Jak luštit signály
Sdílet článek:

Výroky ministrů Fialovy vlády často budí ve veřejnosti nemalý rozruch a nejednou spouštějí až nepřiměřeně vzrušené reakce. Je to ovšem určité nedorozumění. Jak víme z četných proslovů pana premiéra, funkcí jeho vlády je především vysílat signály. Podle Petra Fialy jsme ve válce, takže jsou pochopitelně používány signály zakódované, kterým není možno porozumět bez příslušného klíče.

Pokusme se na několika příkladech ukázat, jak tento klíč funguje a jak je nutno vysílané signály přijímat. Před několika dny vzbudil nemalý rozruch výrok náčelníka generálního štábu, který vyzval k přípravě války proti vyspělému protivníkovi. Někteří propadli panice, už slyšeli hukot sirén a marně se poohlíželi po nejbližším protiatomovém krytu. Co chtěl vlastně generál říci, zjistíme teprve po dekódování. V podstatě oznámil, že v současnosti ani v dohledné době není naše země na válku proti vyspělému protivníkovi připravena. Museli bychom se obrovsky zadlužit, abychom časem vytvořili alespoň zdání takové připravenosti. V mezidobí nám nezbývá než modlit se, aby nám hrozila jen konfrontace s vojensky nevyspělými, jejichž útoky i při současném stavu armády snad odrazíme. Je tedy zhola zbytečné šířit nějakou paniku.

Zhruba ve stejné době prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN),  že Česko je schopno přijmout další desítky tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Opět to vyvolalo nepochopení s poukazem na to, že přijímací kapacity naší země jsou v lepším případě na samotné hraně. Ministr vnitra ovšem neříká nic jiného. Tváří v tvář očekávané vlně masové migrace upozorňuje, že Česko může být nyní nápomocno už jen zcela okrajově a naprosto nevýznamně. Naše přijímací kapacity jsou hluboko pod úrovní kterékoliv spolkové republiky Německa. Po dekódování Rakušanova výroku vidíme, že naše země už si další migranty dovolit prostě nemůže.

Stejný klíč je nutno použít, chceme-li porozumět úvahám ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o navrácení nadstandardů do zdravotnictví, což by vedlo k rozdělení kvality péče podle ochoty pacienta připlatit si. Pan ministr Válek je všechno možné jen ne asociál. Po dekódování z jeho výroku jednoznačně plyne, že naše zdravotnictví je finančně u konce svých sil, takže vůbec nepřipadá do úvahy, že by bylo možno poskytovat všem občanům stejně kvalitní péči. Každý má svobodu svými vlastními prostředky pomoci naše těžce choré zdravotnictví zase uzdravit. Žádná diskriminace v tom není, pan ministr osobně nemá naprosto nic proti tomu, aby přispívali i ti nejchudší. Opět je tedy jakákoliv panika zbytečná.

Nejnověji vyslal signál Marian Jurečka (KDU-ČSL), dvojjediný ministr práce a sociálních věcí i životního prostředí a dalších věcí. Prohlásil, že Václav Klaus v minulosti dopustil rozkrádání státu a zničení bankovního sektoru. Proto není třeba věnovat ani tu nejmenší pozornost výtkám exprezidenta adresovaným současné vládě. Lidé, kteří nevědí pranic o tom, jak signály dešifrovat, byli opět na koni. Začali Jurečkovi vyčítat, že právě jeho strana se podílela jakožto člen příslušných vlád na tom, co nyní pan ministr označuje za rozkrádání a ničení. Marian Jurečka (nar. 15. 3. 1981) však svým výrokem vůbec nemířil na Václava Klause. Chtěl jen naznačit, že jeho vlastní bezradnost a bezmocnost na čele ministerstev, jimiž postupně prochází, nemá nic společného s jeho schopnostmi a s jeho kompetentností. O všem podstatném se u nás rozhodovalo v době, kdy navštěvoval druhý stupeň základní školy, a od té doby je už marné cokoliv řešit. Má prostě smůlu, že jeho vzestupná politická kariéra proběhla zrovna době, kdy většina ostatních a společnost jako celek je na sestupu. Protože se to všechno pokazilo už v době jeho puberty a rané adolescence, nezbývá mu než ze svých ministerských funkcí vysílat signály, kdo za to všechno může.

Právě tak jako náčelník Karel Řehka momentálně nemá armádu schopnou čelit vojensky vyspělému nepříteli, právě tak jako ministr vnitra Rakušan bude muset odmítat statisíce utečenců žádajících o azyl, právě tak jako ministr zdravotnictví Válka bude pochtívat peníze navíc od koho to jen půjde, právě tak bude Marian Jurečka bezradně přešlapovat mezi svými dvěma klíčovými ministerstvy připraven odmítat jakoukoliv kritiku. Ve všech případech platí, že namísto šíření neopodstatněné paniky úplně postačí naučit se správně dešifrovat.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*