Ceny energie v Evropě rostou a jsou hlavním inflačním impulsem, rady a prognózy televizních expertů se vyznačují velkým stupněm zmatenosti, na jednom se shodnou, věští černou budoucnost pro letošní (a další) zimu. Televize včera ukázala matku tří dětí, která bude muset šetřit na potravinách, velmi dojemná historie, ale instruktivnější by bylo kdyby ukázali na čem bude šetřit nesčíslný aparát televizních nefachčenko, tucty zpravodajů a moderátorů, každý den v jiném kostýmu. Spenglerův komentář: „(televizní) média neustále bičují podvědomí lidí, bubnují se teze, jedno stanovisko za druhým, každé ego je funkcí monstrózního intelektuálního Nic, čtenář, posluchač buď nezná nebo mu není dovoleno, aby znal“. Televize a partaje příští vlády nás přesvědčily, že je třeba z tendru dostavby energetických bloků v Dukovanech eliminovat nejlepšího světového konstruktéra atomovek, čeští poslanci v EP hlasují o sankcích proti energetické velmoci a o zastavení dostavby Nord Stream 2. Spengler taky napsal, že hlad zvedá ošklivost, vulgaritu a nemetafyzický druh strachu o život, kultura kolabuje a začíná holý boj o existenci lidské bestie. Energetický hlad a evropskounijní dogmata jsou předstupněm tohoto širšího hladu. V této situaci, kdy by měla vstoupit do hry česká politika a zabezpečit energetickou udržitelnost a garantovat cenovou stabilitu, velkoměstští hlupáci vnutí národu vládu, která bude evropským vlajkonošem boje s Ruskem a kterou Rusko oprávněně chápe jako největšího svého nepřítele. A je ještě absurdnější, tato země nás ještě nedávno brala jako etnicky velmi blízkou zemi s ekonomicky příznivými důsledky pro republiku.
Evropskounijní politika vstupuje na trh s energií, ale ve směru Spenglerova velkého hladu. Instituce Evropské unie přijaly tzv. direktivu o plynu, kterou se zakazuje ruským dodavatelům využívat na sto procent kapacity plynovodu, i když neexistuje konkurenční dodavatel, který by mohl na plynovodu participovat. Brusel zfabrikoval za české pomoci směrnice, které uměle ohraničují dodávky z Ruska. Z toho důvodu např. plynovod Opal pracuje jen na polovinu své kapacity, snižuje to možnosti energovodu Nord Stream 1. Podobná nepřirozená pravidla přicházela během konstrukce Nord Stream 2 a celou stavbu pozdržela. Podle evidentně málo kompetentní Estonky Kadri Simson, jinak komisařky EU pro energii, se energetická krize v Evropě bude řešit zrychlením výstavby větrných a slunečních elektráren, plynovodem Nord Stream 2 se prý Evropská komise nezabývá, čeká na německé povolení, může to trvat celý příští rok. Estonka odcestuje do Perského zálivu a bude tam jednat o vyšších dodávkách plynu. Evropská komise odmítla politiku dlouhodobých kontraktů s ruskými dodavateli, zdůvodňovalo se to tím, že Gazprom přece nemůže kalkulovat se zaručenými desítkami miliard z Evropy a plánovat investice v Rusku. Zajímavý argument.
.
Ruský prezident se ve středu zúčastnil plenárního zasedání fóra „Ruský energetický týden“, ve vystoupení řekl, že po minulé chladné zimě se některé evropské země vůbec nezajímaly o své zásoby plynu před novou sezónou, spoléhaly na spotové burzy plynu a na neviditelnou ruku trhu, což ještě víc vyšroubovalo ceny. Prezident řekl, že růst cen plynu je důsledkem deficitu elektrické energie a ne naopak, jak se prezentuje v EU. „Když sleduji, co se na to téma vypráví, prostě údiv. Nejen nevidět cifry, nevidět realitu a maskovat své chyby. Někteří experti si pletou analýzu energetického trhu v Evropě s prázdnými politickými floskulemi“. Podle prezidenta celé poslední desetiletí, krok za krokem se v evropské energetice kupily systémové nedostatky. Právě toto způsobilo energetickou krizi, v době, kdy hlavními zdroji energií byl atom a plyn, se podobné krize nevyskytovaly. „Sláva bohu v Rusku nejsou podobné problémy představitelné“. Ruská strana vždycky tvrdila, že trh s energií je do té míry výjimečný, že nemůže podléhat liberalizaci. Ruský lídr na fóru prohlásil, že zvedat objemy plynu přes Ukrajinu je nebezpečné, ukrajinský plynovod by se rozsypal, Rusko zvedlo dodávky přes Ukrajinu o 10% nad dojednaný kontrakt a dál to není možné. Putin na fóru zmínil jeden zajímavý fakt, státem vlastněný Gazprom financuje rádio (asi měl na mysli Echo Moskvy) s extrémně kritickými postoji k vládě a prezidentovi a rádio klidně vyvíjí činnost po celém Rusku, něco takového se velmi obtížně najde někde jinde na světě, ze státních prostředků financované protivládní médium, navíc každý druhý v redakci má zahraniční pas nebo občanství. Ruský prezident se spletl, v České republice ČT propaguje extrémní pozice proti Babišově vládě a navíc i proti vlastnímu národu, což se u Echa Moskvy neděje.
.
Postoje evropskounijních politiků k Nord Stream 2, jehož zprovoznění by omezilo krizové stavy s energií, hraničí s paranoia, Rusko (i SSSR) nikdy v minulosti nepoužilo energetických dodávek k politickému vydírání, na druhé straně evropskounijní politici vydírají Nord Streamem, ale není jasné jestli nevydírají vlastně obyvatele svých zemí. Dodávky Gazpromu jsou dnes na historickém maximu, ceny energií rostou v důsledku nenaplněných zásobníků v Evropě a vyšší poptávky v jihovýchodní Asii, která je ochotna platit víc.
.
Libor Číhal
(9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Počet přečtení:309
>> Podpora
Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!
Ruský prezident se plete ještě v jedné věci. Současný stav není výsledkem liberalizace, ale naopak masivní a naprosto nekompetentní regulace.