Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem




Sdílet článek:

JAN ZIEGLER

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

Je potřeba se podívat na skutečného a nikoliv vybájeného respektive spíše vylhaného tvůrce komunismu Karla Marxe. On totiž měl i druhou méně známou a dost nepěknou stránku Zvláště jeho soukromý život nebyl v žádném případě hodný obdivu. Neuměl hospodařit s penězi, málokdy se myl, a jeho londýnský byt byl přehlídkou hnusu a špíny. Jeho filozofické působení bylo rovněž problematické, v důsledku jeho komunistického učení bylo zavražděno více než sto milionů lidí.

Symbol rudého teroru byl průměrným studentem filozofie na univerzitě v Jeně, kde získal doktorát, ale která rozhodně nepatřila v Německu k nejlepším. A jelikož mu nebyla nabídnuta akademická dráha, tak jako učenec zřejmě moc nevynikal.

Kapitál a další jeho díla jsou spíše snůškou Marxových představ, které mají k vědeckosti hodně daleko. Proč? Marx totiž vědomě a soustavně porušoval zásady vědecké práce, které spočívají v objektivní práci s prameny. On však fakta, která se mu nehodila, jednoduše ignoroval a zamlčoval. Psal o problémech dělnické třídy v Anglii, o kterých nic nevěděl. Jeho názory typu vykořisťovatelé budou vyvlastněni, proto mají blíže spíše k astrologickému věštění budoucnosti než k opravdové vědě. Dokonce se v životě ani jednou nebyl podívat v továrně, přestože mu to jeho druh a továrník Bedřich Engels nabízel.

Dělníky ve skutečnosti pohrdal a svědčí o tom jeho přezíravý vztah k členům Německého dělnického vzdělávacího spolku, jak o tom píše ve skvělé knize Intelektuálové Paul Johnson. Vadilo mu totiž, že tito normální rozumní dělníci chtěli měnit společnost k lepšímu postupnými reformami a nikoliv revolucí.

Marx se nikdy nenaučil hospodařit s penězi, když je měl, tak nesmyslně utrácel, když ne, tak jeho rodina třela bídu s nouzí. Většinu svého života neměl trvalé zaměstnání, žil z dědictví po otci, půjčoval si peníze od přátel, a nakonec se nechal vydržovat Bedřichem Engelsem.

Zakladatel komunismu byl rovněž antisemitou a kromě Židů nenáviděl též Slovany včetně Čechů. V roce 1848 napsal článek v novinách Neue Rheinische Zeitung, kde nešetřil silnými slovy. Nesmiřitelný boj, válka až do posledního dechu proti Slovanům, zrádcům revoluce, vyhlazení, terorismus! Ne v zájmu Německa, nýbrž v zájmu revoluce. Tak skončily v přítomnosti a snad navždy snahy Slovanů v Německu o znovunabytí nezávislé národní existence. Umírající český národ podnikl poslední pokus, aby získal svou někdejší životaschopnost, pokus, jehož marnost dokázala, že Čechy, i když někteří z jejich obyvatel budou nějaké to století mluvit neněmeckou řečí, nemohou od té doby existovat jinak než jako součást Německa.“

V Anglii Marxova rodina třela bídu s nouzí. „Proletářský vůdce“ musel prodat všechny manželčiny šperky, a po pěti měsících byli kvůli neplacení nájemného vystěhováni na ulici. Postele prodali, aby zaplatili, řezníkovi, pekařovi a mlékaři. Byly také doby, kdy měl Marx jen jedny kalhoty. Vydělat peníze prostě neuměl, a jelikož si zvykl žít jako parazit na úkor druhých, tak si jich ani nevážil. Přitom v bídě žít nemusel, stačilo jenom málo, rozumně hospodařit s penězi.

Marx byl velmi zlý, sobecký, necitelný člověk a často býval totálně opilý. Těsně před svou smrtí mu otec poslal v únoru 1838 dopis, ve kterém napsal. „Jsi už čtvrtý měsíc na právech a už jsi utratil 280 tolarů. Tolik nevydělám za celou zimu.“ Když pak otec o tři měsíce později umřel, Marx mu ani nepřijel na pohřeb. Po jeho smrti žebral Marx o peníze u své matky. Traduje se, že jednou mu odpověděla ve stylu, že místo psaní Kapitálu by raději měl nějaký vytvořit.

Na jeho egoismus málem doplatilo i přátelství s Engelsem, kterému v roce 1863 zemřela přítelkyně. Marx mu sice napsal pár zdvořilostních kondolenčních frází, avšak v tom samém dopise zase bezcitně žadonil o peníze. Tenkrát se Engels hodně na svého druha rozzlobil.

Po roce 1848 žil se svou rodinou v Londýně, v neustále špinavém malém bytě, a tak není divu, že v takových děsivých hygienických podmínkách se dospělého věku dožily pouze tři ze sedmi Marxových dětí.

Nyní popis jeho obydlí očima jednoho z návštěvníků, které shromážděním mnoha krámů na malém prostoru připomínalo spíše vetešnictví. „Návštěvníkovi Marxova pokoje začnou z kouře a pachu tabáku slzet oči. Všechno je tu špinavé a zaprášené, takže posadit se v té místnosti je dost hazardní počínání.“ Rizikem však byl i pobyt v blízkosti Marxe. Ten se totiž skoro vůbec nemyl a koupání u něj bylo opravdu velkým svátkem. Když k tomu připočítáme, že jeho oblečení si s praním také moc nerozumělo, je jasné, že slabší povahy měly co dělat, aby vedle něj neomdlely.

Rodina Marxova měla také k dispozici služebnou Helen Demuthovou, které jako správní vykořisťovatelé nedávali žádný plat. S tou pak měl také Karel Marx nemanželské dítě, které si vzal za své Bedřich Engels. To nepotřebuje dalšího komentáře.

Marx byl především pouhým teoretikem, který v praxi, ve skutečném životě, značně a trvale selhával.

Zdroje:

https://www.stoplusjednicka.cz/nemyty-bourlivak-jak-vypadal-soukromy-zivot-karla-marxe

Dějiny 20. století, Paul Johnson, nakladatelství Rozmluvy, Praha 1991

Intelektuálové, Paul Johnson, nakladatelství Rozmluvy, Praha 2012

https://eurozpravy.cz/magazin/223209-kdo-byl-otec-komunismu-karl-marx-s-delniky-do-kontaktu-neprisel-sam-zil-jako-kapitalista

https://www.reflex.cz/clanek/causy/86898/pozoruhodny-zivot-namysleneho-filosofa-karla-marxe-autora-kapitalu-a-komunistickeho-manifestu.html

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,04 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. “..Zakladatel komunismu byl rovněž antisemitou…”
    Přestože on sám byl Žid, jeho otec byl rabínem.
    Bohužel se zdá, že v základech každé strašlivé destruktivní ideologie najdeš Žida. Který to možná původně myslel dobře.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*