Mír za dva měsíce




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Už jen necelý měsíc zbývá do amerických prezidentských voleb, od kterých si svět hodně slibuje, buď se na americké politické scéně nic nezmění, což znamená, že můžeme očekávat pokračování rozkladu demokracie a totalizaci západního světa nebo pokus o systémovou změnu spojenou s Donaldem Trumpem, kterou spíš než jeho politický program, věští panika odpůrců a mainstramových médií v celém západním světě. S Trumpem se spojuje naděje na řešení dvou nejtíživějších problémů Evropy, kterými jsou ukrajinská válka a střet na Blízkém východě. Kromě gigantické materiální zátěže pro Evropu spojené se ztrátou ruské surovinové základny, ohrožením dopravních cest a financováním válek, jde o velkou morální zátěž, protože na obou konfliktech nese Evropská unie velký podíl. Poslední dny se nevypočitatelné předvolební ratingy přesunuly na Trumpovu stranu, v Zerohedge se píše o hysterii mezi mandaríny demokratické strany, ve volatilních klíčových státech Trump v průzkumech vede. Snížení úrokové míry, demokratický cyklus drbů typu Oprahové a zapojení zrezivělého narcistního Obamy do kampaně nemají na rating Harrisové žádný povzbuzující efekt.

Bývalý americký ministr zahraničí Pompeo prohlásil v analytickém centry Policy Exchange v Británii, že Trump už vede konzultace k urovnání ukrajinského a íránského konfliktu, s kým je vede, to neprozradil. Je ovšem otázkou zdali má tento jestřáb relevantní informace nebo jde pouze o signál čistě k americkému auditoriu. Kremelští mluvčí několikrát opakovali, že s kandidáty na prezidenta žádné jednání nevedou, i když se apriori na Západě uvozuje každé ruské prohlášení domněnkou, že jde o propagandu nebo lež, je ruská strana daleko věrohodnější a integritnější než perfidní druhá strana. Trump po jednáních se Zelenským prohlásil, že najde dobré řešení pro obě strany v průběhu dvou měsíců od svého zvolení do inaugurace.

Ukrajinský konflikt má jen jedno rozumné řešení, které se konečně už rýsuje i v poli, blízkovýchodní konflikt je komplikovanější než ukrajinský, který jeho řešení podstatně zkomplikoval. Západ jednostrannou ukrajinskou podporou vmanévroval Rusko na arabskou a proíránskou stranu. Evropskounijní politické pletichaření vydávané za politiku není schopno reflektovat ani existenciální důvody Ruska, ani Izraele, i když komunikační roviny k oběma těmto státům jsou odstíněné, rozkládající se EU vidí v silných součástech a dědicích velké evropské civilizace Rusku a Izraeli nepřítele. Teherán jednoznačně chápe Trumpovo volební vítězství jako velmi špatný scénář, Trumpův štáb má dokonce obavy, že by ho Íránci mohli ještě do 5. listopadu zabít. Írán může od Trumpa očekávat tvrdost se snahou ho oslabit. Předvolební rétorika se nemusí krýt s povolební politikou, ale v íránském případě je pravděpodobné, že americký tlak naroste.

Mainstreamá média se vesměs domnívají, a je to celkem logické, že Trump vyjde Rusku vstříc. Jinak válka nejen neskončí, ale eskaluje případně až do jaderného konfliktu. Trumpova republikánská administrativa ustoupí a bude očekávat, že i Rusko ustoupí, ještě dřív než k tomu dojde, jeho administrativa vyhodnotí možnosti, kam až Rusko může ustupovat. Trump dává oslabení Íránu nejvyšší prioritu, v taktické rovině by jeho administrativa mohla žádat Rusko o nevměšování do blízkovýchodní situace a oplátkou přestanou USA dodávat na Ukrajinu zbraně a ukrajinský konflikt se rychle vyřeší.

