Expert na krizovou prevenci: „Brzy určitě přijde celoevropský blackout“




Sdílet článek:
I když se jedná o rozhovor pro rakouská média, tak totéž platí i pro nás. A to možná ještě mnohem víc, neboť elektřinu prodáváme do ciziny, odkud ji pak draze nakupujeme a plynu se ukrajinská vláda, která si nějakým omylem říká česká, zřekla do budoucna zcela. Tedy jsme v situaci, kdy je náš malý stát se dvěma jadernými elektrárnami ohrožen blackoutem stejně jako Německo či Rakousko bez jádra.

Pokud bychom si nechali u nás vyrobenou elektřinu doma, tak by se nás to samozřejmě nedotklo. Ale dlouhé roky vlád, jejichž politika se neslučovala se zájmy ČR, se podepsaly na naší mizivé soběstačnosti prakticky ve všech oblastech. A ani výhledově není šance, že by se to jakkoli změnilo. Jsme totiž již neoficiálně považováni jen za další – nejchudší – německou spolkovou zemi…

Expert na krizovou prevenci Herbert Saurugg v rozhovoru pro rakouské médium „heute“ varuje, že blackout přijde jistě brzy. V tomto případě bude armáda chránit pouze své vlastní systémy – má příliš málo odborníků.
Rostoucí poptávka po elektřině, postupné vyřazování, neschopnost skladovat obnovitelné energie, bouře a kybernetické útoky jsou jen některé z faktorů, které přiměly majora rakouských ozbrojených sil Herberta Saurugga k vážnému varování.

„Blackout určitě přijde brzy, může to být letos nebo až za pět let – ale bohužel přijde,“ řekl odborník na krizovou prevenci. A to znamená žádný supermarket deset dní.

Pokud by přišel celoevropský blackout, Rakousko by bylo stále v relativně příznivé pozici. Tam by se takový výpadek dal překonat zhruba po 24 hodinách. V celé Evropě to však může trvat celý týden.

Obnovit tok elektřiny by však podle Saurugga nestačilo. Vysvětluje: „Pokud máme jednodenní výpadek proudu, trvá to několik dní, dokonce déle než týden, než se továrna znovu rozběhne. Musíte si to představit: přes osm milionů lidí najednou nemá co jíst, žádnou vodu, žádnou síť mobilních telefonů, žádný internet.“

Supermarkety by se pak jistě na týden i déle zavřely, protože spuštění všech systémů trvá několik dní. Stále by byla narušena logistika, stejně jako řetězec elektroniky. Palivo by nebylo k dispozici všude a zrušila by se i veřejná doprava. Jídlo by se ve vaší domácnosti zkazilo.

Scénáři nelze zabránit, bylo by možné se na něj pouze připravit. Nejdůležitější by podle Saurugga byla soudržnost v rámci rodiny a především v sousedství. To je obvykle pravděpodobnější případ ve venkovských oblastech. Ve městech se naopak prvních nepokojů a rabování je třeba obávat po jednom nebo dvou dnech – a po čtyřech dnech by se pak velké město mohlo propadnout do naprostého chaosu.

Hromadění potravin, které lze vařit, jako jsou těstoviny, má smysl, říká Saurugg. Po výpadku by byla elektřina po určité době zpět, ale obchody zůstanou několik dní zavřené.

K dispozici by mělo být mimo jiné: 6 balení vody na osobu, těstoviny, rýže, konzervy, lékárnička, potřebné léky a hygienické potřeby, případné potřeby pro miminko, dále baterka, náhradní baterie, kempingový vařič, plynové kartuše a čelovka . U minerálek a těstovin je datum spotřeby nepodstatné – totéž platí pro konzervy, pokud se plechovky nenafoukly.

Saurugg nedoporučuje svíčky a nouzové generátory v soukromých domácnostech. Zvýšily by se riziko požáru, přičemž tísňové volání by bylo málo platné a dokonce by mohl být nedostatek vody na hašení.

Palivo pro nouzové generátory by mělo být řádně skladováno a má omezenou životnost. Také si ze sebe děláte cíl: „Pokud budu jediný, kdo má na ulici světlo, mám velkou šanci, že dostanu nezvané návštěvníky.“

Smysluplnější je spolupracovat se sousedy, mít nádrž auta alespoň z poloviny plnou a mít připravený dostatek pytlů na odpadky a kočkolit. Ty by mohly být užitečné pokud jde o vyprazdňování nebo manipulaci se zkaženým jídlem.

Saurugg má pochopení i pro držení zbraní – ty ale nejsou řešením a: „Ten druhý by mohl být rychlejší.“ V nouzi bude sama armáda chránit především vlastní systémy.

Tolik tedy varování dalšího odborníka. Blackout je nevyhnutelný a otázkou je ne zda, ale kdy k němu dojde. A ten, kdo bude připraven, nebude překvapen…

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 0,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. “Palivo pro nouzové generátory by mělo být řádně skladováno a má omezenou životnost. Také si ze sebe děláte cíl: „Pokud budu jediný, kdo má na ulici světlo, mám velkou šanci, že dostanu nezvané návštěvníky.“”

    A proto je dobré mít k zásobám z článku a záložnímu generátoru ještě zásobu zbraní, střeliva a případně i nějakou tu neprůstřelnou vestu. Ideálně pro 2 až 3 osoby. 😀

  2. To sú také predpovede za 5 korún.
    Brzy do Zeme narazí asteroid a vyhubí takmer celé ľudstvo. A vyvráťte mi to! V europe sú miliony technikov a tisícky expertov, ktorý deň-noc pracujú na tom, aby blackout nenastal. Netvrdím, že určite nemôže nastať, ale kto pracuje na tom, aby nás asteroid nevyhubil? Jednotky ľudí? A aká veľká je ich snaha?

  3. No to zase psal nějaký odborník… A co třeba léky?! Rádio na baterie?! Kočkolit je sice fajn, ale není lepší mít zásoby granulí pro psa/kočku?! Nebo třeba deky a spacáky? I nějaká lahvinka na zapití deprese by byla vhodná… 😉 A může docela dobře posloužit i jako dezinfekce při zranění… A svíčky nedoporučujete?! Asi vidíte po tmě že?! 😀 A když lidé budou mít hlad, tak vás dojdou vykrást, či budete svítit a nebo ne, tomu věřte…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*