Uprchlíci z KLDR jsou v Číně méně než otroky




Sdílet článek:

TOMÁŠ PROCHÁZKA

Jak známo, Severní Korea funguje de facto jako jedna velká armáda, což mimo jiné znamená, že život obyvatel sestává prakticky pouze z příkazů a zákazů. KLDR pilně připravuje všechen lid na válku, teď se navíc stala dodavatelem Ruska válčícího s Ukrajinou.

Její politika izolacionismu a fortifikace v kombinaci s autoritativním režimem a deklarovaným jaderným programem, spolehlivě odrazuje veškeré potenciální spojence, vyjma Číny, která nenápadně ale zcela zištně drží nad KLDR ochrannou ruku. A to jednak proto, že chce v regionu udržet stabilitu a „druhak“ – a to především – z důvodů ryze ekonomických. Samotný export KLDR do Číny přesahuje totiž 90 procent veškerého severokorejského obchodu!

Kim Čong-un si velmi dobře uvědomuje (neb jeho plány na diverzifikaci importérů ztroskotaly), že KLDR je v tuto chvíli na Číně až fatálně závislá, proto také nad některými věcmi, které Kim dříve ostře sledoval, mávne dnes rukou nebo přinejmenším přivře oči.

Příkladem budiž nedávná zpráva o zneužívání severokorejských žen v Číně od Korea Future Initiative. V Číně se prý podařilo rozkrýt kompletní, kriminální síť, která severokorejské ženy nutila k pouliční prostituci, nebo je prodávala jako manželky nebo využívala pro kybersexuální přenosy. To se alespoň uvádí ve zmiňované zprávě, jež vychází z výpovědí více než 44 obětí sexuálního zneužívání. Severní Korea příznačně pouze mlčí.

Podobným akcím řízeným z čínského podsvětí nahrává především nelegální migrace, která odstartovala přelomovým rokem 1990, jenž přinesl rozpad komunistického bloku. KLDR tak ztratila jak ideově spřízněné, tak především ekonomické partnery, a její hospodářství se počalo radikálně propadat.

Čína naopak přesně v této době zažívala nebývalý ekonomický růst a s ním i zvyšující se životní úroveň. Pro všechny Severokorejce se tak prosperující sousední země stala samozřejmě obrovským lákadlem.

Problém je v tom, že severokorejští uprchlíci nezískají v Číně a priori mezinárodní status uprchlíka, ale už přicházejí s jasnou nálepkou ekonomických tj. nelegálních migrantů kteří musí být také co nejdříve repatriováni.

Přesto společnou hranici překračují, často s maximálním rizikem, další a další imigranti, mezi nimiž dominují překvapivě hlavně ženy. Nejsou-li zneužívány k prostituci (a nebo ji nevykonávají dobrovolně), nejčastěji usilují o sňatek s některým z místních etnických Korejců. Nicméně ani to jim nemůže zaručit prakticky žádnou životní jistotu a perspektivu, protože jako nelegální imigrantky mohou být kdykoliv zadrženy a vráceny z Číny zpět do KLDR.

Čína si navíc zatím neosvojila ani povinnost zajistit politický azyl těm, jež jsou ve své zemi objektivně dehonestováni, vězněni z politických důvodů, či dokonce ohrožováni na životě. Každá repatriace do KLDR přitom znamená pro imigranty velké nebezpečí. V „lepším“ případě je čeká tzv.pracovní tábor, v tom horším – obvinění ze špionáže a vězení (často s donucovacími prostředky) a v tom nejhorším – poprava!

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un má v tomto směru bohatou praxi. Číňané přitom velmi dobře vědí, že imigranty často posílají na smrt.

Evidentně se obávají možné narůstající migrace z KLDR, (proto také ta nezištná podpora totalitního režimu.)

Vítaným pomocníkem de jure stvrzujícím legitimitu deportací je navíc stále platná smlouva s Pchjongjangem z roku 1986 o vzájemné repatriaci nelegálních migrantů, podle níž se jakákoliv integrace uprchlíků explicitně zapovídá. A tento rezultát oba státy důsledně plní. Z Číny do KLDR ale zatím (překvapivě) žádní imigranti nemíří, takže jde o naprosto jednostrannou záležitost.

Změn k lepšímu, se v případě Číny a Severní Koreje v nejbližší době patrně nedočkáme. Neuskuteční se například tolik potřebné přehodnocení přístupu k imigrantům, natož harmonizace autoritativní a rigidní legislativy s mezinárodními standardy, ale ani vyšetřování čínského podsvětí stojícího za údajným sexuálním zneužíváním severokorejských žen. Do žádného rozsáhlého vyšetřování, jež by pravděpodobně zasáhlo i státní aparát, se čínská policie tak jako tak rozhodně příliš nepohrne.

Číňané si dobře uvědomují, že v Severní Koreji se nachází nerostné bohatství netušeného rozsahu, což chtějí maximálně využít. Zároveň však pečlivě monitorují a vyhodnocují situaci v KLDR, neboť v případě její destabilizace, by museli čelit dle jejich vyjádření „exodu severokorejských uprchlíků“.

Usilují proto o jediné – zachovat status quo za každou cenu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*