Ekonomové Trumpa nechtějí … ale v očích voličů kvůli ekonomii vede




Sdílet článek:

ZBYNĚK FIALA

Na Trumpovy ekonomické plány se snáší kritika od mezinárodních institucí i nejrůznějších osobností ekonomické vědy, ale voliči ho považují za ekonomicky kompetentnějšího než mlžící Harrisovou.

Hezký titulek Amerika míří k volbám v záchvatu paniky pochází z Wall Street Journal. Jak dodává, voliči se bojí, že země nevratně utrpí, když nevyhraje ten jejich kandidát.

„Znepokojení je rozšířené napříč politickým spektrem. V průzkumu Wall Street Journal zveřejněném minulý týden 87 % voličů uvedlo, že se domnívají, že Amerika utrpí trvalé škody, pokud jejich kandidát prohraje. Mezi voliči Harrisové 57 % uvedlo, že se budou “zděšeni”, pokud bude zvolen Trump, zatímco 47 % Trumpových voličů uvedlo, že se budou zděšeni, pokud vyhraje Harrisová; jen menší procenta očekávají mírnější reakce hněvu nebo zklamání.

Nejméně polovina voličů uvedla, že si myslí, že v případě vítězství Trumpa nebo Harrisové je pravděpodobné násilí, a 53 % voličů tvrdí, že rozdělení Ameriky bude narůstat bez ohledu na výsledek voleb.

https://www.wsj.com/politics/elections/america-is-having-a-panic-attack-over-the-election-4b89e7c0?st=k7ynbu

V každém případě půlka národa tutově nevyhraje, protože preference jsou na ostří nože, Donald Trump vede nad Kamalou Harrisovou o pouhou desetinku bodu, což je statistikům k smíchu. Za vážnější zamyšlení však stojí situace v sedmičce klíčových států, kde Trump momentálně vede v úplně všech.

https://www.realclearpolling.com/polls/president/general/2024/trump-vs-harris

Krásný obrázek o rozložení sil ukázal Trumpův volební mítink v největším newyorském sále Madison Square Garden, kam se vecpalo dvacet tisíc diváků a další desetitisíce to sledovaly venku. Dovnitř se dostali jen ti, kdo měli výdrž v nekonečné frontě, jejíž čelo nocovalo na ulici, aby neztratili pořadí. Někteří bivakovali před halou i déle než jeden den.

Takové bylo přijetí muže, který měl být v tomto městě politicky zlikvidován soudem za utišující peníze stárnoucího playboye pro pornohvězdu Stormy Daniels. Prý byly z volebního fondu, což bylo podle Trumpa věcí účetní a pro něj nejvýš na pokutu, ale rozhodně ne na trestní řízení s hrozící sazbou deset let natvrdo.

Jak vidno, nějak se to proti demokratické aktivistické justici obrátilo. Protrumpovský New York Post nadšeně píše, že mítink v Madisonu se stal strhující přehlídkou „světa MAGA“, čili stoupenců obnovení zašlé slávy USA (Make America Great Again!)

https://nypost.com/2024/10/27/opinion/trumps-new-coalition-of-maga-avenger-allies-gather-to-back-their-captain-america-at-msg/

Pro opačně laděné New York Times šlo spíše o přehlídku útočných sprosťáren a karneval stížností, chlapáckého pohrdání ženami a rasismu.

https://www.nytimes.com/2024/10/27/us/trump-msg-rally.html

Z toho si moc nevybereme. Podívejme se raději na tu ekonomii.

Stranou stranického běsnění jsou Reuters, tisková agentura s renomé, které nezahodí kvůli jedněm volbám. Její zpráva o voličském hodnocení ekonomických programů obou prezidentských kandidátů začíná výpovědí černé Tieshy Blackwellové (24), která volila v roce 2020 Joe Bidena, ale letos prý bude volit republikánského exprezidenta Donalda Trumpa. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny potravin a bydlení.

Blackwellová, která žije jihozápadně od Detroitu ve státě Michigan, říká, že práci má teď lepší, ale co je to platno, když se od té doby její nájem zdvojnásobil, a to už se jednou přestěhovala. Prudce vzrostly taky účty za potraviny a služby.

