Hromadný odchod těžařů z Číny a co bude dál




Sdílet článek:

Prokazuje Čína svým chováním Bitcoinu službu?

Velká čínská krize těžařů, tak by se dala popsat aktuální situace, která opět hýbe bitcoinovým světem. Pravděpodobně nás události z Číny budou doprovázet nadále i v příštích týdnech. Není tak od věci shrnout si možné důvody, proč by nakonec měla tato situace okolo snížení vlivu Číny na těžbu kryptoměn přinést významná pozitiva.

Ačkoliv všechny fanoušky a vlastníky bitcoinu aktuální cenový vývoj určitě netěší, je potřeba se myšlenkově od cenové hladiny odtrhnout, a podívat se na situaci po technické stránce. Pojďme si tedy společně představit určité scénáře, které mohou vzniknout jako reakce na aktuální dění a ovlivnit tak pozitivně budoucnost Bitcoinu a samotných kryptoměn.

Zvýšení decentralizace

Jak zmínil Michal Matoušek ve svém posledním článku Bitcoin Mining Council, kryptoekologie a Rudý úsvit, čínské území aktuálně produkuje nezdravé procentu celkového hashrate bitcoinové sítě. Kdo nebezpečí aktuálního finančního systému pochopil, určitě ví, že samotná decentralizace je nejdůležitějším faktorem, jak zajistit bezpečné finance pro budoucí svět. Ačkoliv si můžeme Bitcoin obhajovat jak chceme, s aktuální sílou čínských těžařů přeci nemůžeme o čisté decentralizaci hovořit. Toto je hlavní důvod, proč je možný zákaz těžby v Číně dar z nebes.

Pokud by byli čínští těžaři opravdu vyhnáni ze země, nabízejí se jim dvě možnosti. Prodat své stroje, které ochotně skoupí zbytek světa, či přemístit svou působnost do jiné země. V obou případech se těžební síla rozpráší, což bude z hlediska samotné decentralizace velmi přínosné. Vliv čínské vlády na těžbu se tak diverzifikuje mezi více států a rozmístí mezi kontinenty, riziko možné manipulace a ohrožení bezpečnosti sítě se tak výrazně omezí. Z dlouhodobého hlediska je to velmi zdravé i pro samotné obchodování s bitcoiny, jelikož čínští těžaři aktuálně ovládají až moc velký kus likvidity na trhu.

Čína dobrovolně zahazuje své eso v rukávu

Nesmíme zapomenout, že Čína není demokratický stát, ale země, ve které „mizí“ lidé, co ohrožují režim. Samotný Bitcoin sice lidská osoba není, ale v určité míře ohrožuje samotný čínský režim stejně tak. Tento fakt se ovšem netýká pouze Číny, prakticky jakýkoliv stát má strach z případné ztráty kontroly nad finančním systémem. Monetární politika, vymahatelnost daní apod. jsou nejzásadnější páky každého státu pro jeho fungování. Pokud by tedy opravdu Bitcoin v budoucnu představoval riziko oddělení financí od státu, je velká pravděpodobnost, že se tomu samotné vlády budou snažit zabránit.

Takový luxus, jako mít na svém území 75 % těžební sítě Bitcoinu, je v tomto ohledu eso v rukávu, které se nezahazuje. Násilně tento hashrate od sítě odříznout, či se ho pokusit zneužít k případnému 51 % útoku otřese s důvěrou. Ačkoliv jsou tyto předpovědi sci-fi, faktem je, že se Čína dobrovolně vzdává velkého vlivu na kryptoměnu, která má potenciál změnit svět a snížit vliv samotného státu. Čína tak zahazuje zbraň, kterou by mohla v budoucnu použít k ochraně svého vlivu.

Zelená je dobrá, a Čína je černá

Neekologičnost je důležitým faktorem, který brání samotnému Bitcoinu k masové adaptaci, čínský zákaz může této problematice pouze prospět. Data z webové stránky ourworldindata.org ukazují, že cílová destinace USA, kam spousta čínských těžařů zamíří, má k dispozici mnohem větší škálu obnovitelných zdrojů energie. V kombinaci s novým počinem Elona Muska, který slibuje spolupráci s těžaři na území USA za cílem větší ekologičnosti.

Může se tak jednat o další krok, který pomůže Bitcoinu docílit tolik potřebné akceptace z pohledu institucí. Samozřejmě i nové destinace vždy přináší rizika regulací a zneužití sítě, proto je důležité, aby se takové procentuální zastoupení těžební síly již neopakovalo. Díky přesunu těžících strojů tomu napomůže snižující se náročnost těžby, příval menších těžařů všude po světě je tak vítaný fakt. Samotný ban Číny tak může být šance pro jiné země stát se krypto-velmocí, která bude benevolentní k tomuto technologickému pokroku, příkladem nechť je El Salvador.

Na závěr by se tak dalo prohlásit, že Bitcoin stojí před další překážkou, ta ovšem z dlouhodobého hlediska může znamenat velké vítězství, neboť se zbavuje zlého kostlivce ve skříni, který mu dlouhodobě ubližuje. Omezení vlivu Číny na Bitcoin je ozdravný proces, který je dlouhodobě potřebný.

Zdroj: bctip.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Rozporuplné zprávy Indie o kryptoměnách obnovují obavy ze zákazu | Svobodný-svět.cz
  2. Celkem 46 % německých fondů se zajímá o Bitcoin |

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*