Delegace, složená z vysoce postavených představitelů polské politiky a armády, letěla v dubnu 2010 do Smolenska, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků, povražděných v sovětském zajetí. Letoun havaroval v husté mlze při přistávání na smolenském letišti. Následné vyšetřování odhalilo chyby posádky a podle polského názoru i dispečerů ruského letiště.
Katastrofa u Smolenska měla zejména dopad na vnitropolitickou situaci v Polsku. V roce 2010 totiž vládla v Polsku „liberální vláda“ a tehdejší opozice na čele s Jaroslavem Kyczyńskim obviňovala vládu z nedostatečné přípravy návštěvy polské delegace v Rusku. Současná opozice naopak tvrdí, že Kaczyński nedokázal předložit žádné hodnověrné materiály o tom, že Rusko na jeho bratra a bývalého polského prezidenta uskutečnilo atentát.
Dnes se zásadním způsobem změnila celoevropská politická situace a válka na Ukrajině způsobená ruskou invazí dala obviněním Kaczyńského nový rozměr. V posledních třech letech došlo podle Kaczyńského k „velké změně“ při objasňování okolností katastrofy. A tato změna vyplývá nejen z kontextu doby, z války na Ukrajině a neslýchaných zločinů, které potvrzují, že „Rusko se nemění a ruský postkomunismus je stejně zločinný jako komunismus“….
Dnes všichni chtějí zúčtování s Putinem za genocidu, jakého se dopouští na Ukrajině. Kaczyński k válečným zločinům přidává Putinovi smolenský ‚zločin‘ a chce, aby se celá Evropa zmobilizovala a postavila Putina před soud. Kaczyński prostě využívá drama na Ukrajině, aby ukázal a potrestal ty, kteří podle jeho názoru zavinili katastrofu z 10. dubna 2010, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí. Protože ten, kdo není s námi ve věci Smolenska, ten je s Putinem,“ napsal deník (Gazeta Wyborcza).
Tentokrát musím s opozičním polským deníkem stoprocentně souhlasit. V mediální atmosféře války na Ukrajině, v níž se zdůrazňují válečné zločiny ruské armády, se může polskému vicepremiérovi skutečně podařit přesvědčit větší část polské veřejnosti o tom, že jeho bratr a bývalý prezident byl Ruskem zavražděn a že tak nešlo o nešťastnou leteckou katastrofu. Využívá toho, že zdůrazňuje tehdejší kritiku ruské invaze do Gruzie z roku 2008, při níž byly od Gruzie odtrženy proruské oblasti. A platí přesně to, o čem píše Gazeta Wyborcza – kdo nesouhlasí s tím, že byl na bývalého polského prezidenta spáchán atentát, ten je s Putinem.
Pikantní na celé záležitosti je i to, že tehdejším ruským prezidentem byl Dmitrij Medvedev. 7. srpna 2008 vypukly menší konflikty mezi osetskými separatistickými silami a gruzínskou armádou. Rusko obvinilo Gruzii z příprav války v Jižní Osetii, kdyžto Gruzie označila za viníka konfliktů Jižní Osetii. Obě strany konfliktu se nakonec dohodly na příměří, ale boje neustaly. V noci ze 7. na 8. srpna zahájily gruzínské jednotky intenzivní dělostřelecké ostřelování hlavního města Jižní Osetie Cchinvali a přilehlých oblastí. V důsledku gruzínské operace bylo zabito 15 ruských vojáků, kteří v Cchinvali působili jako vojenské mírové síly. Gruzínské dělostřelectvo totiž zasáhlo a sestřelilo ruský transportní letoun, na němž se nacházela ruská vojenská posádka. Oficiálním důvodem útoku na Cchinval bylo podle gruzínské strany porušení příměří ze strany Jižní Osetie. Jižní Osetie však tato obvinění popřela, a naopak označila za viníka konfliktu Gruzii, která podle osetijské verze začala s palbou jako první.
Stejného dne, 8. srpna, ruská strana obvinila Gruzii z rozpoutání agrese vůči Jižní Osetii, stejně tak z útoku proti civilistům a ruským mírovým silám. Odpoledne vyslala Ruská federace své vojska na území Gruzie. Tolik výběr z wikipedie. Z výše uvedeného se jeví ruská invaze do Gruzie v poněkud jiném světle, než jak jí líčí Kyczyński.
Rusko v minulosti nikdy neváhalo použít vojenskou sílu, pokud se to Rusku jevilo výhodné. Ruská invaze na Ukrajinu je tak bezesporu pokusem o zrušení teritoriální celistvosti Ukrajiny a měla by podle Ruska skončit anexí východní části Ukrajiny – Donbasu – a propojením Donbasu s poloostrovem Krym po souši. Přiživovat se na ukrajinské tragédii s tím, že Rusko spáchalo atentát na bývalého polského prezidenta, je politicky pochopitelné v současné situaci. Zda bylo letecké neštěstí skutečně zločinem, ale zřejmě zůstane trvale nedořešené.
No to je fraška. Jsou dokladovány záznamy z pilotní kabiny. A co to způsobilo? Lech Kaczyński přes osobního poskoka “jebal” piloty, že MUSÍ přistát. A jestli ne tak z toho vivodí důsledky pro piloty…. No a podle toho to dopadlo. Nebyly vhodné podmínky, ale to “jelita” v jakékoliv zemi odmítají akceptovat.
ježíši hrubka jako prase… “vyvodí důsledky” (!!) omlouvám se paní učitelko….
no a pokud vím,ještě byli ti polští papaláši-včetně Leška Semelky Kaczinského pěkně vožralí-lezli do pilotní kabiny a pilotům nařizovali že MUSÍ přistát
ježíši hrubka jako prase… “vyvodí důsledky” (!!) omlouvám se paní učitelko….
Když jsme u té češtiny, tak viní se z něčeho, ne za něco.