Jak to bylo s Trumpovou „ruskou vazbou“…
Sdílet článek:

Bývalý ředitel Národní zpravodajské služby John Ratcliffe uvedl, že očekává, že tým zvláštního poradce Johna Durhama obviní další podezřelé v souvislosti s počátky vyšetřování údajné spolupráce Donalda Trumpa s Ruskem, které bylo započato na základě dnes již zdiskreditovaného spisu agenta Christophera Steelea.

Minulý týden obvinila velká porota ustavená zvláštním poradcem Johnem Durhamem ruského analytika Igora Dančenka, který dříve pracoval pro levicový Brookings Institution, z údajného lhaní FBI. Dančenko byl hlavním zdrojem spisu vytvořeného bývalým britským špionem Christopherem Steelem, který využila FBI pro spuštění vyšetřování volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Takzvaný Steeleův spis obviňoval prezidentského kandidáta ze spolčení s Ruskem. Došlo až na odposlouchávání člena Trumpova volebního týmu.

„Když jsem se stal ředitelem národních zpravodajských služeb, řekl jsem: Poslouchejte, chci vidět všechny zpravodajské informace o tomto údajném ruském spolčení,“ řekl bývalý ředitel Národní zpravodajské služby John Ratcliffe během nedělního rozhovoru pro Fox Business.

„Zjistil jsem, jak zjišťujete i vy, že samozřejmě nedošlo k žádnému ruskému spolčení mezi Trumpovou kampaní a Ruskem, ale co jsem viděl ve zpravodajských dokumentech, z nichž některé jsem nyní odtajnil, bylo to, že došlo ke spolčení kampaně Hillary Clintonové a Rusů za účelem vytvoření (Steeleova) spisu,“ prohlásil Ratcliffe.

Četné dokumenty, které Ratcliffe podle svých slov poskytl zvláštnímu poradci Johnu Durhamovi, jsou využívány při vyšetřování, uvedl Ratcliffe pro Fox.

„Odtajnil jsem dokumenty, o kterých jsme mluvili, ale Johnu Durhamovi jsem předal přes tisíc dalších dokumentů, které ještě nebyly odtajněny a o kterých vím, včetně zpravodajských informací, které se týkají konkrétně této trestné činnosti a které by byly základem pro další obvinění,“ pokračoval Ratcliffe a dodal, že Durhamova velká porota podle něj věří, že Steeleův spis „má kriminální povahu“.

Během voleb v roce 2016 byl Steele najat společností Fusion GPS, aby provedl opoziční výzkum o Trumpovi. Fusion GPS si jménem Demokratického národního výboru najala vysoce postavená washingtonská advokátní kancelář Perkins Coie.

Četná tvrzení obsažená ve spisu se postupně ukázala jako nepravdivá, což vyvolalo vyšetřování Kongresu, generálního inspektora a trestní vyšetřování. Vyšetřovatelé se ptali, proč byl Steeleův spis použit jako základ soudního příkazu FISA k provádění sledování tehdejšího poradce Trumpovy volební kampaně.

Osoby, které se podílely na sestavení spisu, i osoby, které jej propagovaly „nepravdivě“, „mohou být ohroženy“, tvrdí Ratcliffe. „Vím, že se tím zabývá John Durham, a jak jsem o tom mluvil, jde to až do nejvyšších pater naší vlády a vládních agentur, které jsou do toho zapojené,“ dodal.

„Nadále si myslím, že na základě zpravodajských informací, které jsem předal Johnu Durhamovi, a které jsem viděl, bude vzneseno mnoho dalších obvinění,“ říká Ratcliffe.

Durhamův tým rovněž obvinil bývalého právníka společnosti Perkins Coie Michaela Sussmanna, který v září 2016 poskytl bývalému hlavnímu poradci FBI Jamesi Bakerovi nyní již vyvrácenou informaci, že Trump Organization elektronicky komunikuje s ruskou bankou.

Poté, co byl ruský analytik Igor Dančenko 4. listopadu zatčen, se jeho právník pokusil uzavřít dohodu o nevině, ale soudce to podle zpráv označil za předčasné. Dančenkovi právníci nereagovali na žádost Epoch Times o komentář a nevydali ani žádné veřejné prohlášení týkající se jejich klienta.

Epoch Times

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*