Korespondenční volba zcela změní podstatu naší demokracie
Sdílet článek:
Zavedení korespondenční volby zcela změní podstatu naší demokracie, je zásahem do mechanismu, od kterého se odvíjí legitimita všech demokratických institucí. Opravdu něco takového nyní tak naléhavě za každou cenu potřebujeme?

Jsem si jist, že vedlejší nezamýšlené negativní efekty všechny naše iniciátory a protlačovatele nijak nezajímají, jejich snaha je čistě účelová. Mají totiž pocit, že její úspěch je ve volbách zvýhodní. A takové zásahy jsou špatně vždy. Dbejme na čistotu a nestrannost systému, neznásilňujme ho, nedělejme z něj nástroj v rukou jedné politické síly. Ostatně, už dříve se takové účelové změny nakonec obrátili proti svým architektům (přímá volba prezidenta).

Korespondenční volba je daleko méně odolná vůči potenciálním podvodům. To ale není můj hlavní argument. Stejně bude usilovně vyvracen autory různých složitých elektronických systémů ověření.

Trápí mě jiné věci.

Zaprvé: U této volby nelze zajistit její tajnost, a to odporuje naší ústavě i samotnému principu voleb.

Zadruhé: Nechci, aby o poměrech v mé ulici rozhodoval ten, kdo v ní dávno nežije. Nepocítí na své kůži následky své volby. Může volit zcela lehkovážně podle mediálních sympatií, ne podle svých reálných zájmů a denních zkušeností.

Zatřetí: Lze snadno prokázat, že tato změna není výsledkově neutrální. Kdo sledoval poslední americké prezidentské volby pozorně, měl jasno už pár hodin po oznámení předběžných výsledků. Jak přicházely korespondenční hlasy (kupodivu ne především z odlehlých končin, ale naopak ze stejného bloku, kde ležela volební místnost), výsledky se dramaticky začaly měnit. Stačilo spočítat si trajektorii dalšího vývoje podle počtu chybějících sečtených okrsků a chybějících sečtených poštovních hlasů, a bylo jasné, že v daných státech to dopadne úplně obráceně, než ukazují předběžné výsledky. Žádné ustanovení volební procedury nesmí být takto výsledkově vychýlené, takto příznakové.

Začtvrté: Toto kritérium je opomíjeno, ale pro mne je zásadní. Není správné příliš usnadňovat akt voleb. U každého procenta nad šedesát se prudce snižuje míra motivace voleb se zúčastnit, nést nějakou odpovědnost, zajímat se o dopady hlasování. Nechť volí ti, kteří překonají alespoň minimální práh motivace. Protože pro ostatní je to jen hra pro jedno odpoledne.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

15 Comments

 1. České elity žijí v zahraničí a měli by tak mít usnadněnou volbu, rozhodně hlas např. českého režiséra či herce nebo úspěšného podnikatele žijícího v zahraničí , má větší váhu než hlas nějakého Čecháčka z vesnice jehož životní náplní je akorát hákovat v kolbence a pak lemtat pivo v nějaké špinavé zakouřené putyce.

  Korespondenční volba je potřeba, protože usnadní českým elitám volební proceduru.

    • Tak myslel jsem zřízení 🙂 Ale výskyt se vzhlédnul asi v ošetřených komornících lobotomie systémově – operatérech bez mozku s “předojem. Tyranie kdy to cenzory alias inkvizic konqist začíná a krachlstan končí i osazenstvem v “kotlíčku kanibalismu trhu lidožroutů. Nemám obavv že se v tom titulovaní vyznají, to předloháhách nadrcené memory do dutiny boot botů neměli. 🙂

    • Oudný omyl velectění kolegové !
     Malý-velký,Ladislav Novák von Slovakia,Frigo z mála,Bořík gumovka,jsou hnidy cizopasného hmyzu,obtěžující čtenářebořící diskuze a prepubertálně prudící jejich účastníky.

     Lze je buď ignorovat(což já asi nedokáži),nebo s ními laškovat.

     Je třeba vzít do úvahy,že po necelých pěti minutách hádsky z těmito
     masochistickými blba se už baví blbové dva.
     Třeba blb, snažím se je umlšet za použití jejich taktiky,nebo věcnými argumenty.Docela to vychází,nejen mě.

  • České elity nežijí v zahraničí.

   Mimo území republiky žije okolo 500 000 lidí, co se tu, v Česku, narodili. Šli za lepším. Aby toho dosáhli, museli změnit své chování. Takový job v Bruseli či v centrále západní firmy nutí ke konformitě (a je co ztratit, alespoň finančně).
   Takže jaké elity?
   Kdo se chová jako Čech a vlastenec, nepostoupí tam v karierním žebříčku. A kdo se chová tak, jak se tam vyžaduje, NENÍ NAŠÍ ELITOU.

   • Ale to už taky poznamenal na prý 600 000 v pindostanu, teda nevím kde si to dotyčný vycucal ale pokud tam mnozí stále dělají pocfleky tak to těm v bývalé díře vosolí just a možná na to tady někteří značně prohlížení poblitici skrze prsty spoléhají a vyeklují nás z podoby.:-)
    Týhle skvadře zakapsovačů se nedá věřit snad jediný dobrý záměr s okolím z kterého tyje. Hyperšmejďáci kočičích pracek. Doufám že jim kazím chutnání požerům.

  • Dokážete denně naklikat 100 000 hlasů pro Pekarovou a EUnucha?

 2. na otázku v záhlaví článku zda opravdu něco takového potřebujeme :
  voliči takovou věc nepotřebují ale potřebují ji politici,kteří rozhodují co voliči potřebují.
  Dobře nám tak,nic se neděje samovolně.

  • Zajímavý byl postřeh na Parlamentkách:

   za poslanci ANO a SPD chodili ODSáci a říkali – obstruujte, snažte se, my tu korespondenční volbu taky nechceme.
   Kdo ji chce jistě – TOP, Piráti a STAN. Tedy jasná Bruselská banda. A vědí proč.

 3. Uzákonění tak zvané k o r e s o n d e č n í volby jen zlegalizuje volební podvodypo třicet let páchané svobodně a demoGraticky zvolenými
  dálkově řízenými roboty na lidu národů Čech Moravy a Slezka.

  ,Samozvaná elita národa.lhostejno zda z domova či ciziny, patří do stejné skupiny vlastizrádných,věehoschopných přížívníků,slouhů drábů a katů likvidátorů člověka a celé Modré planety-planety Země,
  Tento to naší naivitou,lhostejností a připos*raností rozbůjelý plevel, odhodlaný v rámci své neužitečné a zhoubné existence zničit a vyhubit všechno a všecny okolo sebe si tímto neskutečným podrazem hodlá zabezpečit své krmelce,na vječné
  časy a nikdy jinak.
  Ti,kteří tady v Česku nežijí,nemají vůbec žádné právo ani nárok rozhodovat našem příštím osudu.

  • Přesně tak, Frigo. A já se tím řídila, protože mi přišlo nevhodné z ciziny kecat lidem doma do toho, kdo je bude reprezentovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*