Dvojí metr TikToku?




Sdílet článek:

Tik Tok. Sociální síť pro vytváření a sdílení krátkých videí provozovaná čínskou firmou. Jedna z mála velkých digitálních platforem, která funguje i na čínském trhu bez VPN, ovšem tamním dětem omezuje dobu, kterou na ní mohou trávit, a ukazuje jim zcela jiné výstupy než nám v Evropě.

Z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research vyplývá, že aplikaci TikTok aktuálně využívá přibližně 11 % Čechů. Ve skupině 18 až 24 let je to 43 % lidí. U lidí ve věku 25 až 34 let pak TikTok používá pětina z nich. Dle zprávy Evropské unie DSA Transparency Report využívá TikTok v České republice aktivně 1,9 milionů uživatelů. Pro srovnání – Facebook má v ČR přibližně polovina populace, na Instagramu je asi pět milionu lidí.

Od jedné z významných influencerek, která má na Instagramu a TikToku skoro 60 000 sledujících, jsme se nedávno dozvěděli o blokaci jejího příspěvku právě na TikToku. Pojďme se na to podrobně podívat.

Úspěšná fotografka Lucie Levá nedávno oznámila, že se jí už podruhé vrátila rakovina a na konci září musela podstoupit operaci. Svoji nelehkou cestu se rozhodla sdílet i se svými sledujícími na sociálních sítích, s nimiž otevřeně mluví o strachu, ale i odvaze, vzteku a vyčerpání, s nímž se musí opakovaně vypořádávat.

Pokud byste její příběh sledovali dlouhodobě, věděli byste, že to nemá v životě jednoduché. Přesto se snaží všemu postavit čelem, je velmi aktivní mladou dámou a své utrpení sdílí s druhými nikoliv proto, aby byla litována, ale velmi objektivně, pozitivně… Snaží se tak předat sílu druhým, kteří si procházejí něčím podobným. Dříve byla influencerkou fungující převážně na Instagramu, postupně rozšířila svoje působení i na novou sociální sít TikTok. Ačkoliv jí bylo příjemnější sdílet spíše fotografie, časem došla ke zjištění, že ty nemají takový dosah jako videa. Ačkoli nerada, všem rychlým pokrokům v moderních technologiích se snaží přizpůsobit.

Nedávno ji velmi překvapilo smazání videa z nemocnice, jímž chtěla upozornit na další průběh své nemoci. Na TikToku delikátně ukázala na videu z nemocnice svou pooperační jizvu a „vývod“. Snažila se dodat energii všem, kdo se podobných zdravotních potíží děsí. TikTok její video přesto smazal. Jak sama říká, prý je to hnusné a ona je porouchaná a ošklivá.
Lucie se ptá: „V televizi v jakýkoliv čas můžete vidět krev, uřezané končetiny, násilí… a to je v pořádku. Ale reálného člověka s opravdovou nemocí vidět nechceme?“

TikTok je znám především v Evropě tím, že svými algoritmy upřednostňuje posty o trans operacích. Uřezaná prsa a ošklivé jizvy po nich jsou na této platformě na denním pořádku. Jizva po rakovině však evidentně v trendu není…

Možná je na čase si začít pokládat otázku, zda k nám notičky TikToku přicházejí nezávisle, anebo jsou cílenou propagandou cizího státu. Nejen pro tento Luciin příklad.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,14 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Tik tok nesmí do telefonu, ale vysvětlujte to lidem. Do služebního telefonu naprostý zákaz, pakliže sdílíte nějaké citlivější info krom toho, že máte koupit flašku tuzemáku, to fakt nikoho nezajímá.

  2. Tak kdo do toho strká rypák,stejně jako do všeho???Snad ne naše krásná a demokratická EU????

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*