92letý Jürgen Habermas je považován za německého státního filosofa, je posledním z velkých myslitelů okruhu Frankfurtské školy, jeho učení bylo teoretickou bází společenských reforem, které posunuly západní společnosti do morálně fluidního stavu. Zdálo se, že už nic nemůže ohrozit jeho pozici v dobovém Parnasu, ale stačilo málo a včera v úvodníku Frankfurter Allgemeine : „Všechno co Habermas jako politický komentátor dosáhl, v těchto dnech promarnil“. Jak může podle fota mladý novinář tak snadno demontovat v centrálním médiu v každém případě velkého myslitele? Stojí to za zamyšlení, v padesátých letech stranický propagandista ze dnes na den degradoval Lukácse, Garaudyho nebo Teigeho. V režimech podobného typu ideje sebehlubšího myslitele nejsou než režimní stafáží, která se lehce nahradí něčím jiným. Komunistický režim měl teorii v genech, po revizi musel rychle najít jiné teoretické oprávnění a obvykle ani náhrada nebyla nudná, např. teoretik umění Šabouk se dobře četl. Evropskounijní totalita je v tomto ohledu primitivnější, žádné teorie ke své legitimizaci nepotřebuje, prostě jsme tu a jsme ti nejlepší bez zdůvodňování.
Ve včerejším německém tisku velkým tématem byla Habermasova pozoruhodná úvaha v SudDeutscheZeitung. Filosof se zamýšlel nad dilematem německé vlády, na jedné straně podpořit napadené, na druhé straně vyhnout se fatální eskalaci, Habemas polemizuje s „válečnou rétorikou nezodpovědného parteru“. V reálně politické rovině reflektuje Habermas velmi adekvátně, přesvědčivými vývody podpořil kancléře Scholze v jeho stanovisku k dodávkám zbraní na Ukrajinu a k účasti Německa v ukrajinském konfliktu. Poválečné postheroické postoje západní Evropy bylo dány atomovým deštníkem USA, kulturní samozřejmost minulé doby mladší generace nepřijímají, v ohrožení je podle filosofa těžce vydobytá poválečná pacifistická mentalita. S atomovou mocností se nebojuje, je možný pouze kompromis. Skepse starého filosofa proti politickému patosu a demagogii. Filosof v pozoruhodném eseji rozpoznal rozdíl dnešního konfliktu od všech poválečných konfliktů, které se vedly pod deštníkem rovnováhy sil, která se nemohla narušit, v dnešním konfliktu se poprvé od světové války rovnováha bortí. Podle Habermase v daném případě nelze vycházet z politické morálky založené na nedotknutelností hranic, ve hře jde o holé přežití. V ruském počínání je podle filosofa jisté racionální jádro a „účast západu by neměla být posunutá k hranici, kterou by Putin vyhodnotil jako vstup do války“. Habermas zdůrazňuje principy detente, vžít se do kůže protivníka, udělat ústupek a vyžadovat totéž. Habermas zrelativizoval i význam fundamentálního liberalismu, který byl podmíněn americkým atomovým deštníkem, kterým Američané dlouho chránili své evropské vazaly. Zelenský se vyzná v síle obrazů, líčí Habermas video projev ukrajinského prezidenta v Bundestagu, podle Habermase politicky nesprávné úsudky a nesprávný kurs předchozích vlád jsou ukrajinskou stranou rychle proměněny v morální vydírání.
.
Ve světle atomového nebezpečí jsou fráze o občanské společnosti prázdnými tlachy. Poslední týdny režimní mainstream útočil na kacléřovu opatrnost ve válečném angažmá, Habermasova podpora Scholzovi v jeho umírněném stanovisku v konfliktu je nečekaná a velmi významná. Dilema západu vycházející z integrity hranic je třeba podmínit vědomím, že řešení nelze jednoduše vidět v termínech vítězství nebo porážka, Rusko je totiž druhou atomovou velmocí. Došlo k nepříjemnému scénáři, bez Putina nelze situaci vyřešit. Habermas dovozuje v pragmatické dikci: „Nevidím žádné přesvědčivé ospravedlnění pro požadavek politiky, která jedná v nesnesitelném pohledu na každodenní oběti a bere v potaz zcela opodstatněné rozhodnutí neúčastnit se na této válce.
.
Libor Číhal
Doporučené články:
USA jsou za hranicí bankrotu a chystají řízenou demolici, co přivodí novou anti-utopickou budoucnost
Ukrajina: Hlavním problémem nejsou zbraně, ale nedostatek rekrutů
Konečně něco pozitivního
Média proti soudní reformě
Ruské dezinformace se ukázaly býti dezinformacemi americkými
Bílý dům se vyhýbá otázkám ohledně notebooku Huntera Bidena
Buďte první kdo přidá komentář