Pravděpodobnější je jiná varianta, nejdůležitějším úkolem Trumpovy administrativy bude přetáhnout Rusko na stranu Západu a jako protihodnotu nabídnout Rusku územní ústupky nebo celou Ukrajinu a oplátkou Rusko zaujme vůči Číně polohu nepřátelské neutrality a přestane ji zaplavovat levnými surovinami. Na Západě se špatně čte v ruské knize, Putin před pár měsíci přikázal postavit na Kurilech velký památník padlým za druhé světové války a minulý týden se na místo vypravili dva místopředsedové federální vlády, aby posoudili, jak na to. Rozseknutí ruských vazeb s Čínou není reálné, bylo by to mj. i amorální.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

  1. ravděpodobnější je jiná varianta, nejdůležitějším úkolem Trumpovy administrativy bude přetáhnout Rusko na stranu Západu a jako protihodnotu nabídnout Rusku územní ústupky nebo celou Ukrajinu. Tak takovou debilitu může vymyslet zase jen debil, to myslíte vážně, že po tom všem co Rusku tzv západ provedl a provádí, Rus najednou dostane sklerózu, notabene když už vítězství má jasné? Trempík toho asi také v té lebeni moc nemá, no vždyť je to amerikán, tak není co řešit.

    • Souhlas. Od Trumpa bych pro Rusko nebo svět moc nečekal. Docela bych věřil Putinovi, že by dal přednost (neschopné) Kamale.

      • Já nevím. Z pár videí (bez zvuku, abych viděla řeč těla) bych soudila, že se vnímají jako zcela rovnocenní alfa samci, což v přírodě vede k tomu, že takoví dva se pošťuchují (kdyby náhodou) ale neservou se. Že to Putin a Trump vnímají stejně, k tomu mně vede to štengrování kolem “Kamalina úsměvu” Z reakce Trumpa jsem usoudila, že dobře pochopil, že Putin vtipkuje – a oplatil mu podobně.
        Vyloženě mi utkvěl okamžik, kdy se Trump setkal s Putinem snad úplně prvně a podal mu ruku – a protože tím testuje, chňapnul Vovku jak klepetem a přitáhl si ho. Putin byl na zlomek vteřiny zaskočen a pak si Trumpovu ruku přitáhl zse k sobě, ale ne úplně – nechal ty spojené ruce uprostřed. Tumpův výraz překvapení – uznalého překvapení – mně baví dodnes.

  2. “Nevypočitatelné předvolební ratingy”? Ale houby nevypočitatelné: prostě se Kamala párkrát předvedla v televizi. A volič v hrůze prchá.

  3. Milionové armády na linii dotyku RF a NATO kdekoliv kde skončí okupace a snaha připojení suverenního státu Ukrajiny k RF panem dobyvatelem jak na dotyku v Korejích. Zbrojit se bude takovým tempem, že to nebude ten šrot kam dávat. Studená válka ekonomického a vojenského charakteru tak na 2 generace kdy RF bude každý věřit asi tak, jak pan dobyvatel tvrdil co svět blbne s napadením Ukrajiny. Ve firmách a institucích na obou sranách dřina do úmoru jak v zemi draka a nikdo nikomu nevěřit. A poděkovat za to může Evropa panu dobyvareli, který se cítí ohrožen jako jaderná velmoc. Jen se svět diví, kým a čím. No a zatím rentiéři všeho druhu zřejmě v jistotě že jsou za vodou se ukájí představou, že jich se nic týkat nebude a prožįvají to zřejmě jako telenovelu úniku z nudy.

  4. To K: Státy NATO jsou docela blízko hranic RF. To zřejmě nemá RF vadit, že? Kde konkrétně má RF své základny blízko USA? A těch cca 800 základen po celém světě, mají USA, ta “mírumilovná” velmoc, proč? Kým se cítí ohroženi? Nevzpomínám si, že by např. Jugoslávie byla bombardována armádou RF. To armáda USA a její letadla tam zabíjela civilisty, totéž Irák, Vietnam a tak by šlo pokračovat.

  5. B. Já Vám dám jednoduchou otázku. Ohrožují Vás amíci v bezjaderné ČR ve Vašem domku, zahradě autě? Ne? Tak proč by měli ohrožovat jadernou velmoc která má víc raket než skoro chleba? Proč vyhrožuje jaderná mocnost Evropě že jí spálí na popel když ona ta Evropa skoro žádné jaderné zbraně nemá a RF tisíce.? Vy víte kolik desítek jaderných ponorek má RF ve světových mořích a kdyby to zmáčli tak jsou amici v pohodě? Pocit ohrožení ve svých obyvatelích pěstuje od jeslí v RF pan diktátor. Když se mu vzepřete, tak zemřete. Kdo budoval armádu a kdo je rozpustil v Evropě? Co by kdyby bylo u hranic amiků. Mexičané lezou přes plot aby tam mohli žít a zbytek světa jakbysmet. Vidíte ten rozdíl na Ukrajině? Zkuste mluvit na okupovaných územích Ukrajiny ukrajinsky že jste se tam narodil a uvidíte ten fičák od Vašeho laskavého dobyvatele lepších zítřků a svobody. Kdyby NATO v Jugoslávii nezasáhlo, tak se tam ty národy mezi sebou navzájem povraždily a Vy a milion čechů by neměl kam jezdit v lètě k moři. Irák je příkladem toho, že nelze přeskočit vývojovou etapu středověku do moderní doby během jedné generace.

