Mluvčí čínské vlády byl obzvláště bojovný ohledně možné cesty Nancy Pelosiové na samosprávný ostrov Tchaj-wan:
Připravte se na válku,“ uvedla 80. skupina Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) ve zprávě o návštěvě USA na Tchaj-wanu, hlášené v pátek 29. července. Válečné poselství čínské armády o možné návštěvě USA na Tchaj-wanu údajně obdrželo více než 300 000 zvednutých palců za pouhých 12 hodin, což podle Global Times vyústilo v „vysokou morálku mezi čínskými vojáky“.
Níže: Dotyčná zpráva oznamující „přípravu na válku“ se údajně objevila na kanálu PLA v populární čínské aplikaci sociálních médií Weibo v pátek:
GT také připomíná svému publiku, že země možná oslaví 95. výročí Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) ve stejnou dobu v jakou proběhne návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu..
„Armáda 80. skupiny zveřejnila komentář, ve kterém stálo: „Musíme uznat základní odpovědnost přípravy na válku a vydat se na cestu silné armády.“ Komentář získal 8 000 palců.
…Před 95. výročím založení CHKO 1. srpna zdůraznil Xi, který je také generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC) a předsedou Ústřední vojenské komise, potřebu rozšířit strategii posílení ozbrojených sil prostřednictvím výcviku. Je třeba pokračovat v implementaci personálu v nové éře, informovala v pátek agentura Xinhua News Agency.
Ve stejné době významný znalec GT a bývalý editor publikace Hu Xijin tvrdil, že čínská armáda má „právo“ blokovat letadlo Pelosiové a jakýkoli doprovod amerických stíhaček z tchajwanského vzdušného prostoru, který Čína považuje za svůj vlastní.
Již několik dní předtím Peking uvedl, že zvažuje „všechny možnosti, včetně vojenských“:
Když americké stíhačky doprovázejí letadlo Pelosiové na Tchaj-wan, je to invaze. PLA má právo násilně vytlačit letoun Pelosiové a americké stíhačky, včetně varovných výstřelů a taktických překážek. Pokud to nepůjde, sestřelíme je.
Čínská prohlášení, odrážená provládními médii a komentátory, v poslední době přitáhla pozornost amerických pozorovatelů, protože Západ spekuluje o tom, jakou reakci Peking připravuje, pokud Pelosiová skutečně přistane v Tchaj-peji, k čemuž může dojít během několika dní.
Všeobecně však panuje představa, že v případě čínské vojenské reakce – nad rámec obvyklých válečných cvičení (v Jihočínském moři v současnosti probíhají průběžná cvičení) – může Washington udělat jen málo, aby tomu čelil, vzhledem k tomu, že zhoršující se situace na Ukrajině by znamenala „konfrontace“ velmocí na dvou důležitých frontách.
Po dřívějších prohlášeních prezidenta Bidena chce Pentagon přesvědčit předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, aby zrušila svou návštěvu Tchaj-wanu. Americká armáda nyní nasadila do Jihočínského moře námořní síly pod velením letadlové lodi USS Ronald Reagan v očekávání jejich možného příletu do Tchaj-peje.
USS Reagan zakotvila v Singapuru a nyní hlídkuje ve vodách u Číny, zatímco Peking napíná své vlastní vojenské síly zahájením nových námořních cvičení poblíž samosprávného ostrova. Turecký mediální dům EHA v sobotu rozeslal (neověřené) video, které údajně ukazovalo velké americké stíhačky přelétající přes Jihočínské moře a mezi nimi i torpédoborce…
Pelosiová je v současné době na cestě přes Pacifik – na plánované cestě do Asie – se zastávkami v Japonsku, Jižní Koreji, Malajsii a Singapuru – a Josh Rogin z listu The Washington Post v pátek uvedl, že mezipřistání na Tchaj-wanu „pravděpodobně bude v první části cesty,“ jak potvrzují diplomatické zdroje.
Všechny oči se upírají na itinerář Pelosiové poté, co se před několika dny objevily zprávy, že Tchaj-wan byl uveden jako součást jejího itineráře „předběžně“…
Očekává se, že Pelosiová nastoupí do vojenského dopravního letadla někde v Asii – v případě své návštěvy Tchaj-wanu – pravděpodobně s doprovodem amerických stíhaček. Tato možnost rozlítila Peking.
Čínská státní média například hlasitě varovala, že armáda má právo zachytit a odradit jakýkoli ozbrojený proudový doprovod, což se rovná „invazi“ a porušení čínské suverenity.
Pelosiová a její poradci zatím odmítli potvrdit, že plánuje návštěvu Tchaj-wanu. Ale ve středu poslanec Michael McCaul (R-TX) řekl, že ho Pelosiová pozvala, aby se k ní připojil na Tchaj-wanu , což signalizuje, že tam stále plánuje jet navzdory riziku, že zažehne velkou krizi přes Tchajwanský průliv.
McCaul pozvání odmítl a není jasné, kdo bude součástí její delegace. Pozvala také zástupce Gregoryho Meekse (D-NY) a Marka Takana (D-CA), ale ti se k cestě nevyjádřili.
Peking vydal důrazná varování ohledně plánů Pelosiové navštívit Tchaj-wan, ale potenciální cesta získala silnou podporu obou stran od zákonodárců v Kongresu , protože ji republikáni i demokraté vyzývají, aby tam odjela.
Představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že Čína bude tuto cestu považovat za účelovou provokaci, ale tvrdí, že je na jejím rozhodnutí, zda ostrov navštíví, či nikoli.
Během otázek a odpovědí po čtvrtečním telefonním hovoru Biden-Xi vysoce postavený úředník zopakoval: „Při rozhovoru nebyla oznámena žádná cesta. A jak jsme již řekli dříve, je to její rozhodnutí .“
Čínští vojenští analytici varovali, že návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu by mohla vyvolat konflikt mezi USA a Čínou. Pelosiová bude prvním americkým řečníkem, který tam podnikl cestu od roku 1997, kdy tak učinil Newt Gingrich, ale analytici varují , že čínská reakce by mohla být silnější, protože její armáda je dnes mnohem silnější.
Čínští státní úředníci a média mezitím varují, že „všechny možnosti, včetně vojenských“ jsou v současné době na stole…
1 Trackback / Pingback