Cenzura znovu a znovu
Sdílet článek:
Správce internetových domén .cz CZ.NIC zablokoval osm webů, prý dezinformačních a odvolal se na doporučení vlády a konzultace bezpečnostních služeb.

Když jsem byl ve stávkovém studentském výboru v listopadu 1989, nenapadlo mne, že cenzura bude znovu a znovu vstávat z mrtvých. CZ.NIC mne vyvedl z omylu. Výstižně si zvolil datum 25. února 2022 pro znovu zavedení cenzury u nás. Přihlásil se k tradicím nástupu totalitního režimu a jeho cenzury 25. 2. 1948.

Cenzoři CZ.NIC zneužili své postavení na trhu. Podstatnější je však, že se odvolávají na doporučení vlády a konzultace bezpečnostních složek. Pokud je to pravda, což nevím, protože cenzorům nevěřím, jde o nejen o omezování svobody slova jednáním, které hodnotím jako zneužití monopolního postavení na trhu, ale především jde o protiústavní jednání vlády a bezpečnostních složek státu. Listina základních práv cenzuru zakazuje. Pokud vláda tento ústavní příkaz nerespektuje, jedná hrubě neústavně.

Ostře se proti tomu vymezil bývalý místopředseda vlády a Občanské demokratické strany Miroslav Macek, který 25. 2. 2022 napsal otevřený dopis současnému předsedovi vlády a ODS Petru Fialovi a uvedl: „Se vší vehemencí Vás žádám, abyste toto vládní rozhodnutí co nejdříve přehodnotil a přestal dělat z občanů tupé nemyslící stádo, které je zapotřebí „vést“ tím jediným správným směrem. Bez svobody slova jde totiž vždy o cestu do pekel.“.

Z cenzurovaných webu čtu Protiproud Petra Hájka, někdy zde i publikuji. Jde o názorový web. Není anonymní, ani zpravodajský. Je to web, který využívá ústavní právo svobody slova. Zajímají mne názory Petra Hájka, prezidenta Václava Klause i Radomíra Malého či Michala Semína o katolicismu. Uráží mne, že někdo, ať už je to vláda či nevolení lidé z cenzorského CZ.NIC, mi chtějí předpisovat, co smím číst. Vždyť jim také nenutím, aby něco četli, a nic jim číst nezakazuji. Copak je tak těžké respektovat to, aby si každý psal a četl, co chce? Pro novodobé totalitáře, kteří chtějí vnucovat své vize jiným, asi ano. Co by dělali v 50. letech 20. století? Politruky? A co by dělali za německé okupace? Pálili knihy? A spokojí se jen s cenzurou internetu nebo budou dělat prověrky ve veřejných knihovnách či vlezou i do dětských knihovniček, aby tam hledali závadovou literaturu.

Protiproud si rychle poradil a ještě týž den obnovil svou činnost na adrese Protiproud.info. Cenzoři ostrouhali. V rámci občanského odporu proti cenzuře jsem poslal Protiproudu i peněžní dar.

Ale je nutno věc prošetřit. Pokud cenzorství iniciovala vláda bez zákonného podkladu, jde o hrubé zneužití moci, vůči kterému je Čapí hnízdo ničím. Nesmíme si nechat ukrást svobodu číst, co chceme. Nesmíme být ovce. Ani vláda, ani držitelé monopolu na internetové domény se k lidem nesmějí chovat jak k nesvéprávným blbečkům. Jako jsme si nenechali líbit diskriminační dělení na privilegované očkované a druhořadé neočkované, nesmíme si nechat líbit ani loupež práva číst to, co sami chceme číst.

Jako počátek snahy o prošetření věci, zda cenzuru iniciovala vláda, jsem Úřadu vlády, Ministerstvu vnitra i CZ.NIC zaslal žádost o informace a zaslání:

 1. onoho doporučení vlády pro CZ.NIC,
 2. rozhodnutí vlády nebo předsedy vlády o tom, že se zavádí cenzura a bude porušována Listina základních práv a svobod zakazující cenzuru,
 3. veškeré korespondence mezi CZ.NIC na jedné straně a vládou či Úřadem vlády na druhé straně za období únor 2022,
 4. kritérií, podle kterých se rozdělují weby na dezinformační a nedezinformační, a určení funkce úřední osoby nebo představitele státu, který je vydal.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

14 Comments

 1. Vrattili jsme se do doby tvrdé cenzury a manipulace s myslenim i nazory. Nejhorsi je, ze neni videt konec.
  Dekuji za radu na Protiproud

 2. Když včera v Antičeské televizi mluvil Bartošek s Michálkem, bylo jasné, že ze sněmovny vypadli jen komunisti podle názvu. Komunisti myšlením a jednáním jsou tam stále.

 3. Jen se možná znovu blbě zeptám. To se nedá provozovat takový projekt u společností s méně totalitářskou mentalitou? CZ je totálně prověřená značka. CZ je nic, hovno v trávě.

 4. Pravý prostor je taky vypnutý, na FB odkazuje právě sem.
  Národní fronta pětikolky se činí.

  • Jsem tentýž případ, ale myslím si, že půjdou po všem, co se hýbe. Je to jako s kovidem, v zájmu vyššího dobra je Ústava nezajímá, jsou úkolováni vyšší mocí. Na frontu do Kyjeva nepůjdou, ale o šikanu občanů ČR se postarají.

 5. Totalitari, a lháři jak se zdá nikdy nespí. Weby vypnout můžou, ale ne naše myšlení. Je k vzteku vidět co tady ten slizkej,vykulenej rakusan a spol zavádějí. Bohužel jak se zdá většina naší společnosti je stejně tupá jako ti co toto zavádějí. Díky za Vaše stránky, články a práci kterou děláte. FUCK EU. Nás nezlomí!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*