Do čeho chytře investovat? Volte zlato!




Sdílet článek:

Stále více lidí přemýšlí o tom, jak naložit se svými úsporami, aby nedošlo k jejich znehodnocení vlivem inflace a dalších negativních ekonomických jevů. Zároveň však nechtějí riskovat. Ideální volbou je v tom případě investice do zlata.

Zlato už není jen pro bohaté investory

Investiční zlato, tedy zlaté slitky a mince, patří dlouhodobě k velmi oblíbeným komoditám, a to v celosvětovém měřítku, Českou republiku nevyjímaje. Zatímco ještě před několika lety zlato volili především velcí investoři, kteří jej skupovali za miliony korun, dnes je patrný trend, kdy se zlaté mince a slitky těší rostoucí popularitě rovněž u drobných střadatelů. Už jen pár desítek tisíc korun, jež vložíte do zlata, může být bráno jako velmi rozumné řešení, neboť se díky tomu zajistíte proti případné vysoké inflaci.

Hlavní přednost se skrývá v DPH

Zlato je v současnosti mezi investory (malými i velkými) oblíbené hlavně z toho důvodu, že neztrácí na své hodnotě, ba spíše naopak. Jde tedy o jistotu, kterou zdaleka ne všechny investiční příležitosti mohou nabídnout. Najde se však minimálně ještě jeden zásadní argument, proč investovat právě do zlata. Při jeho nákupu totiž nemusíte platit daň z přidané hodnoty. Zatímco třeba stříbro a další drahé kovy, potažmo nákup obrazů a ostatních komodit, podléhají nutnosti platby DPH, zlato je v tomto výjimečně od daně oproštěno. A vzhledem k tomu, že DPH u investic činí plných 21 %, tak u zlata ušetříte skutečně nemalé množství finančních prostředků.

Zlaté mince a slitky nakoupíte klidně z pohodlí domova

Investiční zlato je dnes vskutku mimořádně dostupnou komoditou. Už dokonce nemusíte nikam chodit, využít lze totiž specializované internetové obchody, kde si zlaté mince a slitky (či jejich stříbrné varianty) pořídíte stejně lehce, jako když si kupujete běžné spotřební zboží. Stačí si dát pozor na výběr spolehlivého prodejce, u něhož máte garanci, že zlaté slitky budou mít patřičnou certifikaci.

Drobní střadatelé volí zpravidla zlaté slitky o hmotnosti do 5 gramů. Cihličky se nevyrábějí v tuzemsku, ale jsou dovážené z ciziny. Aktuálně jsou v kurzu zejména švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, jež svou konkurenci v podobě německých či rakouských slitků předčí především ve výhodné ceně. Alternativou pro drobné střadatele pak mohou být zlaté mince, a to kupříkladu věhlasné Wiener Philharmoniker. K dostání jsou ale nyní také zlaté mince Karel IV., jež jsou pro české občany mimořádně atraktivní záležitostí. Dají se koupit v několika cenových relacích, takže záleží jen na vás, kolik do zlata hodláte investovat.

Do zlata z českých obchodů rádi vkládají peníze naši východní sousedé

Tuzemské eshopy jsou populární nejen u českých, ale také u slovenských investorů. I jim se zde nákup vyplatí, přestože musejí počítat s určitými poplatky za převod měn mezi bankami. Ty jsou však dnes už minimální, takže slovenským investorům nestojí v nákupu zlata či stříbra v českých eshopech prakticky nic v cestě.

Jaký bude vývoj?

Jako případné investory vás určitě zajímá, jak si zlato bude stát v příštích letech. Samozřejmě nikdy nelze nic předvídat na sto procent, u zlata, jehož světové zásoby jsou omezené, se však dá předpokládat, že jeho cena spíše poroste, než aby šla směrem dolů. Každopádně nákupem zlatých slitků a mincí rozhodně neproděláte a vložené finanční prostředky budou dostatečně zajištěné v okamžiku, kdy přijde skutečně výrazná inflace, což v následujících měsících a letech vůbec není nereálné. Určitě stojí minimálně za zvážení, co uděláte se svými penězi. Nikdy není dobré je nechat ladem na bankovním účtu s minimální úrokovou sazbou, jež nedokáže reflektovat inflační a další ekonomické tlaky.

(PR)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek: