Novinky

Špatné peníze




Sdílet článek:
Kniha Špatné peníze – jak každý čtenář velmi brzy zjistí – nabízí strhující čtení. Když poprvé vyšla, psal jsem o ní v předmluvě, již najdete o pár stránek dál, že se jedná o politický thriller. Příběh peněz a jejich zneužívání nelze totiž jinak nazvat, jakkoli ani v médiích ani na univerzitách se o něm takto bohužel většinou nemluví. „Bohužel“ proto, že mnozí si tak ani neuvědomují, že jsou jeho součástí, a to obvykle v pozici obětí.

Kniha se stala po svém vydání na Slovensku fenoménem. Objemná, téměř šestisetstránková publikace dosáhla na knižním trhu rekordních prodejů a zatím si našla cestu asi k deseti tisícům čtenářů. A jelikož koloběh ničivých ekonomických politik, hospodářských krizí a nových nefunkčních vládních „řešení“ stále pokračuje, další a další lidé pídící se po skutečném vysvětlení nekončících ekonomických problémů objevují skvělou Karpišovu knihu a jeho další texty věnované penězům.

Fenoménem se tak na Slovensku stal i Juraj Karpiš a INESS – Institut ekonomických a společenských analýz, který v roce 2006 spoluzakládal a který je již po řadu let nejcitovanější institucí zabývající se ekonomickými analýzami v zemi. Slovenský čtenář dobře ví, jak moc se rozrostl věhlas INESSu od jeho prvního výstupu, kterým byla kritika posledního rozpočtu ministra Ivana Mikloše. Ovšem pro českého čtenáře je pár slov o těchto aktivitách na místě. Oproti děsivému příběhu zpolitizovaných peněz a trhy deformujících krátkozrakých vládních politik, jimž se věnuje kniha, je příběh INESSu příkladnou ukázkou nezávislosti a dlouhodobého systematického budování reputace. INESS není jako většina think-tanků financovaný z veřejných zdrojů, naopak je – plně v souladu s konceptem „zásobárny myšlenek“ – jednou z nejvyhledávanějších institucí v zemi poskytující nezávislé a nepolitické ekonomické konzultace, publikující odborné analýzy, případně kriticky hodnotící volební programy politických stran. Je též institucí, která přichází s inovativními vzdělávacími projekty, jež jsou následně replikovány v řadě dalších zemí a oceňovány mezinárodními cenami, jako je třeba Cena státu, nebo se za Slovensko zapojuje do úspěšných mezinárodních projektů, jejichž nejlepším příkladem je Ekonomická olympiáda.

Média, politické strany, firmy i školy po celém Slovensku tak díky INESSu poznávají opravdovou ekonomii aplikovanou na reálný život a pronikají k podstatě aktuálních hospodářsko-politických problémů. Takováto relevantnost ekonomického poznání povětšinou chybí vyumělkovanému učebnicovému přístupu na školách nebo politicky motivovaným úvahám ekonomů ministerstev, centrální banky či korporací. Z vynikající reputace a dlouhodobě budované nepolitičnosti, nezávislosti a aktuálnosti plyne na straně jedné zájem mnoha studentů o vzdělávací programy INESSu v čele se Seminářem rakouské ekonomie, které mají již stovky absolventů, ale i tradované obavy zástupců ministerstev nebo ekonomů centrální banky utkat se v televizních debatách s vyhlášeným diskutérem – a autorem ekonomického bestselleru – Jurajem Karpišem.

Juraj Karpiš, jehož před deseti lety časopis .týždeň vyhlásil spolu se Stevem Jobsem osobností roku, není ovšem hvězdou jen na poli ekonomických analýz. Jeho vytrvalost, disciplína a zápal pro věc má i jiné projevy. Svého času dosáhl na 5. místo v individuálním mistrovství světa ve freedivingu, dnes na svém blogu Zlé peniaze, dobrý život prokazuje, že jeho vášní je mnohem více než objasňování zákulisních intrik moderní měnové politiky, boření mýtu o prospěšnosti ředění kupní sily peněz a provozování dluhového perpetua mobile.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*