PETR BOŠNAKOV
Premiér Petr Fiala pokračuje v komunikační strategii vysílání jasných signálů. Vzhledem k dramatické muzice a sveřepě legračnímu výrazu to budí dojem, že se režisér nechal inspirovat začátkem prvního dílu Kmotra. Chyběl jenom kocour na rameni.
A tak jsme se během 150 sekund z nepříliš pravdomluvných úst historicky nejméně populárního premiéra české historie dozvěděli, že přichází rok, kterým bude rokem rozhodnutí. Pokud koalice SPOLU nevyhraje volby, vrátíme se podle Petra Fialy do doby chaosu, prázdných gest a koketování s Východem.
Jak jsem si dovolil domyslet, po čase Fialovy mimořádné prosperity nastoupí v případě jeho nevolby éra bídy a hladu. Jeho dramatický projev podbarvoval moderátor ČT 24 Řezníček slovy o nikoli pouze českém, ale světovém lídrovi, objevily se záběry ze setkání s končícím americkým prezidentem Joe Bidenem žijícím v představě, že hovoří s premiérem Československa.
To se nám to utrácí
Petr Fiala ve videu přiznává, že se pro nás všechny (!!!) nejednalo o lehké roky. Do pomyslného jednoho pytle tak hodil přes milion spoluobčanů, kteří žijí v energetické chudobě a sebe, který mohl svítit a topit dle chuti a libosti. Ve stejném pytli se s těmi, kteří se mají tak dobře, že o tom ani neví, se ocitla například také paní Pavlová, která se vedle výsluh může těšit jako historicky první dáma na luxusní apanáž.
Pravda je proto bohužel taková, že s výjimkou úzké skupiny těch, kteří rozhodují o vlastních platech, se musela většina populace vypořádat s cenami energií, inflací, drahými potravinami či mnohdy až pětinásobně zvýšenou daní z nemovitosti. A přestože podle e15.cz stát od chvíle nástupu Petra Fialy do Strakovy akademie zvýšil příjem z daní o 413 miliard korun, tedy o skoro 30 procent, vytvořila Fialova vláda celkově o zhruba 320 miliard korun větší dluh než předchozí kabinet Andreje Babiše. Kromě toho půjdeme do důchodu o dva roky později a o tom, co je to náročná profese, nakonec rozhodli dva poslanci SPOLU, pro které představuje vrchol dřiny chůze z poslanecké lavice do parlamentní restaurace.
Cesta na Západ
Vláda Petra Fialy se rovněž zasloužila o naši šťastnou blízkou budoucnost, když v dubnu 2023 odsouhlasila v rámci plánu Fit for 55 na úrovni Evropské rady nový systém emisních povolenek EU ETS 2. Kvůli tomu se od roku 2027 rozšíří systém emisních povolenek kromě těžkého průmyslu a energetiky na vytápění domů a osobní dopravu, tedy na benzín, naftu, plyn a uhlí. Cesta na demokratický Západ přece musí něco stát.
O tom, jak moc konzistentní rozhodnutí činí kabinet světového lídra, vypovídají poslední dny loňského roku, kdy se ve spřátelených médiích začala objevovat informace, že vláda bude během volebního roku usilovat o změkčení Green Dealu, tedy toho, co sama schválila.
Zběsile a draze
To, jak úspěšně Fialova vláda bojuje s prázdnými gesty a chaosem dokazuje plnění programových priorit. Ministerstvo obrany řídí dáma, která toužila na základě výsledku jednoho demokratického hlasování po vystoupení z OSN. Armáda nakupuje zběsile a hlavně draze, v roce 2035 nás díky tomu budou před ruským imperialismem chránit americké stíhačky F–35, jejíž konstruktéry nazval Trumpův muž Elon Musk idioty.
Zároveň ale nemáme peníze na moderní tanky, které bychom v nejlepším případě dostali stejně až v roce 2030. Do té doby si musíme vystačit s koncepčně skoro padesát let starými stroji Leopard 2A4. Pro informaci, stejné typy použila před osmi lety turecká armáda v boji na severu Sýrie. Podle listu Die Welt radikálové z Islámského státu zničili během krátkého času deset z nich. Takže, možná budeme mít stíhačky i tanky, ale nebudou vojáci, neboť místo potřebných 37 500 profesionálů jich máme cca 24 000. Můžeme se ale utěšovat tím, že virtuální náborové centrum stojí 120 milionů korun.
A což teprve, jak se vláda Petra Fialy vypořádala bez náznaku chaosu s digitalizací. Srdce každého stavebníka muselo radostně zaplesat nad DSŘ, kdy vláda po třech měsících zjistila, že celý proces se musí vrátit na začátek. A Fialův kabinet také dokázal bez prázdných gest tradičně porušit vlastní Programové prohlášení a posunout účinnost tzv. Digitální ústavy o dva roky. Do té doby proto nebudou běhat mezi úřady data, ale lidé. Mimochodem, přes výše uvedené považuje vláda digitalizaci za úspěch.
Rád se vrátím zpátky
Premiér ve svém drsném videu hrozí, že pokud ho nebudeme volit, vrátíme se zpět. Vzpomněl jsem si na text skupiny Lucie ze začátku devadesátek, kdy se zpívalo, že se nikdy nechceme vracet, tam kde nám bylo mizerně.
Z pozice OSVČ, kterého si vláda svého času údajně pravicově smýšlejícího politologa vybrala za hlavní zdroj plnění bezedné státní kasy v maximální možné míře otevřené správným politickým neziskovkám, bych se před docela rok 2022 rád vrátil.
Už proto, že jsem žil v časech, kdy mi za projevení vlastního názoru nehrozil na základě rozhodnutí koaličních poslanců až pětiletý trest odnětí svobody.
DENÍK.TO
Rád bych zblízka poznal někoho, kdo volil tuhle odpornou bandu neschopných a všehoschopných gaunerů a kdo ji snad ještě eventuálně bude volit znovu.
Rád bych pochopil jeho pohnutky, ale asi mi nebude dopřáno…