Na zelenou transformaci není dostatek surovin. Čína to dobře ví
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Řada institucí vyjádřila v poslední době své pochybnosti o dostatku zdrojů na přechod k obnovitelné energii. Na světě v současnosti prostě není dostatek lithia, kobaltu nebo mědi. A většinu z toho, co na světě je, kontroluje Čína.

Místo závislosti na Rusku se Západ stane závislým na Číně, ale ani to nebude stačit. Zdroj informací na konci článku.

(1) Hledejte měď

Trafigura je velká švýcarská společnost se sídlem v Singapuru, která obchoduje s energií a kovy a jež vlastní podíly v řadě těžařských firem. Na setkání ekonomického fóra v lednu upozornil její ředitel, že aby lidstvo splnilo svůj cíl uhlíkové neutrality do roku 2050, musí do roku 2030 pocházet dvě třetiny energie z obnovitelných zdrojů. K tomu bude nutné zvyšovat produkci mědi o 20% každý rok.

Podle oficiálního účtu společnosti bude nutné obdobně dramatické zvýšení produkce hliníku a zinku. Dále společnost Trafigura uvádí, že zásoby kovů jsou v současnosti na kriticky nízké úrovni.

(2) Rukojmí Číny

Mezinárodní energetická agentura byla založena v roce 1974 v reakci na ropnou krizi. Jejím cílem je zajištění energetické bezpečnosti a v poslední době rozvoj udržitelných zdrojů energie. Minulý rok vydala zprávu, ve které analyzuje dostupnost klíčových nerostů pro zelenou transformaci, mezi něž patří lithium, grafit, nikl, kobalt, mangan, měď a kovy vzácných zemin.

Dosažení cílů Pařížské dohody bude podle zprávy znamenat šestinásobné zvýšení poptávky po klíčových nerostech v příštích dvaceti letech.

Vyšší poptávka pravděpodobně vyvolá nárůst cen, které mohou mít výrazný dopad na nutnou výši investic do obnovitelných zdrojů.

Obnovitelné zdroje energie zvyšují závislost Západu na Číně, neboť ta kontroluje například přes 80 % těžebních a zpracovatelských kapacit kovů vzácných zemin a polovinu produkce lithia.

Předpokládané těžební a zpracovatelské kapacity z existujících dolů a projektů pokryjí do roku 2030 pouze polovinu předpokládané poptávky po lithiu a kobaltu a 80 % potřeby mědi.

(3) Německé tajné služby upozorňují na nebezpečí

Německé tajné služby vystoupily na konci minulého roku v německém parlamentu a upozornily, že výstavba solárních a větrných elektráren je vysoce závislá na dodávkách z Číny.

(4) Zpráva pro finskou vládu: baterie nebudou

Finská vláda si nechala před dvěma lety zpracovat zprávu na téma dostupnosti vstupních surovin pro zelenou transformaci. Její autor na základě deklarovaných cílů uhlíkové neutrality vypočítal potřebu klíčových vstupů, například lithia a niklu pro baterie elektrických aut nebo záložních zdrojů energetické soustavy. Podle něj nemusí stačit globální známé rezervy, tím méně existující těžební kapacity, na produkci požadovaného množství baterií, do kterého je nutné započítat obnovu baterií existující flotily elektroaut po době životnosti, která je osm až deset let.

Jako příklad uvádí, že produkce jedné baterie pro plánovaný počet elektrických vozidel by spotřebovala 48 % známých ložiskových zásob niklu z roku 2018 a 43 % zásob lithia. Ani existující známé zásoby kobaltu nejsou dostačující.

Autor zprávy v závěru píše:

„Náhrada fosilních paliv obnovitelnými zdroji není možná pro celou lidskou populaci. Co bude muset být požadováno, je významné snížení poptávky společnosti po zdrojích všeho druhu. To znamená, že bude nutný velice odlišný společenský konsensus a radikálně odlišný způsob vlády.”

Překlad do srozumitelnější řeči: Nebudou auta ani dostatek energie a vláda se nebude ptát, jestli s tím lidé souhlasí. Prostě jim sebere peníze nebo jim to násilím nařídí.

(5) Čína je v klidu

Vůdce čínské komunistické strany na sjezdu v říjnu minulého roku: „Čína nepřestane spalovat fosilní paliva, dokud si nebude jista, že je čistá energie může spolehlivě nahradit.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Velmi pragmatický přístup o kterém budou zelení pomatenci v EU tvrdit, že jsou to dezinformace dezolátů, aby za pár let bez omluvy zveřejnili dezolátské prognozy,proč se nedaří dosáhnout cílů zeleného prokletí.

 2. no tak vůdce komunistické strany číny je asi jedinej politik,kterej má rozum-na rozdíl od těch demokratických blbů

 3. Kdyby každý člověk na zemi ubral ze svojí chamtivosti a hrabivosti ve prospěch matičky země,tak bude všeho na všechno tolik,že to nebude kam dávat.Ideologii v tom nehledejte.

  • Ohledně chamtivosti a hrabivosti nesmíte všechny soudit podle sebe. Na světě je obrovské množství chudých lidí kteří nemají nic jiného než svoje tělo a někteří kvůli tomu prodávají sebe nebo tělesné orgány aby přežili největší bídu. Nenasytnou touhou vlastnit stále více a více majetku a moci ve skutečnosti trpí malé procento lidí, to malé procento má ale obrovskou kupní sílu, geopolitický vliv a vlastní většinu výrobních kapacit na zemi.
   Ideologii v tom fakt nehledejte !

 4. Tak co se tyce pane moji chamtivosti a hrabivosti,tak jsem s ni velice spokojen.Neovlivnuje me tak jak jak ruzne dezinformacní fantazie za lepsi svet pomocí zbraní,ani ruzne petikoalice všeho mozneho i nemozneho.No a co se týče mych spoluobčanů,tak jak kdo.Ale větsinou katastrofa.Krysí zavod jede na plné pecky.Tak asi tak.Tak snad to matička země s náma zvládne.

 5. Což o to – se svou vlastní hrabivostí a chamtivostí jsou jistě spokojeni i Ročildové. A fantaziema o tom, jak se všude bojuje za lepší příští a naši svobodu a tak, těmi se ovlivňovat nenechte.

 6. Tak Vy jste to trochu popletla.Zapad vcetne tech Vami zminovanych proti nikomu nebojuje natoz proti jaderne velmoci,to jen pan dobybatel vidi nebezpečí za kazdou vrbou a chce lepsi pry svet.No jestli ten jeho,tak at si ho tam nechá.Nam se ten nas libi.No a co se tyce tech Vami zminovanych panů,tak mit všechno na lusknutí prstem jak oni tak me zivot nebaví.Vas jo? Na co by jsme se pak tesili? Ze nam dovezou haldu krámů?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*