ŠTĚPÁN KŘEČEK
„Inflace dál znehodnocuje úspory českých střadatelů. Ti buď musí sledovat, jak si za své úspory mohou pořídit stále méně zboží a služeb, nebo musí investovat své úspory do rizikovějších produktů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v srpnu na úroveň 8,5 procenta. To bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červenci. Inflace je však stále více než čtyřikrát vyšší, než by odpovídalo cílové hodnotě. Nadále tak dochází k rychlému znehodnocování úspor českých střadatelů, kteří při využití běžných bankovních produktů nedokážou inflaci porazit.
Při meziročním srovnání nadále prudce zdražovaly některé potraviny. Například stoupla cena vajec o 16,9 procenta, zeleniny o 24,5 procenta, brambor o 63,5 procenta či cukru o 48,7 procenta. Naopak klesla cena mouky o 14,0 procenta, polotučného mléka o 12,3 procenta či másla o 30,0 procenta. Lidé nadále musí platit výrazně více za bydlení. V této kategorii například vzrostla cena vodného o 16,3 procenta, stočného o 26,9 procenta, elektřiny o 23,1 procenta, zemního plynu o 34,5 procenta, tuhých paliv o 22,3 procenta či tepla a teplé vody o 37,3 procenta.
Oproti červenci došlo v srpnu k prudkému růstu cen na čerpacích stanicích. To bylo dáno návratem spotřební daně u nafty na původní úroveň. Daňová změna byla navíc doprovázena prudkým růstem ceny ropy na světových trzích a oslabováním koruny vůči dolaru. V důsledku tohoto vývoje se během jediného měsíce značně prodražila doprava, která ovlivňuje ceny zboží i služeb. Vývoj v první polovině září bohužel nepřinesl zlepšení a nadále jsme tak svědky růstu cen u čerpacích stanic.
Myslím, že moc lidí neinvestuje. Pokud většina lidí nemá ani průměrnou mzdu, tak jsou rádi, že nějak přežijí a našetří si za rok na dovolenou a možná si udělají zásobu na rozbitou pračku.
„Inflace je stále více než čtyřikrát vyšší, než by měla být“ – ale houby, inflace by neměla být vůbec. Cílovaná dvouprocentní inflace je číslo vycucané z prstu a nemající vůbec žádné racionální zdůvodnění. Je to zřejmě hodnota, o které si vlády myslejí, že ji ještě lidi zkousnou, nic víc.