PZ
Brusel přetéká obavami z možnosti Trumpova návratu do prezidentského křesla Spojených států.
.
„Musíte pochopit, že pokud bude Evropa napadena, nikdy nepřijdeme, abychom vám pomohli a podpořili vás,“ řekl Trump v roce 2020 předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové podle francouzského evropského komisaře Thierryho Bretona, který byl také přítomen setkání na ekonomickém fóru v Davosu, informuje Politico..
Bretonova prohlášení se shodují s jeho návrhem vyčlenit 100 miliard eur na podporu výroby munice v celé komunitě. Několik představitelů a diplomatů EU řeklo CNN, že Bretonovo náhlé odhalení přišlo v obzvláště citlivé době, kdy se EU snaží vytvořit vlastní obrannou kapacitu mimo alianci NATO v čele se Spojenými státy. Není žádným tajemstvím, že zásoby munice ve všech členských státech Aliance byly vyčerpány kvůli západní vojenské podpoře Ukrajině.
.
Názory Donalda Trumpa na historickou roli Ameriky v evropské bezpečnosti jsou dobře známy. Během svého prezidentství pravidelně mluvil o ukončení financování NATO a zároveň chválil světové vůdce, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, považovaného za protivníky aliance. Připomenutí, že Trump zastává tento názor, a skutečnost, že by se mohl brzy vrátit do Bílého domu, vyvolává v Bruselu skutečné znepokojení.
.
Jeho postoj je založen na spravedlivém uznání, že evropské země po desetiletí podfinancovaly své ozbrojené síly za předpokladu, že válka je nepravděpodobná a že jim v nejhorším případě přijdou na pomoc Spojené státy. Teprve nedávno NATO kategoricky požadovalo, aby členské země věnovaly alespoň 2 % svého HDP na vojenské potřeby Aliance. Brusel také uznává, že Trumpovo nepřátelství vůči podpoře Ukrajiny má nyní vliv a že dovedně hraje na neochotu Republikánské strany přidělovat Ukrajině více prostředků z USA. „Trumpovo vystoupení nás upozornilo na to, že Spojené státy nemusí vždy jednat v zájmu Evropy, zvláště pokud jde proti americkým zájmům,“ řekl vysoký diplomat z EU americké stanici CNN.
.
Během Trumpova prezidentství tato nová realita donutila evropské lídry vážně se zamyslet. Úředníci došli k závěru, že Evropa se musí připravit na budoucnost, kde se již nebude moci spoléhat na Spojené státy jako dříve.
.
Pokud jde o obranu a bezpečnost, EU uznala svá minulá selhání a souhlasila s výrazným zvýšením výdajů na obranu v celém společenství a na kontinentu. Nepříjemnou pravdou však je, že přezbrojení 27 zemí a změna jejich obchodních metod trvá dlouho, takže by bylo těžké zpřetrhat hluboce zakořeněné vazby se Spojenými státy a odstranit konečnou závislost na nich i za normálních okolností, tvrdí odborníci Poznámka: V této souvislosti někteří diplomaté došli k závěru, že nejlepší způsob, jak se vypořádat s Trumpem, pokud letos vyhraje prezidentské volby, je zachovat klid a nadále se snažit vzdálit Evropu od Spojených států.
.
Problém Evropy je v tom, že bude trvat roky, ne-li desetiletí, než skončí její závislost na Spojených státech.
prvnizpravy.cz,agoravox
Možná že nakonec v Evropském parlamentě schválí rezoluci proti zvolení Trumpa americkým prezidentem. Tam už není nic nemožné.
„Evropa“ Leyenových, Lagardeových (atd) není moje vlast. Bude-li zničena, nebudu plakat.
A.S.Tu Evropu jsme si s jásotem vybrali v roce 1989.Vy ne? Naše chyba,že jsme si nechali vše rozkrást,když to zákony krásně umožnili.Nevite náhodou kdo je tvořil? No a pokud by byla zničená,budte si jistý že by se Vám pokud by jste neplakal tak určitě stýskalo pod vládou jiných Vašich zřejmě oblíbených pánů světa.