
LIBOR ČÍHAL
Evropskounijní zahraniční politika je chaotická a bez jasné linie, za to musí Evropa platit vysokou cenu, Brusel dnes nemá adekvátní vládnoucí elitu, píše v Il Sussidiario ředitel webmagazínu „Analisi Difesa“ Gianandrea Gaiani. Evropa zaplatila vysokou daň za velké chyby svých vládnoucích, kterých se dopustili v souvislosti s ukrajinskou válkou, nyní se orientují na Čínu a udělají stejné chyby. Co řekl o EU viceprezident Vance je zcela oprávněné, Rusové, kteří žádnou invazi do Evropy nechystají, nejsou nepřítelem Evropy. V EU se evropské národy nepočítají, stačí se podívat na to, co se děje v Rumunsku, Francii nebo dokonce v Německu, kde nelegitimní parlament rychle změnil ústavu. Komise Leyenové slepě následovala Bidenovu politiku a připravila nás o ruský plyn, pak Trumpova administrativa chce zastavit ukrajinskou válku a EU se postaví do cesty, Komise Leyenové spolu s Macronovým revanšismem vidí v odpoutání Ameriky příležitost hrát si na velkou velmoc. Kellog navrhuje rozdělit Ukrajinu do vlivových zón, ruskou zónu by odděloval Dněpr, pokud Evropa s Ruskem nevyjedná mír, máme tu na dlouhou dobu novou železnou oponu od Finska až po Černé moře.
Unijní politika ohrožuje italskou budoucnost, britsko-francouzská vojenská iniciativa není namířena proti Putinovi, ale Trumpovi, jejím cílem je dovést Trumpovo vyjednávání do slepé uličky. Rusko je za určitých podmínek ochotno vyjednávat, jednou z nich je nepřítomnost cizích jednotek a základen NATO na Ukrajině. Současná Komise nejenže opakuje chyby předchozí, ale dělá ještě horší, z předchozích propadů se nic nepoučila. Leyenová tvrdila, že Rusové kradou pračky, aby získali jejich čipy, Draghi hlásal, že sankce zničí ruskou ekonomiku: dnes nám říkají, že se musíme vyzbrojit, protože co nevidět nás Rusové napadnou. Je tu těžký problém sebereflexe nomenklatury EU, která se i přes vyzbrojovací taktiku hlavně snaží zlikvidovat suverenity členských zemí.
Jedinou rozumnou politikou je žádat Putina, aby se zastavil a říct Zelenskému, že válku prohrál. Trump chce, aby EU kupovala za 350 miliard americký plyn, což je ve srovnání s Moskvou až příliš mnoho. Musíme se vrátit k ruskému plynu a oživit Nord Stream. Trump oznámil děsivá cla, burzovní akcie zkolabovaly a on po třech dnech oznámil, že chce jednat a ustoupil od nich, kolik lidí se asi zúčastnilo velkolepé spekulace nakupování akcií, které padly a pak se zotavily. Měli bychom si uvědomit, že Američané nemají spojence, ale zájmy, pokud s nimi nejste u stolu, jste na jídelním lístku. Ministr zahraničí Rubio říká, že USA neopustí Evropu, když utratí 5% svého HDP za zbraně, samozřejmě americké. Je nejvyšší čas, abychom se začali zabývat svými zájmy a začněme Itálií, ve chvílí, kdy Francouzi a Britové připravují koalici ochotných jít na Ukrajinu, říkají tomu pilíř evropské bezpečnosti, NATO a EU už nemají smysl.
EU nemůže pokračovat v politice náladových reakcí: Biden říkal, že EU musí přerušit styky s Ruskem, EU to okamžité provedla, pak zavede Trump cla a EU se otevře Číně. S Green Dealem nemůžeme obstát v soutěži s Čínou, v EU máme nejdražší energii a ocel na světě a k tomu žádné suroviny. Evropa se už konečně musí vyvázat z této hysterické logiky a objevit racionální politiku, které půjde o evropské zájmy. Než se rozhodneme, co vůbec dělat, měli bychom najít vládnoucí elitu, která ví, co chce.
Itálie je důležitá země, která by měla jednat s kým považuje za vhodné a na nikoho své pravomoci nedelegovat. Když se říká, že Macron by mohl reprezentovat Evropu na jednáních o míru na Ukrajině, není jasný důvod pro něco takového. Italská politika se musí rozehrát na všechny strany: přímo jednat s Trumpem a Číňany a obnovit styky s Ruskem. Itálie by se už konečně měla zabývat svými vlastními zájmy, je jasné, že EU žádnou strategii nemá a s touto Komisí je to ještě horší.
Buďte první kdo přidá komentář