Neexperimentujme po „americku“ s našimi volbami
Sdílet článek:

Donald Trump znovu rozbouřil americkou politickou scénu a tamní média. Prý chce „ukončit“ platnost americké ústavy. Je tomu ale skutečně tak?

Americký novinář Matt Taibbi se poslední dva roky důkladně zabýval souvislostmi, které sehrála sociální síť Twitter v amerických prezidentských volbách 2020. Před pár dny tento muž zveřejnil podrobnou a zdrcující zprávu, ve které prokázal předvolební manipulace Twitteru s veřejným míněním – vše v kontaktu s Demokratickou stranou. Taibbi (ne Trump) se dokonce ptá: „Zahodíte výsledky prezidentských voleb 2020 a prohlásíte skutečného vítěze, nebo uspořádáte nové volby po odhalení masivního a širokého podvodu provedeného v úzké spolupráci velkých technologických společností s Demokratickou stranou?”

Časová posloupnost je důležitá, neboť teprve až na Taibbiho závěry reagoval Trump větou: „Bezprecedentní podvod žádá bezprecedentní řešení. Masivní podvod tohoto typu a rozsahu umožňuje ukončení platnosti všech pravidel, předpisů a článků, dokonce i těch, které se nacházejí v Ústavě. Naši velcí ‘Otcové zakladatelé’ nechtěli a nesouhlasili by s falešnými a podvodnými volbami!”

Plyne z této Trumpovy reakce jeho chuť či touha ukončit platnost Ústavy USA? Nic takového! Sice „trumpovsky“ drsně a napřímo volá po zrušení všech obezliček, které byly průchodu svobodným volbám v Americe naházeny do cesty, americkou ústavu ale evidentně do koše hodit nechce. Ve svých slovech chce návrat k výkonu svobodných voleb, jejichž výsledky by nemohly být zpochybňovány. Že se to Demokratům nelíbí a křičí, tomu se dá rozumět. Že se proti Trumpovi staví část Republikánů, tomu se dá rozumět také – někteří si jeho zvolení nepřejí. Že se to nelíbí hlavním americkým médiím, je rovněž pochopitelné – tolik už nainvestovaly do vykreslení Trumpa jako „politické zrůdy“ – a říkat něco jiného už prostě jde jen těžko.

Současnost dnešní Ameriky, zmítané radikálním levicovým progresivismem, je vlastně strašná. Co se s touto zemí stalo, že významná část voličů – a jak se ukazuje možná oprávněně – odmítá přijmout výsledky voleb a otevřeně o nich mluví jako zmanipulovaných? USA si o sobě myslí, že jsou středobodem, kolem něhož se točí celý vesmír, a tahle země dopustí stav zpochybňující samotnou podstatu její demokracie? Vlastně má Trump pravdu, tvrdí-li, že „svět se směje USA a jejím zkorumpovaným a zmanipulovaným volbám 2020“.

Nechme však Ameriku stranou a všímejme si sebe samotných. Nejsou americká blamáž s korespondenčními hlasy a zneužívání sociálních sítí politickými silami problémy, které bychom měli brát jako odstrašující příklad? I naši zákonodárci si totiž stále častěji pohrávají s myšlenkou korespondenčního hlasování a rozvolňování výkonu volebního práva.

Za úhelný kámen naší demokracie jsme si po listopadu 1989 přáli svobodné volby. Neexperimentujme po americkém způsobu!

Ivo Strejček, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*