LADISLAV VĚTVIČKA
16. červenec v dějinách:
-
V roce 1313 se narodil Giovanni Boccaccio, italský básník: „Je lépe litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic.“
-
V roce 1212 porazila spojená vojska Kastilie, Katalánie, Portugalska a Navarry pod vedením Alfonse VIII. Maury a začala znovu dobývat Pyrenejský poloostrov, který od 8. století ovládali Arabové. Tyto boje, kterým se též říká reconquista (znovudobytí), vyvrcholily vznikem katolického Španělska a Portugalska a byly ukončeny v roce 1492 dobytím Granady.
Deep state (podle mě je lepší překlad Stínová nadvláda než Hluboký stát) sice dělá chyby, třeba v případě nedosažení plánovaného cíle v případě Fica a Trumpa. Ač nechci malovat červy na zeď, obávám se, že další pokus by mohl být úspěšný. Měli by na Orbána dávat pozor, nerad bych o takového odvážného politika přišel…
Vidlák: Kdyby atentátník trefil o dva centimetry vedle, tak byl Trump nadále už jen tak chytrý jako Joe Biden a kdyby trefil o deset centimetrů vedle, tak v USA začala občanská válka…
Petr Hampl: Názorně jsme viděli, jak nepatrná náhoda může rozhodnout o osudu celých civilizací. Stačilo, aby jedna kulka letěla o pět centimetrů napravo, Donald Trump by byl po smrti a nic by nestálo v cestě skupině lidí, pro které je jaderná apokalypsa menším zlem než, že by Rusové unikli trestu (ať už ho zasluhují nebo ne). Jenže kulka o pár centimetrů napravo neletěla a Trump posílil. Nevíme, kolik voličů tím získá. Jeho příznivci ho nepokládali za zbabělého ani předtím a jeho odpůrci mu zazlívali úplně jiné věci než malou bojovnost. Mnohem podstatnější ale je očekávání. Jakmile vznikne pocit, že ta událost Trumpa posílila, nebude žádný silnější kandidát chtít na Bidenovo místo. Sníží se ochota pracovat v kampani. Sníží se ochota dávat peníze.
Srbský vicepremiér Aleksandar Vulin: „Během několika měsíců došlo k pokusu o atentát na premiéra Fica, k atentátu na íránského prezidenta a k pokusu o atentát na bývalého prezidenta Trumpa. Není náhoda, že všichni byli nebo jsou pro jiné uspořádání světa a mír na Ukrajině. Nechť se Vučič a všichni ti, kteří mají odvahu bojovat za svobodu, připraví. Pokus o atentát na bývalého prezidenta Trumpa je projevem povolené a podporované nenávisti, stejné nenávisti, která je podporována a svobodně vyjadřována vůči Aleksandaru Vučićovi a Srbsku. Vyzývám orgány země, aby zvýšily bezpečnostní opatření pro prezidenta a jeho rodinu.“
Petr Hájek: Donald Trump – právě tak jako „předskokan“ Robert Fico – atentát přežil. Což je malér, protože nyní bude o poznání složitější odpravit ho z voleb (stejně jako Fica z premiérského křesla) touto definitivní cestou: popravou na veřejnosti. Může samozřejmě kdykoli „onemocnět neznámou chorobou“, dostat infarkt, spadnout s ním letadlo, jenže to je „po premiéře“ vždycky složitější (vím, o čem mluvím, jednou jsem tak trochu „byl při tom“).
– Svědedk atentátu: „Všimli jsme si toho chlapíka, který se plazil po střeše budovy vedle nás, 50 stop od nás. Měl pušku, jasně jsme viděli pušku. Ukazovali jsme na něj, ale policie tam dole jen běhala. Říkal jsem jim: ‚Hele, chlape, na střeše je chlap s puškou.‘ Policie ale pořád jako by nevěděla, co se děje. Říkal jsem si, proč Trump stále mluví, proč ho nestáhli z pódia? A pak zaznělo pět výstřelů.“
Konzervativní noviny: V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin. Politici čeští i ti unijní jsou si totiž vědomi značné nepopularity opatření, která dané přelomové programy obsahují. Jejich cílem totiž v podstatě je lidem výrazně zdražit celý dosavadní způsob života. To má dláždit cestu k uhlíkové neutralitě roku 2050, což je hlavní cíl celého Green Dealu EU. Zdražení bude přes emisní povolenky. Český Green Deal, jejž chce v tichosti projednat a schválit Fialův kabinet, čítá 811 stran. Obsahuje řadu konkrétních bodů, od zdražení benzinu přes přísnější normy pro novostavby až k novému pojetí lesního hospodářství.
