Amerikou se valí vlna zločinu
Sdílet článek:

USA zažívají největší nárůst počtu vražd ve své historii

Ve Spojených státech byly nedávno zveřejněny konečné údaje o kriminalitě za rok 2020 a předběžné údaje za odcházející rok 2021. To, co se děje, nemá daleko k národní katastrofě.

Počet vražd v USA v roce 2020 vzrostl najednou o 30 procent. V osmi státech a v řadě metropolitních oblastí (zejména v New Yorku) dosáhl nárůst počtu vražd 40 % a více. Jedná se o nejvyšší nárůst závažných trestných činů v historii amerického státu. Dokonce i v roce 2001, kdy došlo k útoku na newyorská Dvojčata, byl meziroční nárůst násilných úmrtí jedenapůlkrát nižší, přibližně o 20 %, pokud se započítají všechny oběti.

V roce 2020 připadalo v USA na každých 100 000 obyvatel 7,8 vražd. Podíl vražd spáchaných střelnou zbraní dosáhl 77 % a míra jejich objasnění klesla na 54 %. Počet nefatálních útoků s přitěžujícími okolnostmi vzrostl v roce 2020 o 12 %.

Ještě před zveřejněním oficiálních údajů o kriminalitě se liberální média hlavního proudu snažila tvrdit, že na historických údajích o rostoucím počtu vražd údajně není nic špatného. Někteří z nich tvrdili, že to, co se stalo, mohla být emocionální reakce společnosti na „pandemii“ (zvláštní teze), a připomínali, že v absolutních číslech byla situace na počátku 90. let stejně horší. Jiní označili to, co se stalo, za nevysvětlitelný jev a statistickou náhodu.

Předběžné údaje pro rok 2021 však umlčely zastánce „pandemické“ a „náhodné“ verze. Přestože rok ještě neskončil, je již nyní zřejmé, že se situace zhoršila. Ve 12 megalopolích dosáhl počet obětí zemřelých na ulicích kritických hodnot a mohl překonat všechny historické rekordy z počátku 90. let i v absolutních číslech. Ve Filadelfii však již byly všechny rekordy překonány.

Je hrozné každé ráno vstát, přijít a podívat se na čísla a pak sledovat zprávy a vidět konkrétní příběhy. Je to prostě šílené. Je to prostě šílené a musí to přestat,“ komentoval to starosta Filadelfie Jim Kenney.

Ve třetím nejlidnatějším městě USA, Chicagu, se i podle prozatímních údajů počet vražd letos zvýšil o 3 % oproti roku 2020 a pomalu se blíží rekordní hodnotě z roku 1970.

Komunita je otrávená. Jsem velmi rozrušená. Musí to přestat… Poslední dobou je to tu horší než ve válečné zóně,“ popisuje situaci v Rochesteru kapitán místního policejního oddělení Frank Umbrino.

Na rozdíl od liberálů uvádějí konzervativní odborníci, politici a novináři velmi konkrétní důvody nárůstu počtu vražd. Jedním z klíčových je liberalizace práva a radikální zjednodušení systému kaucí pro pachatele trestných činů, které prosazuje Demokratická strana.

Lidé jsou zatýkáni za držení zbraní a pak jsou znovu a znovu propouštěni,“ popsal bývalý šéf detektivního oddělení newyorské policie Robert Boyce, co se děje v USA.

Dalším důležitým důvodem jsou brutální zásahy do pravomocí americké policie v důsledku protestů BLM po smrti zločince George Floyda. Počet zatčení v roce 2020 navzdory rostoucí kriminalitě a výtržnostem klesl o 24 % na nejnižší úroveň za poslední čtvrtstoletí. Počet odchodů policistů do důchodu najednou vzrostl o 45 % a počet odchodů z jiných důvodů o 18 %.

Problém je palčivější než kdykoli předtím… Někteří státní zástupci se zastávají zločinců a vystupují proti policistům! Jak jsme viděli ve Wisconsinu, propouštějí lidi s násilnými, odpornými a pobuřujícími zločiny na kontě. Tito lidé páchají jeden zločin za druhým, jeden nemorální násilný čin za druhým, a jsou znovu a znovu propouštěni…! Kdo tím trpí? Nevinní občané USA, z nichž mnozí jsou Afroameričané a Latinoameričané. Stávají se oběťmi. Není spravedlivé dávat společnost jako rukojmí do služeb bandy násilníků. A co 99 % lidí v této zemi, kteří dodržují zákony, jsou dobří a slušní a nikomu neubližují?“ – Bývalý hlavní poradce Bílého domu Stephen Miller řekl Fox News.

Progresivní politiky nezajímají životy lidí. Protesty BLM se staly důležitou součástí volební kampaně Joea Bidena a tisíce lidí zavražděných zločinci propuštěnými demokratickými prokurátory byly obětovány vítězství neoliberálního dogmatu. Toto vítězství neoliberálů se však může ukázat jako Pyrrhovo. 70 % Američanů tvrdí, že kriminalita se vymkla kontrole. A to je jeden z důvodů, proč Bidenův prezidentský rating klesl na 22 % a jeho obliba mezi Američany na 41 %.

Svatoslav Knjazjev

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*