„Nejsem na tom hůř než před čtyřmi lety,” řekla na okraj shromáždění v Detroitu, na němž vystoupil Trumpův volební parťák JD Vance, „ale ve srovnání s tehdejší dobou je to tady opravdu hodně, hodně drahé. Jen za nájem, který stával 575 dolarů, nyní platím 1 100 dolarů. Mleté maso na hamburger stávalo 2,99 dolaru za libru, teď stojí 4,99 dolaru. Všechno je dražší.”

Ukazuje se, že ekonomika USA je něco úplně jiného než hospodaření běžných amerických domácností.

Jak Reuters připomínají, tempo hospodářského oživení po pandemii záviděl Spojeným státům celý vyspělý svět. Vysoké spotřebitelské výdaje a investice podniků a federálních úřadů pomohly vyhnout se předpovídané recesi. Akciové trhy jsou na rekordních hodnotách, pracovní místa a mzdy rychle rostou, nezaměstnanost je nízká a inflace je pod úrovní z ledna 2020.

Ano, tohle vám potvrdí všechny statistiky. Jen v nich chybí pohled zdola. Ne všichni si takhle pomohli. Ceny potravin, nájemného, veřejných služeb a zejména stravování jsou výrazně nad úrovní roku 2019. Za to prý vláda nemůže, protože má omezený vliv na věci, které to ovlivňují. Třeba na náklady na pracovní sílu, nedostatečnou konkurenci a problémy dodavatelského řetězce. A tak mnoho Američanů je z cen v neustálém šoku.

https://www.reuters.com/world/us/many-us-voters-economy-is-personal-they-blame-democrats-2024-10-28/

Co se líbí ekonomům, nelíbí se lidem. A co se nelíbí ekonomům, s tím Trump u voličů boduje. Obnovu kvalitních pracovních míst a návrat výrobních oborů do Ameriky mají zajistit ochranářská opatření, z nichž to hlavní je vytvoření výrazné celní bariéry. I pro přátele chce k dovozům napařit 10 až 20 procent. Z Číny klidně 60 procent.

Žádný Green Deal, pryč s Pařížskou dohodou, zvýšení těžby fosilních paliv, pak ceny energií klesnou na polovinu. Jdeme do toho, přestože třeba Texas byl mučen jednou vedrem, podruhé mrazem, a pak zase suchem, po kterém následovaly zničující záplavy.

Vykládejte si to, jak chcete, ale napřed musíte počkat až voda opadne, a pak vás možná překvapí, že tohle už nikdo nepojistí. To může usměrnit současné úvahy o umělých klimatických překážkách konkurenceschopnosti.

Produktivní sektor má podpořit snížení korporátní daně z 21 na 15 procent. Dosavadní daňové úlevy, které měly vypršet v příštím roce, budou zachovány. V mizerně placených službách rezonuje slib zrušení daní ze zpropitného, širší dopad má i podobný krok u sociálního pojištění.

Ekonomové jsou z nápadů na ochranářství amerického průmyslu diví, ale nikdo z nich nenabízí realistickou alternativu, jak zemi plošně pomoci po devastaci hyperglobalismem.

Největší neznámá příští Trumpovy administrativy je vliv Elona Muska. Jeho oslnivý talent dělá velké věci ze všeho, na co se podívá. Teď je například zdaleka největším americkým výrobcem elektrických aut. Jeho rakety SpaceX jsou pro NASA nenahraditelné. Starlink představuje drtivou většinu družic kolem Země. A sociální sít X z někdejšího Twitteru je nečekaně mocné médium ve prospěch Trumpa.

Skutečně Trump svěří Muskovi, která je teď jeho nejsilnější zbraní, dohled nad efektivností americké administrativy? Harrisová je obklopena mnohem větším počtem zázračných dětí ze Silicon Valley, ale přímé využití ji nikdy nenapadlo.

Bude jednou Amerika velká podle Trumpa, nebo podle Muska? Kdo to ovládne? A bude každý z nich uhlídatelný, aby se neutrhl ze řetězu?

Možná bychom si měli také užít kapku té paniky.

Zbyněk Fiala

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*