Rozporuplné zprávy Indie o kryptoměnách obnovují obavy ze zákazu
Sdílet článek:

Indická ministryně financí, Nirmala Sitharaman, na otázku ohledně regulace kryptoměn odpovídá neurčitě. Aby toho nebylo málo, opakuje předchozí komentáře o experimentech. Po dlouhém jednání o této záležitosti nejsou indičtí investoři ohledně budoucnosti kryptoměn o nic moudřejší.

Bude, nebo nebude?

Indické úřady nadhodily otázku zákazu kryptoměn přinejmenším v roce 2018. Tehdy Indická centrální banka (RBI) uvedla, že regulované subjekty již nemohou obchodovat s kryptoměnami. V podstatě tak zablokovali investory.

„Vzhledem k souvisejícím rizikům bylo rozhodnuto, že s okamžitou platností nebudou subjekty regulované RBI obchodovat s virtuálními měnami ani poskytovat služby žádným jednotlivcům ani podnikatelským subjektům, které s nimi obchodují nebo je vypořádávají.“

V březnu 2020 však toto rozhodnutí zrušil Nejvyšší soud, který ho označil za protiústavní.

Mnozí toto rozhodnutí oslavovali a označili ho za vítězství zdravého rozumu. Na začátku letošního roku byl však status kryptoměn opět zpochybněn, když byl předložen návrh zákona o suverénních digitálních měnách. Ten stanovil rámec pro digitální měnu centrální banky a zároveň stanovil zákaz soukromých kryptoměn.

O několik týdnů později, po vlně odporu, Sitharaman reagovala prohlášením, že vláda nemá v úmyslu uzavřít všechny možnosti. Dodala, že je otevřená myšlence experimentovat.

„Z naší strany je zcela jasné, že nezavíráme všechny možnosti. Umožníme určité množství, okno pro lidi, aby používali a aby experimentovali s blockchainem, Bitcoinem nebo jakkoli to chcete nazvat.“

Riskantní situace pro indické investory do kryptoměn

Na konci května 2021 vydala RBI další prohlášení, v němž regulovaným subjektům doporučila, aby se neřídily jejími předchozími pokyny z roku 2018. Někteří se domnívají, že to znamená, že RBI nyní obchodování s kryptoměnami schvaluje. Žádné oficiální pokyny v této věci však nadále neexistují.

Když byla Sitharaman nedávno dotázána na stav návrhu zákona o suverénní digitální měně, uvedla, že vláda obdržela vstupy od zúčastněných stran. Tato otázka však stále vyžaduje projednání v kabinetu.

Sitharaman ve svém komentáři nerozlišovala mezi digitální měnou centrální banky a soukromými kryptoměnami. Zopakovala také připomínky z března 2021 týkající se experimentů a pilotních projektů.

„Udělali jsme na tom hodně práce. Přijali jsme podněty zúčastněných stran. Poznámka kabinetu je připravena. Musíme zjistit, kdy se jí kabinet bude moci zabývat a zvážit ji, abychom ji pak mohli posunout. Z naší strany, myslím, že jeden nebo dva náznaky, které jsem uvedla, jsou, že přinejmenším pro fintech, experiment a pilotní projekty bude k dispozici okno. Rozhodnutí bude muset přijmout kabinet.“

Vezmeme-li to za bernou minci, znamená to, že právo fušovat do kryptoměn budou mít pouze komerční subjekty. Vzhledem k tomu, že nic nenasvědčuje opaku, není budoucnost kryptoměn v Indii zdaleka jistá.

Údaje ukazují, že indické investice do kryptoměn vzrostly za poslední rok z 200 milionů na 40 miliard dolarů.

Závěr

Indie přidala investorům pár vrásek, možná daň pro cizí burzy s klienty z Indie, teď tohle. Jak se s tím indičtí investoři poperou? To se možná dozvíme v budoucnu.

zdroj: kryptomagazin.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Hromadný odchod těžařů z Číny a co bude dál | Svobodný-svět.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*