Deník New York Times minulý týden přiznal, že informace o synovi prezidenta J. Bidena, které byly zveřejněny před rokem a půl a které poukazovaly na jeho podivné obchodní aktivity na Ukrajině, byly pravdivé. Média hlavního proudu do té doby opakovaně tvrdila, že se jedná o ruské dezinformace.
V polovině října roku 2020, čtrnáct dní před prezidentskými volbami v USA, zveřejnil deník New York Post článek o synovi prezidentského kandidáta H. Bidenovi. Článek1 tvrdil, že H. Biden v minulosti využíval postavení svého otce, který za vlády B. Obamy zastával funkci víceprezidenta USA, k vlastnímu prospěchu, mimo jiné k dobře placené pozici člena představenstva ukrajinské plynárenské společnosti Burisma.
Informace v článku pocházely z laptopu prezidentova syna, který jej poškozený vodou předal do opravny ve státě Delaware. Podle majitele obchodu Hunter Biden za opravu nikdy nezaplatil, počítač si nevyzvedl ani nereagoval na opakované volání majitele obchodu. Majitel obchodu před předáním laptopu úřadům zkopíroval data uložená na počítači a později je předal R. Guilianimu, právnímu zástupci prezidenta D. Trumpa.
Ukrajinské aktivity
New York Post dostal zkopírovaný obsah počítače od R. Guilianiho. Mezi dokumenty nalezenými na počítači byla korespondence týkající se aktivit H. Bidena na Ukrajině včetně emailu dokazujícího, že prezidentský kandidát J. Biden o jeho aktivitách věděl, přestože ve své volební kampani tvrdil opak. Dále obsahoval počítač fotografie H. Bidena při různých sexuálních aktivitách. Fotografie zveřejněny nebyly.
New York Post článek zveřejnil 14. října 2020 na svých stránkách a zároveň na sociálních sítích. Twitter obratem požádal New York Post, aby článek smazal. New York Post to odmítl, což vedlo k okamžitému zablokování účtu New York Post na síti Twitter. Twitter během pozdějšího senátního slyšení, které se zabývalo jednostrannou cenzurou na sociálních sítích, zdůvodnil svoje rozhodnutí tím, že nemůže zveřejňovat informace, které byly získány v rozporu s interními pravidly Twitteru.
Ruská dezinformace
Po zveřejnění článku v New York Post publikovali bývalí členové zpravodajských služeb otevřený dopis, podle kterého je kauza H. Bidena ruskou dezinformační kampaní. Klíčový odstavec dopisu zní takto:
„Chtěli bychom zdůraznit, že nevíme, zda jsou emaily z článku New York Post autentické, nebo ne, a nemáme žádný důkaz o zapojení Ruska; pouze naše zkušenost v nás vyvolává podezření, že ruská vláda v této kauze hrála významnou roli.“
Dopis podepsali například J. Brennan nebo L. Panetta, oba bývalí ředitelé CIA. Na druhou stranu tehdejší ředitel vrchní zpravodajské služby J. Ratcliffe popřel, že by se jednalo o dezinformaci.
Většina médií o dopise informovala s titulky, které byly velmi podobné titulku v deníku Politico: „Historka o Hunteru Bidenovi je ruská dezinformace, říkají desítky bývalých zpravodajců“. Média hlavního proudu opakovaně zdůrazňovala, že na téma H. Biden není o čem diskutovat, neboť se jedná o ruskou dezinformaci. Mluvčí Bílého domu ještě v září loňského roku uvedla, že „je široce známo, že jde o ruskou dezinformaci“. Sestřih na ukázku zde.
Mohli být voliči ovlivněni?
Podle průzkumu veřejného mínění agentury Rasmussen3, který byl proveden v prosinci po prezidetských volbách, se 52% amerických voličů domnívá, že média ignorovala zprávu o počítači Bidenova syna, aby pomohla otci stát se prezidentem. Organizace Media Research Center, jejímž cílem je upozorňovat na zaujatost levicových médií, si nechala provést průzkum4, podle kterého by 16% voličů J. Bidena hlasovalo pro jiného kandidáta nebo nehlasovalo vůbec, kdyby o kauze věděli v době voleb.
Jé, Pepo, já se spletla!
Minulý týden zveřejnil deník New York Times článek5, ve kterém přiznává, že informace z počítače H. Bidena nejsou dezinformací. Tuto informaci lze nalézt v druhé polovině článku v odstavci číslo 27. „Lidé obeznámení s vyšetřováním řekli, že vyšetřovatelé prověřili emaily mezi H. Bidenem a ostatními na téma Burisma. Tyto emaily měly pocházet z laptopu, který zapomněl H. Biden v opravě. Pravost emailů byla ověřena.“
Vyšetřování H. Bidena včetně jeho ukrajinských vazeb na základě dokumentů, které byly nalezeny na jeho počítači, dosud nebylo ukončeno.
Do Poslanecké sněmovny přichází poslanecký návrh zákona (sněmovní tisk č. 162), kterým se navrhuje změna zákona č. 285/2002 Sb., transplantačního zákona, a změna zákona č. 296/2008 Sb., o lidských tkáních a buňkách.
Podle stávajícího znění § 28b odst. 1 transplantačního zákona „Dárci orgánu náleží náhrada účelně a prokazatelně vynaložených výdajů (dále jen „náhrada výdajů“) a rozdíl mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy, platu nebo odměny a obdrženým nemocenským z nemocenského pojištění, který mu vznikl dočasnou pracovní neschopností v souvislosti s odběrem orgánu a poskytováním zdravotních služeb, které si tento odběr vyžádal (dále jen „ušlý výdělek“)“.
více Rozšíření práva dárců biologického materiálu na kompenzace je třeba zvážit
22. 3. 2022
https://advokatnidenik.cz/2022/03/22/rozsireni-prava-darcu-biologickeho-materialu-na-kompenzace-je-treba-zvazit/
Nebezpečí komercializace dárcovství biologického materiálu