Naději vidím paradoxně v hlouposti
Sdílet článek:

Racionalita, argumenty a zdravý selský rozum jsou už více jak dva roky vulgárními nadávkami a vládu nad mozky valné většiny obyvatel (nejen) naší země přebrala propaganda a sektářské náboženství.

Nejprve to byla slepá víra v nesmyslná opatření, pak v nebezpečnou a nevyzkoušenou vakcínu a nyní dokonce paradoxně v „nelepší porevoluční vládu”, Zelenou Evropu a bezpodmínečnou lásku k jedné zahraniční zemi, která je ale dlouhodobě jednou z nezkorumpovanějších zemí v Evropě a my tam přesto s klidným svědomím dodáváme zbraně, o kterých ani nevíme, kde končí. Sotva jsme se vymanili z povinné lásky k jednomu slovanskému národu, už je tu láska jiná a snad ještě silnější a opět na státních budovách o výročích povinně vlají vlajky dvě.

Otázky „PROČ?” „JAK?” „SKUTEČNĚ?” jsou dávno zakázané a místo hledání odpovědí na tyto otázky se dokola vrací pouze nadávky a dehonestace.

Novináři – pokud tu nějací zbyli – mlčí a neptají se, dávno nejdou politikům po krku, ale servilně jim slouží hůře, než si kdy dovolilo i Rudé právo a šíří pouze jednu povolenou propagandu.

„Od reakčních živlů si zemi rozvracet nedáme!”

Systém, na kterém je postavena naše civilizace je velice robustní a vlastně dokáže dokonale fungovat dlouhou dobu i bez jakékoli vlády, nebo jiného řízení, ale i on má nějaké limity. A pokud se tyto limity dlouhodobě pokoušejí a napínají do maxima, tak to zkrátka jednoho dne ten systém nevydrží. Je to jako se složitým strojem, o kterém už ani nikdo neví jak přesně funguje – a vy z něho vytahujete desítky a stovky malých koleček a ten systém stále funguje. Ale jedno kolečko bude to poslední a pak se celý náš systém zastaví…

A naděje?

Naději vidím právě paradoxně v té hlouposti, neschopnosti a nekompetentnosti, která se odevšad valí. Místo ekonomických průšvihů, kdy se naše země doslova hroutí pod náporem nesmyslně nastavených cen energií, potravin a surovin, podporujeme finančně země jiné a novináři, část společnosti a především vláda řeší jak zakázat nějaké písmenko z abecedy, nepovolené pořadí barev na čepici a zavádí záchody pro třetí pohlaví.

To, co se dříve dělo celá desetiletí – když jednu komunistickou vládu střídala další, která byla zase o kousek neschopnější a nekompetentnější, než ta předchozí – se dnes děje jako ve zrychleném filmu. Doslova ze dne na den – z hodiny na hodinu a dokáže to vláda jediná. Do všech pozic jsou dosazováni neschopní a přitom všehoschopní, kteří jsou ještě pokroucenému systému ochotni sloužit, ale i těch ubývá. Vždy si myslíte, že hloupost dosáhla dna, ale další den se objeví ještě větší nebetyčnost a vy už přestáváte věřit, že je to vůbec možné.

A ta rychlost je myslím zároveň nadějí. Je to závod – jestli se spící polovina obyvatel dokáže pod náporem té neskutečné hlouposti včas vzbudit a říct „DOST!” a nebo se systém zhroutí a oni se probudí až poté – ale to už nebude ono „DOST!” bohužel možná komu říct…

JAN TOMÁNEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Podle mého názoru jde o to, aby se rozhoupala dosud propagandou zpitomělá střední třída, ve které se zatím drží naučený “narativ”, že slušní, inteligentní a vůbec tak nějak lepší lidé jsou přece ti, kteří milují Zelenského režim a nenávidí Rusko. Myslím ale, že nakonec snad i je prostý pud sebezáchovy dovede k prozření a té evidentní, dosud vládnoucí hlouposti řeknou: Tak to by už stačilo.

 2. Nastesti je to Vas nazor.134 statu OSN je toho nazoru,ze napadnout bezduvodne cizi stat a vojensky obsadit cast jeho uzemi je absolutne neprijatelne.Zkuste jim to rozmluvit na nejblizsim zasedani.Zpitomely propagandou agresora ze na tom neni nic divneho jste zrejme Vy.

  • Ano napadnout bezdůvodně cizí stát a vojensky obsadit část jeho území je absolutně nepřijatelné a přesto se ho USA dopouštějí běžně. Když potřebovali přepadnou Irák a vojensky ho obsadit tak to udělali, záminkou byly zbraně hromadného ničení, které se nikdy nenašli.
   Když potřebovali přepadnout Libyi tak to udělali v rámci demokracie a lidských práv, ale hlavně se jim nelíbilo, že se Kadáfí chce zbavit petrodolaru.
   Pod praporem boje proti terorismu chytali domnělé nepřátele po celém světě a bez soudu je odváželi na Guantanámo aby je po letech propouštěli zjištěním, že jsou mnozí nevinní. Která země světa si může dovolit zřídit věznici do které může zavírat koho chce bez soudu?
   Západní společnosti se pasovali do rolí morálních autorit, které si nárokují určovat co je správné, morální, demokratické, lidské a pravdivé. Realita je nakonec dožene stejně rychle jako všechny dekadentní kultury v minulosti.
   OSN je zkorumpovaná pokrytecká organizace, která se rozpadne pod tlakem neschopných a ambicemi všehoschopných. Už teď mnoho států sdružených v OSN, je krajně nespokojeno jakým způsobem je zasahováno do jejich kultur, ekonomik a hospodaření pod pláštíkem tzv. “lidských práv“.

 3. Ano,to je presne to co je treba vtloukat lidem v zapadnich demokraciich,ze 134 statu sveta je sebranka a agresorovo zabijeni a niceni infrastrutury nutne k preziti zimy desitek milionu lidi je naprosto v poradku.Ze zmrznou?My na to mame pravo je zabit.A ze svetu se to nejak nelibi?No vsak my nemame hranice.Tak teda pane to ten svet bude fajn misto k ziti.A Libie,Irak?Byl jste se zeptat tech lidi,zda se jim zije ted hur nez pod bicem otrokaru tehdy?Nebo jenom prebirate informace ze zdroje ktery tvrdil,ze uz zadne bomby litat nebudou?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*