Demokracii nahradila demokratura, sentiment po socialismu ožívá




Sdílet článek:

IVAN ŠRÁMEK

Sláva, máme vládu liberální demokracie, chtělo by se zvolat. Liberální v tom smyslu, ve kterém jsem si zřízení po sametu přál. Ono tehdy “liberální” znamenalo, že režim začne brát ohledy na základní práva a svobody jednotlivce.

A nejen brát ohledy, ale rovnou vytvoří takové mechanismy, aby se už nemohlo stát, že režim zneužije svého mocenského postavení právě proti jednotlivci, který s ním nebude názorově souznít. Demokracie v tom smyslu, že vláda se bude hlavně starat o prospěch většiny, která stát drží nad vodou. Té většiny, která chodí do práce, zaměstnává lidi, vytváří hodnoty, z nichž stát profituje na odvedených daních, ze kterých pak platí infrastrukturu, která zpětně ulehčí především této většině.

Dnes, zejména v posledních letech, kdy vládne koalice SPOLU, režim nepovažuji ani za liberální a ani za demokratický. Není liberální proto, že vůbec trestá kupř. verbální projevy, a to dokonce přísněji, než když se nějaký zločinec dopustí znásilnění. Není liberální proto, že za nekonformní názory s režimem nechává novodobými domovními a jinými důvěrníky vyhazovat lidi z práce. Není liberální proto, že hodlá trestat i za to, že v sousedské výpomoci napečete vánoční cukroví a prodáte ho.

Demokracii nám nahradila demokratura, ve které se bez studu nechávají projít vyloženě skandální jednání vrcholných politiků v hospodářských a jiných kauzách a je to zameteno pod stůl. Demokracii nám nahradila oligarchie, když vidíte, jak si vrcholní politici navzájem a v rodinných klanech přihrávají státní zakázky a dotace, a pak se vám vysmívají, že si máte brát dva svetry, jezdit nakupovat do sousedních států, protože vám, platícím daně, zdražili základní životní potřeby na neúnosnou míru. Nelze se pak divit, že u běžných občanů znovu získávají na popularitě vzpomínky a sentiment po socíku.

Deník TO

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Zlatí komunisti , nejlépe tu bylo za Husáka a Jakeše ! Teď jsme jen rozkradená a zadlužená západní kolonie !

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*