Jak být dobrým vedoucím a nadchnout svůj tým?




Sdílet článek:

Být dobrým manažerem je jedna věc, ale být dobrým vedoucím je věc zcela jiná. Dobrého vedoucího lidé prostě poslouchají a dělají přesně to, co od nich vyžaduje jejich pracovní náplň. Pro dobrého vedoucího jsou však lidé připraveni projít ohněm i vodou.

Ano, vedení je spíše o emocích, kdy je práce v týmu postavena tak, že každý člen týmu dělá vše, co může, a ještě víc. Někteří lidé jsou dobrými lídry už od narození, ale dobrým lídrem se můžete stát i v případě, že nemáte vrozené schopnosti. Co tedy musíte udělat, abyste se stali dobrým vedoucím?

Zvyšte si sebevědomí

Pokud podřízení uvidí vedoucího, který je zjevně nejistý, který se bojí říci svým podřízeným slovo navíc, pak si takového vedoucího nikdo nebude vážit. Začněte tedy u sebe, u svého vzhledu, u své fyzické podoby a také se snažte alespoň povrchně porozumět tématu, ve kterém pracujete. To vše vám pomůže zvýšit vlastní sebevědomí a lidé vás pak budou ochotněji následovat.

Například zahranicne kasina pre slovakov mají vždy silný tým zaměstnanců. V čele zaměstnanců herny stojí zkušený manažer, který nejen vydává úkoly, ale také zaměstnance motivuje. Bez vůdčích vlastností nebude manažer kasina schopen dovést svůj projekt na správnou úroveň, protože úroveň konkurence je velmi vysoká.

Staňte se příkladem

Pokud chcete, aby vaši podřízení pracovali s plným nasazením, ukažte jim to nejprve vlastním příkladem. Lidé musí vidět, že od nich nevyžadujete jen nemožné, ale že o nemožné usilujete a děláte vše pro to, abyste toho dosáhli.

Buďte spravedliví

Není nic horšího, když v práci panuje atmosféra oblíbenosti. Bude dobré, když ve svém týmu nebudete mít blízké příbuzné nebo přátele, pak budete moci ke každému členu týmu přistupovat objektivněji. A dejte si pozor na pochlebovače. Mnozí dobří odborníci jen neradi pochlebují svým šéfům, ale svou práci znají a dělají dobře. Snažte se proto vyzdvihovat lidi pro jejich skutečné úspěchy, ne pro jejich hezké oči.

Poznejte svůj tým

Henry Ford kdysi řekl, že žádná dvě auta sjíždějící z montážní linky jeho firmy nejsou úplně stejná. A určitě ani dva lidé nejsou úplně stejní. Každý člověk má jiné schopnosti a vlohy. Někomu se lépe pracuje s textem, jinému s čísly. Někdo rád komunikuje s lidmi a někdo dává přednost samotě. Když budete znát každého člena svého týmu, budete moci zadávat úkoly, které nejlépe odpovídají schopnostem a nadání každého z nich. Pochopitelně tak z nich dostanete maximum.

Naslouchejte lidem

Vedení je více o řízení lidí než o technických dovednostech. Jednou z nejdůležitějších dovedností každého vedoucího je naslouchání. Každý člověk může mít jiný názor, může mít jiné pracovní návrhy. Vytvořte si jasný systém, jak přesně mohou vaši podřízení podávat návrhy na zlepšení práce a jak mohou vyjádřit svůj názor na svou práci.

Nepřipouštějte však zbytečné rozhovory – nemusíte vždy vědět, kdo s kým chodí, a další podobné záležitosti, které nemají přímý vliv na práci.

Motivujte lidi

Motivace není vždy o penězích. Pokud můžete motivovat penězi – skvělé, peníze jsou hlavní motivací pro každého zaměstnance. Ale i prostá pochvala může být dobrou motivací, zejména pokud člověka pochválíte na veřejnosti. A také jako bonus můžete lidem zadávat zajímavější úkoly. Tím vším si vybudujete důvěryhodnost.

Podporujte seberozvoj

Jak bylo uvedeno výše, každý člověk má jiné sklony a zájmy. A pokud člověku umožníte rozvíjet se směrem, který ho více zajímá, většina lidí to ocení a bude se v práci více snažit.

Může se jednat o zaplacení placených kurzů nebo třeba jen o to, aby zaměstnanec mohl využít část svého času k učení se novým věcem.

Delegování úkolů

Delegování je v podstatě – důvěra. Lidé mají rádi, když se jim důvěřuje, a budou se snažit odvést svěřenou práci co nejlépe. Buďte však rozumní, pokud se rozhodnete delegovat nudnou část práce na pracovníka, který umí mnohem složitější úkoly, bude to působit spíše jako trest než jako povzbuzení.

Zůstaňte blízko svému týmu

Snažte se být se svým týmem co nejčastěji. Zejména když se naskytne příležitost k neformální interakci. Podporujte například narozeninové oslavy a nezapomeňte svým zaměstnancům pogratulovat k narozeninám. Pokud se naskytne příležitost uspořádat malý firemní večírek, i kdyby to bylo v době oběda, určitě se ho zúčastněte. Lidé si vás tak budou moci lépe prohlédnout, a tím si k vám vytvoří lepší vztah.

Jak vidíte, dobrým vedoucím se může stát každý, ale samozřejmě se o to musíte snažit a tvrdě na sobě pracovat. A pak se lidé budou snažit a ještě o něco víc.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*