Bezohledné zneužívání strachu z války evropskými institucemi
Sdílet článek:

Poslanci Evropského parlamentu schválili reformu voleb do této evropské instituce. Přestože jde naštěstí pouze o návrh, který budou muset jednomyslně schválit členské země EU, měli bychom si jeho obsahu, ale zejména kontextu, ve kterém vzniknul, všimnout podrobněji.

Návrhem si převážná část europoslanců splnila svůj letitý sen. Volit by se napříště nemělo podle národních zvyklostí, ale podle jednotného evropského úzu:

–   Volby proběhnou v celé EU v jeden den (v tzv. Den Evropy 9. května);
–   Vedle národních volebních obvodů se zavádí i jednotný celoevropský. Volič bude disponovat dvěma hlasy: jedním v národním obvodu,  druhým v celoevropském;
–   Vzniknou jednotné celoevropské kandidátní listiny a jejich lídr bude kandidátem na budoucího předsedu Evropské komise;
–   Evropské politické strany mají povinnost zavést 50% kvóty na účast žen (mluví se dokonce o „zipování“ muž – žena);
–   Každý „občan EU“ má právo volit v kterémkoliv členském státě;
–   Umožněno bude korespondenční hlasování.

Jde vskutku o návrh revoluční změny, která posiluje postavení Evropského parlamentu a činí z něj komoru nadřazenou parlamentům národním. Oslabuje národní politické reprezentace a posiluje postavení Evropské komise jako „evropské vlády“ odpovědné ne členským státům, ale Evropskému parlamentu (což už ale po Lisabonské smlouvě fakticky platí). Není proto žádným překvapením, že eurokomisařka Jourová návrh za Evropskou komisi vřele přivítala.

Podobné nápady se v Evropském parlamentu objevovaly už od jeho vzniku, nikdy však nenašly výraznější podporu. Neopíraly se o vůli členských států a voliče nikdy něco tak vzdáleného, jako reforma voleb do (pro ně zpravidla zbytečného) Evropského parlamentu, nezajímalo.

Válka na Ukrajině a pocit ohrožení však nálady uvnitř členských států  EU mění. Obavy lidí z celoevropské války s Ruskem, kterou média a politikové neustále straší, vzbuzují mezi lidmi strach a tlačí je do „houfu“. Této atmosféry lidského strachu i občanské nepozornosti evropské instituce cynicky a bezohledně zneužívají k hledání každé možnosti, jak si pro sebe ukrást víc moci. Noviny i televize jsou plné záběrů z Ukrajiny, ale o tom, co se v Bruselu „peče“, ani slovo.

Doufejme, že přání europoslanců nakonec členské státy neschválí. Nicméně je to příklad, který nelze podceňovat, abychom – až se situace zklidní – nebyli překvapeni novým politickým uspořádáním, které jsme si sice nikdy nepřáli, ale ono bude novou realitou.

Ivo Strejček, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  • Všechno mi to lítá do(!).
   Vše nedostupné. Byl jsem ta ráno v sedm a něco tam běželo, ale za pár hodin zase fuč.

 1. My si máme hrát na geroje,že nebudeme brát plyn a ropu z Ruska,protože přece nebudeme podporovat tyrana Putina,ale zatím Ukrajina,kterou chce prý Adolf Putin vyhladit,stále bere z Ruska plyn,ropu a dokonce i elektřinu.Za třetinovou cenu,než platí kocourkovský pozérský mašíbl.Proč teda Putin tohle všechno Ukrajině nevypne,když je chce zničit?Dokonce ani ty internety nevypíná,narozdíl od fialové squadry v Kocourkově.To je nějaká divná válka,ne?

  • Elektřinu ne. Ukrajina je odpojená od rozvodné soustavy RF. Nějaký čas jela v ostrovním režimu, propojená jen s Moldávií. Před nedávnem se napojila na evropskou rozvodnou soustavu.

   • Ano,minulý měsíc,ale stále je ze dvou třetin závislá na té z Ruska(což je mimochodem ta z Moldávie).

 2. Válka na Ukrajině,do které hodlají zapojit své národy za účelem vyhubení
  jejich humanitární likvidátoři byla pro pseudodemoGrazy a progrezívní maobolševiky krabičkou poslední záchrany.
  Když se dva okrádaní perou ,krade se snáz.

  • Kdyby jenom dva v kargiho projektu zapojili kobylkoviště náletů které nebyla přes setrvalou potravinovou pomoc africe tak kde na 90% uzemí prý stačí 4. metrové studny. No ale naposledy jim tam dával ze sýpek faraón což substitutujÉ daktary bez hranic a akcemi kdy z třeba z 2. miliómů hladových udělali během deseti let hladových 20. mega a potom při opožděné dodávce byli šťastnější humanitárníci pouze zlynčováni a vy jste makali v otrocké evropě na fondy funkcionářů šmelinářů? COŽE? .-)
   Hrozné osazenstvo kontinentu by pravil děd vševěd a babička by kopla barunku do .rdele protože dobrá hospodyňka i pro pírko pes plot skočí.
   https://www.youtube.com/watch?v=Q1FCSy1DZMo

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*