Francouzská poslankyně Evropského parlamentu Virginie Joronová (RN), členka uskupení Identita a demokracie v Evropském parlamentu, předložila 23. září návrh usnesení podle článku 143 jednacího řádu Evropského parlamentu o zřízení evropského fondu na odškodnění obětí „vakcín proti covidu-19“.
Joronová do svého návrhu zahrnula všechny vakcíny povolené v Evropské unii, a to jak genetické mRNA vakcíny společností Pfizer/Biontech (Comirnaty) a Moderna (Spikevax), tak vektorové vakcíny společností AstraZeneca (Vaxzevria) a Johnson & Johnson (Janssen).
Kromě toho bylo kritizováno, že Evropská komise vyjednala kupní smlouvy s farmaceutickými společnostmi, aniž by se zajímala o odpovědnost za škodu výrobců léků. Evropská komise je navíc obviňována z toho, že poslanci Evropského parlamentu neměli během jednání ke smlouvám vůbec přístup.
Nežádoucí účinky
V usnesení se uvádí, že Evropská agentura pro léčivé přípravky zaznamenala přibližně milion případů možných nežádoucích účinků vakcín proti covidu-19. Poslankyně Joronová uvedla následující čísla:
- 435 779 případů s vakcínou Pfizer / BioNTech,
- 373 285 případů s vakcínou společnosti AstraZeneca,
- 117 243 případů s vakcínou Moderna,
- 27 694 případů s vakcínou Janssen.
Dále bylo zdůrazněno, že „tyto nežádoucí účinky jsou někdy závažné“ a že například bylo hlášeno přibližně 75 000 osob, které po podání vakcíny společnosti Pfizer „trpěly závažnými neurologickými nežádoucími účinky“.
Hovoří se také o více než 5 000 úmrtích v EU v důsledku vedlejších účinků vakcín, přičemž většina z nich je údajně způsobena vakcínou společnosti Pfizer (4 198 úmrtí). V 1 053 případech byly smrtelné nežádoucí účinky údajně způsobeny vakcínou společnosti AstraZeneca a v 392 případech přípravkem Moderna. Podle návrhu zemřelo po očkování vakcínou Janssen 138 lidí.
V dalším kroku se bude o návrhu rezoluce hlasovat v Parlamentu, a pokud bude návrh přijat většinou hlasů, stane se usnesením. Tímto usnesením Parlament zaujímá vůči orgánům EU a členským státům stanovisko v podobě výzvy k činnosti, v tomto případě ke zřízení fondu pro oběti.
Usnesení má však rovněž pouze charakter apelu a nepředstavuje právně závazný pokyn pro vedení EU, aby jednalo.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.
Be the first to comment