť země o pětinu.
Ve výstavbě je v Íránu rovněž 6000 km dálnic, přičemž 1000 km má být dokončeno do března. Čtyřproudá dálnice spojující Kaspické moře a Perský záliv byla otevřena loni.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*