Člověk není jen nedokonalé zvíře
Sdílet článek:

Inteligence lidí je nedostatečná a je nutné technologické vylepšení, říká úspěšný programátor Tomáš Mikolov, pracující pro Google. Jeho úsudek o nedokonalosti druhu člověk je ale neplatný. Proč? Protože jej vyslovuje jedna z těch bytostí, která je (i podle jejího vlastního soudu) nedokonalá.

Moci oprávněně konstatovat nedokonalost lidí by předpokládalo, že sám posuzovatel je schopen myslet dokonalost. Jak ale, když i on sám je nedokonalý. Proč by tedy měl právě názor této nedokonalé bytosti určovat směr a měřítka dalšího vývoje lidstva?

Nejde však jen o věcnou nesprávnost a neoprávněnost, ale také o neproveditelnost této myšlenky. Nedokonalý lidský mozek přece nemůže najít ani definici dokonalého člověka, ani cestu k jeho vytvoření. Prostě, označíme-li lidské bytosti za nedokonalé (a s tím souhlasím) tak tím zároveň říkáme, že ony samy nemají schopnosti tuto nedokonalost pochopit a natož odstranit.

Chápu, že ti, kteří rádi všechno očíslují, považují nevypočitatelnost lidí za nedostatek. Člověk ale není nedokonalé zvíře, které je třeba technicky zušlechtit a pak vyrábět v sériích. Každý z nás je jedinečná bytost, s nárokem na svobodu a důstojnost. Svoboda je totožná s počtem možností dosahovat své cíle a důstojnost se rovná jistotě, že v okamžiku narození získáváme nezpochybnitelná práva, které nám nesmí být odebrána. A přesně to teď hrozí pod líbivým názvem technologického zdokonalení člověka.

Sám inženýr na tom všem nese jen část viny. Jako každý tvůrce je i on okouzlen dokonalostí svého díla a trvale předávkován halucinogenem proveditelnosti: „Co se dá udělat, to se musí udělat.“ A proto nechápe, že jediné oprávnění techniky a nepřekročitelná hranice pro její uplatnění je, že stroje musí lidem vždycky sloužit a nikdy jim nesmí vládnout. Otcové atomové bomby tuhle hranici překročili a umožnili tak, že někteří z nedokonalých lidí se mohou dostat k červenému knoflíku ohrožovat životy milionů.

Někteří dnešní dědici vynálezců atomové bomby si s nimi v ničem nezadají, protože ve jménu poznání a zdokonalení pilně pracují na zániku západní civilizace. Technika se totiž spářením se ziskem změnila z metody k usnadňování života lidí v nástroj na jejich porobení. Přemýšlejte o tom, až zase sáhnete po mobilu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. “Technika se totiž spářením se ziskem změnila z metody k usnadňování života lidí v nástroj na jejich porobení.”
    Stále stejné způsoby myšlení, které lidstvo provází po tisíce let. Otrokářův bič byl sofistikovaně vylepšen. Rétorika upravena potřebám doby (jako vždy v minulosti). Důležité je lidem opakovat, že žijí v 21. století tudíž ve společnosti, která je hrozně dokonalá a lepší než ty minulé.
    Ano, lépe umíme lhát, přetvařovat se a vše kolem šmírovat, k tomu nám slouží všechna ta elektronická udělátka. O životě stále nevíme nic.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*