Klíčovým nástrojem uvedeného umělého zdražení má být rozšíření systému emisních povolenek takové, které se dotkne obyčejných lidí. Nyní si musí emisní povolenky pořizovat třeba uhelné či plynové elektrárny, velké podniky typu cementáren či oceláren nebo třeba cukrovary. Běžný člověk tak zdražení pociťuje zprostředkovaně, třeba skrze dražší elektřinu, kterou odebírá pro svoji domácnost.
Od roku 2027 se ale má systém emisních povolenek rozšířit a nově vztahovat i třeba na bydlení a dopravu. Německý think-tank Agora Energiewende spočetl, že rozšíření systému emisních povolenek právě na dopravu, a tedy i pohonné hmoty, zdraží litr benzínu o 38 eurocentů, což je přibližně deset korun.
Lidem ale také v důsledku české verze Green Dealu zdraží jak méně podstatné věci jako parkování (cílem je vypudit auta z měst, takže se i má důsledněji nařizovat maximální rychlost 30 km/h), tak ty mnohem podstatnější, jako jsou energie. Energie mají zdražit nad stávající rámec jak v případě elektřiny či plynu, tak pochopitelně uhlí. Dále vzroste cena podstatné části zboží z dovozu, třeba z Číny. Dojde totiž k zavedení uhlíkových cel. Tato cla mají zajistit, že když se uměle zdraží zboží z EU, aby lidé jednali úsporněji, musí se zdražit také zboží vyrobené mimo EU, třeba v Číně, aby zahraniční konkurence ještě více nedecimovala již tak zkoušenou ekonomiku EU.
Zdraží stavby i potraviny. Rozsáhlé změny se týkají i výstavby a renovací budov. Budou muset být využívány nákladnější stavební materiály a technologie, což v důsledku prodraží bydlení jako takové. Porostou ceny nemovitostí a zdraží nájmy – a to ještě nad rámec zdražení, jež by nastalo i bez Green Dealu. Konečně, nutné zásahy v zemědělství a lesnictví, včetně nových norem pro používání dusíkatých hnojiv, zase povedou ke zdržení potravin.
Zdraží zkrátka kdeco, často výrazně, takže se nelze divit, že politici i tak zásadní plán, jež by zasluhoval zevrubnou celospolečenskou diskusi, chtějí schválit nenápadně.
Libor Hřivnáč: Kdysi, před časem, po II. světové válce, komunisté slibovali před volbami podporu živnostníkům. Občané jim uvěřili a zvolili je. Komunisté následně živnostníky, jako nepřátelskou třídu, zcela zlikvidovali. O svých předvolebních slibech později ještě několikrát prohlásili, že ty sliby byla jen TAKTIKA. Naučili se to od nich mnozí další. Především ODS. Co ta nám již naslibovala. Že nezvýší roky pro odchod do důchodu. Zvyšují. Nezvýší nám daně. Nezvýší inflaci. Naposledy Alexander Vondra vykřikoval před evropskými volbami cosi o revizi GrýnDýlu. Už je to tady. Revizi naše vláda schvaluje. Revizi k horšímu. Ukradli nám SPOLU inflací více než 33% našich úspor na stáří, a už opět mají ruce v naší peněžence. Občané plaťte. Nové daně převlečené za emisní povolenky. Nová daň za benzín. Daň za topení plynem. Daň z uhlí. Daně daně daně. Pod záminkou jakéhosi nicotného plynu v ovzduší, bez kterého nevyroste žádná zeleň. Kolikrát musí ODS předvolebně zalhat, aby ji přestali voliči volit? Aby je poslali na smetiště dějin dříve, než tam zavedou všechen náš lid. GrynDýl je největší podvod za celou epochu lidstva. Dokonale maskován propagandou, falešnými statistikami, zaplacenými vědci a cenzurou jiných informací. Ano vše je propojené. Vláda zvýší televizní poplatky, česká televize dělá propagandu GrynDýlu. Všude. Vystrašení lidé odíraní na kost jsou manipulovatelní, a ještě svou vrchnost a knutu nad svým hřbetem volí. Změní to Krajské volby? Nebo se cítíte pod tou knutou a s ohnutým hřbetem lépe?
RE konzervativní noviny.
Cílem není uhlíková neutralita, ale do budoucna lidem výrazně zdražit jejich celý dosavadní způsob života.