Je nebezpečné dotýkat se nebe (a Kremlu)




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je poslední roky oblíbeným cílem útoků unijního mainstreamu, vyznával totiž politiku vzájemně výhodné spolupráce s Ruskem v podmínkách bezpečnostních záruk pro všechny. Schröder je v nemilosti evropskounijní vládnoucí kasty, přitom to byl právě on, kdo vyvedl koncem devadesátých let Německo z těžké ekonomické krize, jeho zásluhou může EU čtvrtstoletí parazitovat na německých financích. Schröder v interview agentuře DPA řekl, že ho stále pojí s Putinem přátelství, řadu let Německo s Ruskem dobře spolupracovalo a bývalý kancléř si dokáže představit, že jeho přátelství s Putinem může přispět k ukončení ukrajinské války, o to by ovšem museli dravci z NATO usilovat. Schröder řekl, že nemá ve zvyku zapomínat na všechno pozitivní z minulé politiky. Na dotaz, jak je možné přátelství po tolika mrtvých, odpověděl, že jde o dvě různé věci. Připomněl, že po vypuknutí války prostředkoval mezi Ruskem a Ukrajinou, setkal se s ukrajinskými lídry i Putinem. Ovšem po intrikách Borise Johnsona v americkém žoldu, se Schröderova mise nesetkala s úspěchem. Desítky nebo stovky tisíců mrtvých ve válce nemá na svědomí Putin, ale Bílý dům a unijní pohlaváři, kteří konflikt vyprovokovali a v prvních týdnech konfliktu zmařili istambulská jednání, přitom dohoda byla před podpisem.

Anglický novinář, spisovatel a významná televizní osobnost Piers Morgan v TVTalk ve svém pořadu Piers Morgan Uncensored půl hodiny hovořil se světově proslulým ekonomem profesorem Jeffrey Sachsem, interview uvedl slovy, že profesor nemůže najít na Putinovi nic negativního. V roce 2007 na mnichovské bezpečnostní konferenci profesor varoval před pokusem začlenit Ukrajinu do NATO. Profesor se domnívá, že závazný slib daný Gorbačovovi v roce 1990 nerozšiřovat NATO není jen závazkem Západu, ale je právem Ruska. V 2007 řekl Putin, stačilo to! Sachs připomněl Palmestronův plán z roku 1853 úplně obklíčit černomořské ruské pobřeží.

Putin 15. prosince 2021 shrnul bezpečnostní požadavky Ruska v projektu o bezpečnosti mezi USA a Ruskem. Sachs říká, že projekt pročetl a zazvonil do Bílého domu: “Chápete o čem všem je možné se na osnově tohoto projektu dohodnout? O cestě, jak se vyhnout válce.” V Bílém domě mu odpověděli: “Ne, ne Mr. Sachs, k žádné válce nedojde.” Sachs navrhl, aby se Bílý dům zavázal, že NATO se dál nebude rozšiřovat, odpověděli, že se přidržují politiky otevřených dveří. Jaké otevřené dveře, na všechno odpovídali: “Ne, ne, Mr. Sachs.” Začala válka a Zelenský prohlásil: “Dobrá, budeme neutrální.” Do Ankary odletěl izraelský předseda vlády Bennet, s jednáním pomáhala znalá turecká diplomacie, ale USA nedovolily, aby se dohody podepsaly. Proč? USA se zdálo, že už mají Rusko na kolenou. Ať to Morgan během půl hodiny převracel a obracel, jak mohl, na Putinovi se nic špatné nenašlo, ale naopak profesor, který má u publika vysokou prestiž, udělal Putinovým kvalitám velkou reklamu a dal dobrou lekci o rozdílech v politických systémech.

Profesor je se situací ve východní Evropě obeznámen jako málo kdo, od politiky a politiků až k ekonomické hmotě, podle jeho náhledu byl Putin do války dotlačen a Západ záměrně zbortil jakoukoliv dohodu, která by byla výhodná jak pro Rusko, tak pro Ukrajinu. Připomněl, že celá poválečná konstrukce Evropy byla postavená na principu bezpečnosti pro všechny strany, všechny předchozí bezpečnostní dohody a dohovory Západ bezostyšně pošlapal a důsledkem je nebezpečná válka.

Zmatené informace za stránek britského ministerstva obrany přetiskla hlásná trouba německého mainstreamu Frankfurter Allgemeine. Rusko začleňuje přičleněná území do svých administrativních a politických struktur a podle britského ministerstva obrany je to velký impuls k rusifikaci těchto území. Lze počešťovat Čechy a rusifikovat Rusy? Britská demagogie má nemalý podíl na rozdmýchání kromě řady jiných i této války. Japonský žurnalista listu Daily Shicho Iria Itani tato území navštívil, popisuje atmosféru ve městě Mariupol, které Rusové ve velkém stylu rekonstruovali. Itani píše, že z hovoru s lidmi získal dojem, že obyvatelé berou svoji příslušnost k Rusku jako skálopevný fakt, který nemůže nikdo změnit. V ulicích a obchodech klidná příjemná atmosféra a produktů je dostatek. Itani píše, že se nenaplnilo jeho očekávání, že potká proukrajinsky orientovanou populaci, ale naopak lidé popisovali svá traumata z epochy ukrajinského vládnutí.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*