Děsivý rozpočet … a Stanjura nekoná
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Vláda sestavila rozpočet s tím, že za celý rok bude mít deficit 295 mld. Kč. Dalo by se proto předpokládat, že koncem května bude deficit činit pět dvanáctin uvedené částky. To by bylo zhruba 123 mld. Kč. Jenže deficit ve skutečnosti tvoří neuvěřitelných 271 mld. Kč. To je nejhorší výsledek hospodaření státu, jaký jsme tu kdy měli. Takový tu nebyl ani za covidu. To je naprostý úlet, se kterým se musí něco ihned dělat.


Všem musí být jasné, že stávající rozpočet je nerealistický. Měl by se připravit nový rozpočet. Zároveň s tím bychom měli připravit nějaký ozdravný balíček. Ne na roky 2024 a 2025, jak to má učinit nedávno zveřejněný balíček. To je nedostatečné. Musíme připravit balíček na rok 2023. Je nutné okamžitě začít škrtat v řádu minimálně desítek miliard. Musíme přejít do nouzového režimu.

Jak je to možné? Kde se ten dluh bere?

V pozadí meziročního nárůstu stojí především sociální dávky, kde pozorujeme nárůst o 51 mld. Kč, pomoc s vysokými cenami energií, která stát vyšla na 40 mld. Kč, a o 18 mld. dražší obsluha státního dluhu. Tady se projevily zejména pro stát drahé protiinflační dluhopisy. A poslední položkou jsou o 13 mld. Kč vyšší investice.

Celkové příjmy rozpočtu dosáhly na konci května růstu o 9,8 %. To znamená, že vláda nedokáže navýšit inkaso daní ani o inflaci. To ukazuje buď na špatný výběr daní, nebo velmi nízkou poptávku v ekonomice. Nejspíš to bude kombinace.

Některé daně přitom rostou pěkně. Inkaso daně z příjmů fyzických osob vyskočilo o 26,2 %. To je víc než inflace. Podobně daň z příjmu právnických osob roste o 21 %. Naopak jen o 7 % vyskočilo inkaso DPH. To je málo. Tady negativně působí na inkaso zvýšení limitu pro registraci k dani na 2 mil. Kč. Nemůže to ale plně vysvětlit slabý výběr daně.

Výdaje státu rostly v květnu o 17,8 %. To je skoro dvojnásobek růstu příjmů. To jsou nebezpečně rozevřené nůžky. V rámci rostoucích položek jsou objemově nejvýznamnější důchody. Ty vzrostly o 19 %. Může za to jednak valorizace, jednak tzv. výchovné. U ostatních dávek je největší růst příspěvku na bydlení, a to o 3,4 mld. Kč.

Výdaje rostly také kvůli tzv. běžným transferům podnikatelům, a to o 135 %. Tady hledejme kompenzace za dodávky elektřiny a plynu.

Neinvestiční transfery územním rozpočtům meziročně vzrostly o 10,2 mld. Kč (+8,3 %). To je takové krásné spojení, pod kterým si nikdo nic nepředstaví.

Ale ve skutečnosti se nám zde schovává třeba inkluze. 7 mld. Kč navíc jde totiž na platy pedagogických a nepedagogických pracovníků na základních a středních školách.

Sečteno a podtrženo

Rozpočet je v žalostném stavu. Vláda by měla okamžitě omezit výdaje na chod státu. Jako ministr bych zmrazil všechny výdaje, které nejsou dané zákonem. Zároveň s tím bych okamžitě rozjel propouštění státních zaměstnanců. Bude to krajně nepopulární, ale je to nutné. Výdaje rozpočtu se utrhly ze řetězu.

Bojím se, že na to se nenajde odvaha a že deficit překročí 400 mld. Kč. Jen za květen vytvořil stát sekeru 70 mld. Pokud se bude hospodařit v dalších měsících jako v květnu, tak bude celoroční deficit činit 760 mld. Kč.

Někdo řekne, že květen je pro inkaso slabý. Tak tedy vycházejme z toho, že v dalších měsících budeme hospodařit stejně jako v prvních pěti. To znamená, že za celý rok budeme mít deficit 650 mld. Kč. To je také šílené číslo.

Ministr financí spoléhá na tzv. Wind Fall Tax. Ta pomůže, ale příjem z ní se už dnes očekává o desítky miliard nižší, než se původně plánovalo. Rozpočtem to zásadně nepohne.

Už teď je jasné, že deficit bude ohromný. To bude jeden ze zdrojů letošní vysoké inflace. Protože co to je inflace? Inflace je růst peněz v oběhu. Kvůli vládě budeme mít delší vysokou inflaci, a tedy i vyšší úrokové sazby.

Sečteno a podtrženo, nezávidím ministrovi. Je vlastně jisté, že jeho rozpočet bude nejhorší v dějinách. Divím se, že se škrty ve stávajícím rozpočtu už dávno nezačal. Už po prvním kvartále bylo jasné, kam se řítíme. My jsme jako občané mohli doufat, že se katastrofa nenaplní. Ministr ale neměl doufat, měl konat. Bohužel tak neučinil. Svou příležitost prospal.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*