Scénář noční můry se stává realitou: EU a NATO jsou stále nervóznější, neboť Ukrajině dochází munice
Sdílet článek:

ROMAN BEDNÁR

Ukrajinské ozbrojené síly naléhavě potřebují munici a zbraně a mnozí velitelé už vědí, že jejich vojáci své pozice už dlouho neudrží.

V poslední době je však vojenské pomoci ze Západu stále méně a kritici tvrdí, že mezitím je pro více šéfů západních vlád oživení vztahů s Ruskem důležitější než vítězství Ukrajiny.

“Ukrajinský scénář noční můry se stává realitou, Ukrajina téměř vyčerpala munici a Evropa a USA nejsou ochotny posunout výrobu munice na novou úroveň,” řekl Ben Hodges, bývalý velitel americké armády v Evropě.

Zatímco Rusko masivně rozšiřuje své útoky ze vzduchu i na souši, ukrajinským vojákům na frontě dochází munice. Protiletadlové rakety jsou nedostatkové a dělostřelecké granáty jsou už jen takříkajíc na příděl, což znamená, že ukrajinské jednotky mohou zrušit plánované útoky a už sotva drží obranné pozice a více se už dokonce museli vzdát – což mainstream i Zelenskyj zamlčují.

Ale velení ukrajinské armády už přiznalo, že některé jednotky už musely snížit intenzitu palby o 90 procent ve srovnání s létem. Chybí všechno – a na mnoha místech fronty velitelé nevědí, jak dlouho udrží své pozice. Vědí však dobře, že je neudrží.

Vzhledem k tomuto prudkému negativnímu vývoji narůstá nervozita v kruzích EU a NATO. Jejich představitelé opakovaně zdůrazňují, kolika toho západní spojenci dosáhli.

„Jsme odhodláni nadále poskytovat Ukrajině veškerou možnou podporu tak dlouho, jak to bude nutné,“ potvrdila Evropská komise. V zákulisí se však stále více přiznává, že dosavadní podpora nebyla dostatečná a na další chybějí dostatečné peníze ty se v současné katastrofální ekonomické situaci v Německu, ale i jinde těžko shánějí.

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna nyní požaduje více zbraní a munice pro Ukrajinu:

„Musíme věřit ve vítězství Ukrajiny a je jasné, že může uspět jen tehdy, budeme-li pokračovat v naší nepřetržité podpoře. Masivní letecké útoky Ruska na Ukrajinu opět ukazují, jak je důležité, abychom v euroatlantickém regionu drželi spolu a bránili se ruské brutalitě.”

Tomuto pánovi a zda devotnímu panákovi-poskokovi USA a NATO se snadno říká „musíme“, když on a jeho malá země sotva něco musí – musí především Němci a ti už opravdu nepříliš jsou ochotni muset pro Ukrajinu – v Německu to už vře proti této jeho vládě – dokazuje to i dnešní 8. leden!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj doufá, že nové balíčky pomoci se nyní dají rychle dohromady. Byl přesvědčen, že v lednu bude „hodně relevantních sdělení“. Ale ty nepřicházejí! Německo nyní poprvé dodalo protiletadlový systém Skynex, jakož i přibližně 10 000 kusů dělostřelecké munice. To stačí ale jen asi na dva dny.

roman-bednar.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Že by ukradině docházela munice? To bude určitě nějaký hoax, vždyť celý KoZa a přidružení poskoci dali ukradině už i ten pomyslný poslení náboj, proto také jsou z toho na čočky, už jim nic nezbylo ani na tu pomyslnou sebevraždu. SSA vše v tomto prohraném lévlu hodili na EU, tak se otroci snažte, nevidíte fialenka jak se zvišováním daní, ždražováním všeho v česku snaží? Vezměte si z něho příklad.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*