Novinky

Čína odmítá odsoudit ruský útok na Ukrajinu




Sdílet článek:

Během napjatého tiskového brífinku 24. února, který trval více než 90 minut, se mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing vyhnula několika otázkám, zda Peking považuje ruský útok na Ukrajinu za invazi.

Zopakovala výzvu režimu, aby „všechny strany zachovaly zdrženlivost a zabránily tomu, aby se situace vymkla kontrole“. Přestože „současný stav věcí není takový, jaký bychom si přáli vidět“, měly by zúčastněné strany „dát šanci míru“ a zmírnit napětí prostřednictvím konfliktů, uvedla.

Chua dále zmínila, že Čína není do konfliktu přímo zapojena a že se chová zodpovědně, když vyzývá k deeskalaci.

„Proč jste posedlí odsouzením Číny?“ zeptala se v jednu chvíli reportéra a v odpovědi jinému reportérovi, který na stejné otázce trval, vyčetla Washingtonu, že „rozdmýchává válku“ a posílá na Ukrajinu munici – což Spojené státy popřely. Rusko podle ní prohlásilo, že „jeho ozbrojené síly nebudou provádět žádné raketové ani dělostřelecké údery na žádné ukrajinské město“.

„Mám pro vás návrh, můžete se třeba jít zeptat do USA. To oni založili požár a rozdmýchali oheň, jak ho teď chtějí uhasit?“ zeptala se.

Čínský celní úřad 24. února rovněž schválil dovoz ruské pšenice. Chua novinářům řekla, že země „bude i nadále pokračovat v normální obchodní spolupráci s Ruskem a Ukrajinou v duchu vzájemného respektu, rovnosti a vzájemného prospěchu“.

Čína je nyní jedinou velkou zemí, která oficiálně neodsoudila rozsáhlý útok Ruska, k němuž došlo krátce poté, co ruský vůdce Vladimir Putin vyhlásil „zvláštní vojenskou operaci“ proti Ukrajině. Bidenova administrativa označila akci za „nevyprovokovaný a neoprávněný útok“, zatímco Evropská unie uvedla, že zvažuje „nejtvrdší“ sankce, jaké kdy byly na Rusko uvaleny.

Hasiči pracují na požáru budovy po bombardování města Čuguiv na východě Ukrajiny, 24. února 2022. (Aris Messinis / AFP via Getty Images)
Russia Starts Large-Scale Attack On Ukraine
Lidé stojí u stavby zasažené raketou v Kyjevě, 24. února 2022. (Chris McGrath / Getty Images)

TIP: Popisnější fotografie z místa incidentu naleznete zde.

„Tyto hodiny patří k nejtemnějším v Evropě od druhé světové války,“ uvedl šéf zahraničních věcí EU Josep Borrell.

Peking má zjevně odlišné představy.

náhodně zveřejněné směrnice čínských státních médií ze začátku tohoto týdne vyplývá, že zaměstnanci dostali pokyn vyhnout se zveřejňování jakéhokoli obsahu, který by mohl působit nelichotivě vůči Rusku nebo zaujatě vůči Západu. Bývalý redaktor čínského státního média Sin-chua dále doporučil, aby Čína „morálně a emocionálně podporovala Rusko“ a dobře vyvažovala vztahy se všemi stranami, aby maximalizovala čínské zájmy.

Čínské velvyslanectví na Ukrajině vyzvalo občany, aby zůstali doma a aby si v případě cestování vyvěsili v autě čínskou vlajku.

Rovněž 24. února uskutečnil ministr zahraničí Wang I telefonát s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, v němž uvedl, že „Čína vždy respektuje suverenitu a územní celistvost všech zemí“.

Wang zdůraznil, že Peking „vnímá složitý a jedinečný historický kontext ukrajinské otázky a chápe legitimní obavy Ruska v bezpečnostních otázkách“.

Režim usiluje o prohloubení vztahů s Ruskem. Začátkem tohoto měsíce se Putin v Pekingu setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, přičemž oba lídři deklarovali strategické partnerství „bez hranic“, jehož součástí byl i podpis smluv o dodávkách plynu a ropy v hodnotě téměř 118 miliard dolarů. Si rovněž vyjádřil podporu ruskému odporu vůči rozšiřování NATO, což je otázka, která je jádrem současné krize na Ukrajině.

Rostoucí vazby mezi Pekingem a Moskvou vyvolaly ostrou kritiku ze strany mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Price, který uvedl, že obě země usilují o nový světový řád.

„Je to však řád, který je a byl by hluboce neliberální, je to řád, který stojí v protikladu k systému, který země celého světa … vybudovaly v posledních sedmi desetiletích,“ řekl Price na tiskovém brífinku 23. února.

Čínská státní média, jako například Sin-chua a People’s Daily, se ve zpravodajství z 24. února pečlivě vyhýbala slovu „invaze“. Jednou z takových výjimek byly zmínky o Spojených státech, které podle těchto médií pokračovaly v prosazování tvrzení o „invazi“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Je až děsivě příznačné jak vypnutí tak zvaných „PRORUSKÝCH“ webů
    a vítězství „Vítězného ¨února “ mají stenjné datum
    Zhoda jistě a čistě náhodná ? !

  2. Česko má více rezerv v Pekingu než ve zlatě. ČNB koupila čínské bondy za desítky miliard

    Česká národní banka loni výrazně posílila své sázky za Velkou čínskou zdí. Jen během loňského roku nakoupila čínské státní dluhopisy za bezmála 19 miliard korun, čímž více než ztrojnásobila své dosavadní sázky na tamní bondy. Po loňském roce má tak v českých devizových rezervách větší slovo i čínský jüan, v němž ČNB dluhopisy skupuje. Peking jde zejména v uplynulém roce spíše proti proudu globální měnové politiky. Čínská centrální banka totiž na rozdíl od svých protějšků z Ameriky a eurozóny volí opačný kurs a stále více uvolňuje svou politiku. Nabízí tak investorům včetně ČNB i šance, kterých v euro-americkém regionu ubývá.
    5.4.2022-zdroj pokračování zde

    https://www.e15.cz/system/video/hyperinflace-v-nemecku-ve-20-letech-vyplatu-si-nemci-odvazeli-v-kufrech-bankovky-palili-1389078

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*