Tak nám zakázali Čajkovského …
Sdílet článek:
Přistálo mi v elektroschránce oskenované sdělení, z něhož mi spadla čelist. Protože i já uvědoměle žiji bojem s dezinformacemi, v důsledku čehož jsem téměř přestal sledovat zpravodajský tok v hlavní mediální stoce, rozhodl jsem se jíti ad fontes. Popadl jsem telefon a vytočil číslo pokladny Národního divadla. Na druhém konci se ozval příjemný ženský hlas, který poté, co jsem vznesl svůj dotaz, přišel o svůj původní glanc. Každé třetí slovo bylo prokládáno ehm, ehm, no víte, ehm, ehm. Co je však nejpodstatnější, v závěru hovoru přišlo ujištění, že to, co jsem obdržel, opravdu není fejk. Takže pokud jste to doposud nevěděli, poslechem Čajkovského nabíjíte kanón Putinovi. Místo toho si asi máme dát trojitého Brežněva, když jsme ti Ukrajinci, že…

A kdo má zálibu ve Freudovi, může se vyřádit na kouzelném překlepu, který je níže vyznačen tučným písmem:

INTERNÍ SDĚLENÍ

Praha, 10. 3. 2022

PRO: Zaměstnance ND

VĚC: Zrušení inscenace Střevíčky v sezóně 2022/2023

 

Vážení kolegové, milí přátelé,

Vedení Opery Národního divadla a Státní opery se po zralé úvaze rozhodlo neuvádět v sezóně 2022/23 připravovanou inscenaci opery Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky.

V kontextu dnešní situace, kdy současní političtí představitelé Ruska vedou agresivní válku proti Ukrajině, vznášejí vůči nezávislé zemi nepřijatelné imperiální nároky a pro dosažení svých absurdních a protiprávních cílů způsobují humanitární katastrofu a neváhají páchat válečné zločiny, bohužel vystupuje historický kontext, v němž se Čajkovského opera odehrává, do popředí a stává se citlivým tématem, nad nímž nelze zavírat oči s poukazem, že je to „jen pohádka“.

Z těchto důvodů považujeme v současné situaci za zcela nevhodné inscenaci Čajkovského opery Střevíčky realizovat a poskytovat protiputinovské propagandě jakoukoli možnost následně zneužít umělecké tvorby k sebemenšímu ospravedlňování zločinných úmyslů a skutků ruského politického vedení.

Zdůrazňujeme, že v žádném případě nejde o bojkot ruské kultury a umění, které považujeme za nedílnou součást civilizovaného světa a světového kulturního dědictví. Věříme, že brzy opět přijde čas, kdy budeme moci jakoukoli civilizovanou kulturu a umění vnímat bez zátěže tragických politických souvislostí.

Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery ND a SO

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Týdenní – ne zcela seriózní – komentář ředitele rakouského soukromého vysílání Servus TV Ferdinanda Wegscheidera k aktuálním událostem: Každou sobotu večer se „Der Wegscheider“ zaměřuje na události, vývoj a trendy v politice, podnikání, společnosti a kultuře . Věrni heslu: “Nerozdělují se jen cesty, ale i duchové!”. Nový týdenní komentář „Čajkovskij musí pryč!“ je samozřejmě opět o ukrajinském konfliktu a jeho dopadech a koronové aktualizaci. “Musíte vidět” v těchto šílených časech… https://www.servustv.com/aktuelles/v/aawln5n07qn9k9ij4fqs/

 2. S.. rát na to, lidi.
  Tohle je fakt klasika, mám raději uloženo.Kdoví kdy se to bude cancel culturovat… Znám i tohle dílo pomalu zpaměti, prostě je to kulturní potrava pro duši a propó já bych po covid afére do divadla už ani nešla, jak kolem 2020,v době korony tam byla potřeba rouška a pak posléze i ten test, nebo očko. Moje love už neuvidí i tak, za mě to vyjde na stejno.
  Takže Čajkovskij o víkendu, se šampusem a doma v kruhu nejbližších. Plán na víkend.

  !!! A ne není to provokace, ale potřeba kvalitního kulturního vyžití u nádherného díla, nic víc v tom není potřeba hledat drazí novodobí inkvizitoři. O víkendu běžně v neděli po 12té posloucháme koncerty, záznamy rakouských novoročních koncertů, kde je celá plejáda autorů klasiky, nebo něco krásného pro povznesení duše !!!

 3. Za btoto rozhodnutí,vzniklé po zralé úvaze uměleckého ředitele Petra Boye Hansena
  by si autor zasloužit řádně nakopat do míst,kam se z touto navštívenkou pritivního šplhouna. tak odhodlaně touží vedrat

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*