Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný. Proč? Protože jej vyslovuje jedna z těch bytostí, která je (i podle jejího vlastního soudu) nedokonalá.
Moci oprávněně konstatovat nedokonalost lidí by předpokládalo, že sám posuzovatel je schopen myslet dokonalost. Jak ale, když i on sám je nedokonalý. Proč by tedy měl právě názor této nedokonalé bytosti určovat směr a měřítka dalšího vývoje lidstva?
Nejde však jen o věcnou nesprávnost a neoprávněnost, ale také o neproveditelnost této myšlenky. Nedokonalý lidský mozek přece nemůže najít ani definici dokonalého člověka, ani cestu k jeho vytvoření. Prostě, označíme-li lidské bytosti za nedokonalé (a s tím souhlasím) tak tím zároveň říkáme, že ony samy nemají schopnosti tuto nedokonalost pochopit a natož odstranit.
Chápu, že ti, kteří rádi všechno očíslují, považují nevypočitatelnost lidí za nedostatek. Člověk ale není nedokonalé zvíře, které je třeba technicky zušlechtit a pak vyrábět v sériích. Každý z nás je jedinečná bytost, s nárokem na svobodu a důstojnost. Svoboda je totožná s počtem možností dosahovat své cíle a důstojnost se rovná jistotě, že v okamžiku narození získáváme nezpochybnitelná práva, které nám nesmí být odebrána. A přesně to teď hrozí pod líbivým názvem technologického zdokonalení člověka.
Sám inženýr na tom všem nese jen část viny. Jako každý tvůrce je i on okouzlen dokonalostí svého díla a trvale předávkován halucinogenem proveditelnosti: „Co se dá udělat, to se musí udělat.“ A proto nechápe, že jediné oprávnění techniky a nepřekročitelná hranice pro její uplatnění je, že stroje musí lidem vždycky sloužit a nikdy jim nesmí vládnout. Otcové atomové bomby tuhle hranici překročili a umožnili tak, že někteří z nedokonalých lidí se mohou dostat k červenému knoflíku ohrožovat životy milionů.
Někteří dnešní dědici vynálezců atomové bomby si s nimi v ničem nezadají, protože ve jménu poznání a zdokonalení pilně pracují na zániku západní civilizace. Technika se totiž spářením se ziskem změnila z metody k usnadňování života lidí v nástroj na jejich porobení. Přemýšlejte o tom, až zase sáhnete po mobilu.
„Technika se totiž spářením se ziskem změnila z metody k usnadňování života lidí v nástroj na jejich porobení.“
Stále stejné způsoby myšlení, které lidstvo provází po tisíce let. Otrokářův bič byl sofistikovaně vylepšen. Rétorika upravena potřebám doby (jako vždy v minulosti). Důležité je lidem opakovat, že žijí v 21. století tudíž ve společnosti, která je hrozně dokonalá a lepší než ty minulé.
Ano, lépe umíme lhát, přetvařovat se a vše kolem šmírovat, k tomu nám slouží všechna ta elektronická udělátka. O životě stále nevíme nic.