Je jich málo, ale jsou. Od Austrálie přes dálnovýchodního levharta až po Švédsko, které řeklo, že pozastavuje kontroly elektráren nařízené Evropskou unií.
Naprostý mišmaš zpráv ze světa. Zdrojová informace na konci článku.
(1) Austrálie zažila rekordně chladné jaro
Jaro, které v Austrálii začíná v září, bylo v mnoha oblastech nejchladnější za posledních několik desítek let. Denní teploty byly výrazně nižší než v předchozích letech a například pro Melbourne, Adelaide a Canberru byly nejnižší za posledních 30 let.
Zároveň přineslo letošní australské jaro největší množství srážek pro celou oblast jihovýchodní Austrálie. Na mnoha místech Austrálie obyvatele dokonce překvapil listopadový sníh.
Minulý týden informovala australská média, že současné chladné počasí na jihu Austrálie je nezvykle dlouhé. V lyžařských střediscích stále ještě leží na svazích sníh a teploty jsou v některých částech Austrálie více než o deset stupňů pod průměrem.
Pozn. redakce: Na severu Austrálie je naopak horko, ale to tak asi patří k variabilitě počasí na velkém kontinentu.
(2) Pod tlakem mohou dostat politici rozum
Podle agentury Bloomberg pozastaví Švédsko přezkoumávání environmentálních licencí svých vodních elektráren. Všechny vodní elektrárny, které jsou v provozu více než 40 let, musí projít podle nařízení Evropské unie zdlouhavou a náročnou kontrolou, zda jsou provozovány v souladu s aktuální evropskou direktivou na ochranu vodních zdrojů.
V poslední době došlo ve Švédsku k dramatickému nárůstu cen elektřiny a vláda upozornila, že může dojít i k výpadkům elektřiny. Země přitom produkuje 40 % elektřiny z vodních elektráren.
Zástupkyně vlády oznámila v půlce prosince, že environmentální kontroly vodních elektráren budou pozastaveny na 12 měsíců. Země chce navíc otestovat využití vodních nádrží k uchovávání energie.
Pozn. redakce: Tlak musí být brutální a ani tehdy to není jisté. Ale naděje existuje.
(3) Najdou se i odvážní ředitelé
Prezident automobilky Toyota řekl v prosinci, že si není jistý, zda je kompletní eliminace aut se spalovacím motorem tím správným rozhodnutím. Podle Wall Street Journal to uvedl v rozhovoru s novináři v Thajsku.
„Lidé v autoprůmyslu představují tichou většinu. Tato tichá většina se podivuje, zda je správné sázet na elektroauta jako na jedinou variantu. Ale vědí, že je to trend, a proto nemohou mluvit nahlas.”
Pozn. redakce: V moderní inkluzivní společnosti není možné vyjádřit ani vlastní názor na elektroauta. Není to divné? Ani na auta? Ne není, slovo názor jsme přeci zrušili.
(4) Populace nejohroženější kočkovité šelmy vzrostla.
Levhart mandžuský patří mezi nejvzácnější kočkovité šelmy na světě. Źije na Dálném východě na pomezí Ruska, Číny a Severní Koreje v oblastech s velmi chladným počasím. V roce 2012 byla na ruském území zřízena rezervace určená speciálně pro jeho ochranu.
Podle ředitele parku se levhartí populace rozrostla na 120 kusů, což je více než trojnásobek jejich počtu na počátku století.
Pozn. redakce: Uvedli to v čínských médiích s odkazem na ruského ředitele parku, tudíž je třeba zachovat mírnou obezřetnost. Ale i tak.
(5) Washington Post bude propouštět
Silně levicové noviny Washington Post oznámily minulý týden, že budou propouštět. Za poslední dva roky ztratily půl milionu předplatitelů, což představuje pokles o zhruba 17%. Odborová organizace Washington Post k tomu uvedla, že je „rozhořčena způsobem, jakým to bylo oznámeno”.
Je možné, že čtenáře netáhnou články podobné tomu, který noviny otiskly 18. prosince pod titulkem: „Proč nemá Argentina na mistrovství světa více hráčů černé pleti?”
Pozn. redakce: Spadá do kategorie „někdy je zlomyslnost prostě silnější”.
Milý Sýrezdarma, děkuji. Čtu tě pravidelně, že na těbe narazím i tady, mě potěšilo.
Milá prispevovatelko,nevite kde se da sehnat futro zadarmo?Chtel bych pravidelně.Popelnice jsou prazdné.
Kdybyste četl pořádně, věděl byste kde. V pastičce, tam je futro zdarma.