    • Já vám dám také jednoduchou otázku, Kolemjdoucí. Co byste jako USA dělal, když by si Rusko nebo Čína postavili v Mexiku (mírovou) vojenskou základnu?

  6. V .Vy v ideologickém zaměření v junáckém věku hledání třídního nepřítele opomínáte tu praxi. Evropa bez jaderných zbraní neohrožuje RF. Znova to zopakuji. NEOHROZUJE!. Proč jí chce RF spálit na popel? Tím že sousední státy v hrůze od RF utíkají a kam jinam než do NATO? Co s tím mají USA dělat když tam každý stát v okolí RF má zájem vstoupit? To je vina USA? Nebo ochota těch států ? RF má jít sousedům příkladem tak aby tam lezli Ukrajinci přes plot tak jak Mexikánci a celý svět k amikum. RF a země draka jsou diktátorské totalitní státy, které nenávidí svobodu jednotlivce a úspėch druhých. Pokud by si třeba Austrálie chtěla postavit na Kubě vojenskou základnu, komu by to vadilo? Amikum? Proč by to ta Austrálie ale dělala? A jaký zájem by měla RF a země draka? Odpověď nechám na čtenářích když má za kamrády Severní Koreju, Saúdskou Arábii, Irán, atd.

    • “Evropa bez jaderných zbraní neohrožuje RF.” Spadl jste z višně?
      Jaká Evropa bez jaderných zbraní?

      Kromě tří jaderných mocností NATO (USA, UK, Francie) se na sdílení jaderných zbraní USA podílí dalších pět zemí: Belgie, Itálie, Německo, Nizozemsko a Turecko. Dalších sedm se účastní projektu SNOWCAT (Support of Nuclear Operations With Conventional Air Tactics), který poskytuje pomoc v jaderných misích prostřednictvím konvenční letecké podpory: Česká republika, Dánsko, Řecko, Maďarsko, Norsko, Polsko a Rumunsko. Všech 30 členů aliance s výjimkou Francie je rovněž součástí Skupiny pro jaderné plánování …

      viz
      https://armscontrolcenter.org/fact-sheet-u-s-nuclear-weapons-in-europe/
      Mapu základen USA najdete zde:
      https://worldbeyondwar.org/military-empires/

    • Jaká nejaderná Evropa? Co to melete?

      V současné době zůstávají americké taktické jaderné zbraně na šesti základnách v pěti členských zemích NATO – Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku. Spojené království a Francie mají (v Evropě) vlastní jaderné síly a americké zbraně již nehostí.
      https://www.cfr.org/in-brief/nuclear-weapons-europe-mapping-us-and-russian-deployments

      Co to plácáte o Australii? Zamyslete se, jak by se asi zachovaly USA, kdyby si otevřela Čína vojenskou základnu (nebo několik) v Mexiku, Rusko pár takových v Kanadě a Kuba by prodala Quantanámo Severní Koreji.
      Mimochodem, USA má v Australii 19 základen, slovy devatenáct.

  7. V.A AAA pan statistic. Tak nám teď spočítejte kolik má Evropa jaderných hlavic včetně těch natahaných od amiků, a pak spočítejte ty drobky co má Váš obdivovaný pan dobyvatel kterému schvalujete jeho zábavu a máte statistiku kdo by tratil.Ty pětičlenské státy Evropy nikdy nevyhrožovaly spálením RF oproti Vašemu mírotvůrci který to hrozí Evropě každý den po probuzení jenom proto, že si sousední stát dovolil ho poslat kam patří. Znovu to zopakuji. Nikdo nikdy nemůže napadnout jadernou mocnost. Už je Vám to jasné? Můžete jet do země draka a RF, aby jste poznal, proč je nechce ani Ukrajina, ani Mexiko a vůbec nikdo. Kromě Vás. Tak si to tam užijte, už Vás tam zve a čeká.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*