VÁCLAV KRÁSA
Největší událostí uplynulého týdne byla nepochybně inaugurace Donalda Trumpa 47. prezidentem USA. Je to jednak vítězství konzervativního přístupu k řešení společenských problémů, ale také nepochybně jeho velkým osobním úspěchem, když se dokázal vrátit a výrazně zvítězit. Inaugurační projev Donalda Trumpa mnohé překvapil. Byly pronášeny názory, které se dosud neříkaly nahlas. Chyběl dozor, který by uváděl pronášené kacířské myšlenky na pravou míru. Řečníci se předbíhali ve slibech, jak učiní Ameriku opět skvělou. Třeba se jim to povede, ale je třeba přemýšlet o tom co to přinese světu a evropským zemím, které na tak rychlou změnu kursu nejsou vůbec připravené. Vítězství Donalda Trumpa je příslibem, že Američané nejsou takoví hlupáci, jakými se jevili za vlády progresivních demokratů se svým hnutím Me Too, téměř neomezenou migrací, klimatickým šílenstvím a dalšími nesmysly. Na druhé straně staronový prezident vysílá signály, že by se rád zapsal, jako prezident „rozmnožitel“, který chce zvětšit Ameriku. Je asi jisté, že jej příliš nebudou zajímat lokální problémy až na Izrael. Bude chtít asi prosadit nové globální uspořádání světa, ve kterém budou USA hrát hlavní úlohu a malé lokální konflikty by jej od této myšlenky pouze oddalovaly. Proto lze očekávat, že skutečně bude tlačit na ukončení konfliktu na Ukrajině, a to bez ohledu na výsledek, tedy zda bude výhodný pro Ukrajinu, nebo uspokojivý pro Rusko. Pokud to nepůjde, tak je možné, že konflikt přenechá zcela Evropě, ať si jej řeší sama, protože jej sama vyvolala odmítnutím Minských dohod. Je pravděpodobné, že jej bude zajímat především vztah s Ruskem a Čínou a výhody, které vyplynou pro Ameriku. Donald Trump má málo času, protože už nemůže být opět zvolen prezidentem, a tak bude řešit věci rychle až překotně, což se ukázalo i při jeho nástupu, kdy hned po inauguraci podepsal desítky výnosů a můžeme se dočkat i mnoha překvapení.
Dramaticky se vyvíjí politická situace na Slovensku. Podle mnoha indicií operují na Slovensku organizace a lidé, kteří chtějí eskalovat napětí ve společnosti a jejich cílem je změna vlády jinak než volbami. Prezident Peter Pellegrini a premiér Robert Fico tvrdí, že na Slovensku působí struktury financované ze zahraničí a napojené na opozici, které vyvolávají chaos a chtějí změnit výsledky parlamentních voleb na Slovensku. Je to scénář známý, jíž z Ukrajiny, z Gruzie, částečně i z Rumunska. Peter Pellegrini po jednání bezpečnostní rady státu prohlásil, že situace na Slovensku je vážná a bezpečnostní složky připravují scénář, aby zabránily násilnostem při protestech. Je jisté, že jakékoliv vyprovokované násilí na demonstracích by okamžitě bylo zneužito progresivistickými politiky a médii k vybičování kampaně proti současné vládě. Je třeba také upozornit na skutečnost, že současná koalice na Slovensku se oslabuje sama svojí nestabilitou. Několik poslanců vládnoucí koalice ji opustilo a vydírajícími požadavky se snaží získat významné posty pro sebe v současné vládě. Je to častý hyenismus, který se děje v období politických krizí. Ti slabší a méně, ale všeho schopní, se snaží vydělat na krizi. Je to odpudivé, ale často se tak děje. Slovensko může být i pro nás určitým mementem. Je pravděpodobné, že podzimní parlamentní volby u nás vyhraje současná opozice a lze předvídat, že nás také čeká horký podzim, kdy poražení se nebudou chtít smířit se ztrátou koryt. Povolají Milion chvilek, různé umělce, kteří za mrzký peníz jsou ochotni hlásat cokoliv a budou burcovat lid na náměstích, samozřejmě ve jménu demokracie, což dnes vidíme na Slovensku. Jsou to samozřejmě lháři, protože páteří demokracie jsou rovné a svobodné volby a nerespektování jejich výsledků je protidemokratické!
Nový trestný čin činnost pro cizí moc, který bývá kritiky srovnáván s komunistickým paragrafem podvracení republiky, už prošel Senátem a míří k podpisu prezidentu Pavlovi. V Senátu se nepodařilo z návrhu lex Ukrajina 7 vypustit kritizovaný přílepek obsahující neurčitý paragraf neoprávněné činnosti pro cizí moc. Tento velmi nebezpečný návrh byl pravděpodobně iniciován mimo jiné také BIS, což je něco neuvěřitelného. Tajné služby a také armáda mají stále větší vliv a běžně se prezentují v médiích. Pro odstranění nebezpečného paragrafu zvedlo ruku 31 členů horní parlamentní komory. Chyběly hlasy sedmi senátorů k přijetí příslušného pozměňovacího návrhu. Je to obrovská ostuda těch senátorek a senátorů, kteří dopustili, že přílepek prošel. Je až zarážející, že většina senátorských klubů ODS a Lidovců nepodpořila pozměňovací návrh, aby tím by podpořila vrácení zákona Poslanecké sněmovně. Osobně se za tyto lidi stydím a vůbec tomu nerozumím. Tito lidé by měli složit mandát, protože umožňují změnu naší demokracie na totalitní stát, kdy si nebude nikdo jistý, kdy bude pohnán před policii za to, že někde něco řekl, nebo si fotil apod. Je pravda, že zatím snad máme relativně nezávislé soudy, ale to je jen otázka času, vyhrůžek, nátlaku, úplatků apod. Pamatuji si na období normalizace, kdy byl schválen tzv. „pendrekový zákon živlům“, který byl prezentován, jako dočasné opatření. Za pár měsíců se postupně každý bál jen pípnout. Takto ohebný paragraf je pro demokracii nepřijatelný. Je zřejmé, že jak korespondenční volba, tak i uvedený paragraf a obrovské peníze na vládní propagaci spolu úzce souvisí. Je to příprava na volby, přičemž se asi počítá mimo kampaň i použití restriktivních prostředků.
Buďte první kdo přidá komentář