Může se občan domnívat, že zdravý rozum sípe ve smrtelné křeči? Musí!
Sdílet článek:

Vyspělé země zakazují domácí těžbu fosilních paliv a zároveň žádají své geostrategické protivníky o navýšení těžby. Čína slíbí, že někdy v budoucnosti možná udělá to, čím se Západ oslabuje už teď, a Západ se rozechvěje štěstím. Jak moc musí být člověk expert, aby začal hledat číslo do Bohnic?

Relativně náhodný výběr ze světového tisku. Kompletní zdroj informace na konci článku.

(1) Důmyslná geopolitika

Prezident americké energetické asociace uvedl tento měsíc v televizi, že mají seznam 125 specifických rozhodnutí, kterými americká administrativa omezila těžbu ropy na území USA.

Minulý týden povolila americká vláda firmě Chevron zvýšení těžby ropy ve Venezuele. Po uvalení sankcí na socialistický režim Nicoláse Madura v předchozích letech zůstala společnost Chevron jedinou firmou, která ještě mohla ropu v zemi těžit. Nově vydaná licence z 26. listopadu povoluje navýšení těžby, ale zakazuje platby v hotovosti venezuelské vládě.

Navýšení těžby ropy ve Venezuele by mělo pomoci nahradit výpadky dodávek ropy z Ruska do USA.

Pozn. redakce: K záchraně planety stačí přesunout těžbu ropy z vyspělých zemí do rozvojových zemí, kde jsou pravidla na ochranu životního prostředí výrazně přísnější než ve vyspělých zemích.

(2) Čína slíbila, že bude hodná

Podle článku agentury Bloomberg z 23. listopadu vzroste čínská produkce uhlí šestým rokem v řadě a dosáhne nového rekordu. Nicméně čínští zástupci na klimatické konferenci v Egyptě řekli, že sice plánují další uhelné elektrárny, ale že to neohrožuje jejich cíle dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2060.

Deník Guardian k tomu napsal, že tento neočekávaně přímý slib dává OSN nový impuls k urychlení akcí na transformaci ekonomik. Jeden z diplomatů řekl, že „tento závazek zcela mění situaci”.

Pozn. redakce: Extrémně důmyslný diplomatický trik: Slibem neurazíš. Je velmi těžké jej prokouknout, zvláště když ho dává komunistický režim.

(3) Vlády vyspělých zemí investují vybrané daně

Indonéská vláda podepsala v listopadu společné memorandum s vládou USA a dalšími zeměmi. USA se spolu s rozvinutými ekonomikami zavazují, že Indonésii poskytnou 20 miliard dolarů na omezení produkce energie z uhlí a fosilních paliv. Poskytnuté financování bude kombinací grantů, půjček, záruk a soukromých investic. Předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyen řekla u příležitosti podpisu memoranda, že „transformace ekonomiky, během které se z Indonésie stane centrum obnovitelné energie, přinese lidem řadu benefitů”.

Pozn. redakce: Čína investuje do levné domácí energie. Západ nahrazuje levnou domácí energii energií drahou nebo dovezenou od své geokonkurence. Vypůjčené a natištěné peníze pak dává dalším zemím, aniž by tušil, že poslouží korupci nebo se v lepším případě jen rozkradou.

(4) Biopotraviny jsou nejhorší

Podle deníku Guardian ze srpna tohoto roku jsou nejvíce škodlivými zemědělskými produkty skopové a hovězí biomaso pocházející z udržitelných chovů živících se pouze pastvou. Logika argumentu je podle článku jednoduchá. Čím více pastvin, tím méně přirozených ekosystémů, ve kterých žijí divoká zvířata. Je na to spousty studií, uvádí článek.

Pozn. redakce: A na to jsou třeba studie? Že vyhubení člověka prospěje přirozeným ekosystémům je zřejmé na první pohled.

(5) Boj s inflací je pod kontrolou

Inflace je v současnosti celosvětový problém a zároveň velice elegantní prostředek, jak zdanit i to, na co standardní daně nedosáhnou: všechny minulé příjmy ve formě úspor. Proto je inflace klíčovou zbraní v boji proti střední třídě, která se chce starat sama o sebe, což z ní dělá úhlavního nepřítele silného státu.

Američané se nemusí tolik strachovat, neboť podle agentury AP vede boj proti inflaci „nejdiverzifikovanější tým v historii”. V roce 1990 byly na konferenci centrální banky pouhé 4 ženy. Nyní jsou podle článku v jejím nejužším vedení tři Afroameričanky a další tři ženy. Navíc sedí v dalším orgánu, radě guvernérů, dva černí ekonomové.

Pozn. redakce: A není to málo? Když přidáme ještě někoho nebinárního, inflace musí strachy ihned klesnout.

(6) Když není elektřina, jsou elektromobily problém

Německý Spiegel píše, že Švýcarsko by se mohlo stát první zemí, která v zájmu zajištění energetické bezpečnosti zakáže provoz elektromobilů v nouzových situacích. Švýcarské úřady projednávají návrh vyhlášky, podle které by v nouzových situacích mohli občané používat elektrické vozy pouze pro nezbytně nutné cesty. Vyhláška reaguje na fakt, že země dováží elektrickou energii z Německa a Francie, a snaží se připravit na možné výpadky dodávek energie.

Pozn. redakce: Žádná, došel humor :-). V Bohnicích mají obsazeno.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Zhoubou lidstva je sobeckost,bezohlednost,chamtivost a tetička závist.Temto všem ctnostem lidí perfektne vyhovuje kapitalismus(proto spravne a opravnene usuzujete,ze na to lidstvo zrejme dojede).Ovsem na ten Váš oblibeny socialismus(vsichni pro blaho všech) tim padem chybí lidi.A to je ten problem,kde je vzit.Cekat ze se lide vzdají krysího zavodu kdo víc budete cekat zrejme marně.Zkuste je premluvit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*