IK
Zdržení se hlasování maďarského premiéra Viktora Orbána na poslední chvíli otevřelo Kyjevu dveře k zahájení přístupových rozhovorů s Bruselem.
Vedoucí představitelé EU se ve čtvrtek dohodli na zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem poté, co se maďarský premiér Viktor Orbán – který pohrozil vetováním rozhodnutí – zdržel hlasování. Orbán a další tvrdí, že Kyjev se musí před připojením k bloku vypořádat s bezuzdnou korupcí.
Rozhodnutí bylo oznámeno po osmihodinové debatě na summitu Evropské rady v Bruselu. Předseda Rady Charles Michel tento krok přivítal jako „velmi silný politický signál,“, zatímco předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej označila za < a i=3>”strategické rozhodnutí a den, který zůstane zapsán v historii naší unie.”
Ukrajina požádala o členství v EU loni v únoru a v červnu jí byl udělen status kandidátské země. Rozhodnutí zahájit přístupové rozhovory o necelých 18 měsíců později však bylo kontroverzní vzhledem k tomu, že některé kandidátské země na Balkáně čekají na stejný okamžik déle než deset let.
Maďarský premiér Viktor Orbán byl jedním z nejhlasitějších odpůrců poskytnutí přístupových rozhovorů s Ukrajinou. Orbán minulý týden prohlásil, že přijetí Ukrajiny, kterou nazval „jedna z nejzkorumpovanějších zemí na světě“, by pro blok znamenalo katastrofu. Začátkem tohoto měsíce Orbánův mluvčí Zoltan Kovacs varoval, že totální závislost Ukrajiny na zahraniční pomoci a zapojení do aktivního konfliktu by měly automaticky vylučovat jakékoli řeči o členství.
Orbán se však čtvrtečního hlasování nezúčastnil, což umožnilo zbývajícím 26 členům EU jednomyslně rozhodnout o rozhovorech. Orban se rozhodl rozhodnutí nevetovat den poté, co Evropská komise odblokovala miliardy eur ve financování pro Maďarsko, které loni v prosinci zmrazila, s odkazem na to, že Budapešť nedodržuje Listinu základních práv EU v otázkách včetně práv LGBTQ, akademické svobody a azyl.
“Za těchto okolností je zcela nesmyslné, iracionální a nesprávné rozhodnutí zahájit jednání s Ukrajinou,” řekl Orbán po hlasování. „Na druhé straně 26 dalších zemí trvalo na tom, aby bylo toto rozhodnutí učiněno. Pokud se tak 26 rozhodne, měli by jít vlastní cestou. Maďarsko se na tomto špatném rozhodnutí nechce podílet.“
Slovensko a Rakousko se také postavily proti urychlenému členství Ukrajiny, ačkoli ani jedna z nich neblokovala čtvrteční rozhodnutí. Slovenský premiér Robert Fico ve středu ve svém projevu v Bratislavě varoval, že navzdory „politickému rozhodnutí“ Evropské rady “Ukrajina je absolutně nepřipravená na zahájení jednání” a bude mít potíže se splněním kritérií bloku pro členství.
A nebylo by lepší zahájit rozhovory rovnou s Ruskem?Vždať než ty rozhovory skončí bude Ukradina Ruská. Nebo je to jen taková Ukradince oblbovací taktika tzv. EU
S.Otázka by měla znít co RF dělá na území suverénního státu Ukrajina,kdyż prý pouze cvičí na svèm území.No a rozhovory by mohli skončit tak,že se omluví,stahne se zpět na své cvičiště a zaplatí způsobenè škody.Tak jste to myslel že?