Fakta o klimatu modelují jen svá přání




Sdílet článek:

PŘEMYSL SOUČEK

Odstavení uhelných elektráren nebude problém. Tvrdí to studie neziskovky Fakta o klimatu. Chybí v ní však celá řada věcí na to, aby mohla být opravdu seriózní studií. V této podobě jde jen o propagandu.

Studie spolku Fakta o klimatu, který se prezentuje již i jako odborník na energetiku, tvrdí, že odstavování českých uhelných elektráren nebude problém. Jeho studie však přiznaně nepracuje s řadou údajů, se kterými by pracovat měla. Bez nich totiž nedává žádný odborný smysl.

Nic konkrétního o dovozu

To zcela základní, co je v celé studii špatně, je, že sází na dovoz elektřiny bez toho, že by věrohodně uváděla odkud a kolik bude možné dovézt. Přitom na dovozu stojí prakticky veškerá tvrzení všech, kteří tvrdí, že ukončení provozu uhelných elektráren kvůli vysoké ceně emisních povolenek Česko nijak neohrozí. Nikdo z nich však nikdy neřekne o dovozu nic konkrétního. Včetně politiků. Ono je to nakonec logické. Protože to nikdo neví. Německo i Rakousko, které ve svém materiálu zmiňují i Fakta o klimatu jsou státy samy závislé na dovozu. Rakousko již dlouhé roky, Německo od chvíle, kdy loni odstavilo své poslední jaderné bloky. Takže jejich produkce nám nepomůže. A hlavními unijními exportéry jsou Francie a Švédsko.

Jistě, dovozní stát může být zároveň i státem tranzitním. Ale nikdo neví, zda by bylo možné po Evropě nasmlouvat dostatek elektřiny a zároveň celé potřebné množství dostat do Česka. Je to – minimálně – problematické. A s tím, jak by naše závislost na dovozu stoupala, by problematičnost rostla. Protože jestliže vyřešit dovozem odstavení uhelných elektráren společností Sev.en a SUAS (zřejmě příští rok) je ještě představitelné, nahradit dovozem odstavení elektráren ČEZ už je představitelné asi jen v hlavách nekritických odpůrců elektřiny z uhlí. Zkrátka, máme z uhlí asi 45 procent elektřiny. To je na dovoz příliš. A nové řiditelné zdroje, které by dovozní závislost alespoň snížily, nejsou zatím ani v dohledu.

V zimních měsících by přitom bylo potřeba dovážet ještě víc. Protože tyhle měsíce jsou pro produkci z občasných zdrojů energie (OZE) z podstaty nepříznivé. Takže by nám chyběla nejen elektřina z uhlí, ale také značná část z těch 13 procent, jež pocházejí z OZE. Případně všechna. Protože, ač o tom příznivci fotovoltaiky a větru nechtějí mluvit, situace kdy v zimě nesvítí slunce a současně nefouká ani vítr jsou běžné. A není výjimkou, že takový stav trvá týden i víc.

Není-li jisté, že elektřinu v potřebných objemech dokážeme přepravovat napříč kontinentem, je tvrzení studiie, že „při tuhé zimě i v obdobích s relativně nízkou výrobou z obnovitelných zdrojů je napříč Evropou dostatek zdrojů i přeshraničních propojení pro nasycení poptávky po elektřině v každou hodinu roku,“ jen průhlednou manipulací.

A co dostatek elektřiny pro regulaci výkyvů v síti?

Autoři studie se ve svých vývodech také nezabývají skutečností, že je potřeba mít nejen dostatek elektřiny pro její odběratele, ale také pro regulaci výkyvů v síti. Tu dodávají uhelné elektrárny, ale můžou to být i jiné řiditelné zdroje. Teoreticky to také může být elektřina z baterií, ale akumulace v takovém rozsahu je zatím hudbou vzdálené budoucnosti. Jak to s potřebou regulační elektřiny ve skutečnosti je a odkud by se vzala, nechávají Fakta o klimatu na státní společnosti ČEPS. Sami zmiňují jen jinou studii, podle které v jednom ze scénářů v roce 2030 můžou pocházet až čtyři gigawatty regulační energie z akumulace a agregace flexibility v průmyslu a domácnostech. Což je opět jen tvrzení typu „mohlo by být, pokud bude“. Čili zase žádná berná mince. Jen připomínka, že zastánci zelené elektřiny počítají do budoucna s více či méně nucenými odstávkami dodávek, protože fakticky nebude dost elektřiny.

Již jen z těchto důvodů je zmíněná jen materiálem z kategorie „podívejte, že to jde“ a nikoli skutečnou energetickou studií. Její praktický přínos je tedy nulový. To, že se na ni některá média budou odvolávat, na tom nic nemění.

Studie Fakt o klimatu nazvaná Výroba elektřiny v Česku bez uhlí je k dispozici zde. Podrobně ji kriticky rozebral na Neviditelném psu jaderný fyzik a člen spolku Realistická energetika a ekologie Vladimír Wagner zde.


iUhli.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*