Vycouvat z ukrajinské pasti nebude pro Rusko vůbec snadné
Sdílet článek:

Vycouvat z ukrajinské pasti nebude pro Rusko vůbec snadné, pravděpodobně ani největší natovské štváče nenapadlo, že do ní Rusko dobrovolně vstoupí. Putinovi se podařilo aspoň temporálně vytvořit ukrajinský národ, sjednotil proti sobě na Ukrajině téměř všechny. Být obětí je v této hře výhodné.

Včera se sešly u Gomelu na ukrajinsko-běloruské hranici vysoké delegace Ruska a Ukrajiny, stanoviska obou stran nejsou slučitelná, Rusko požaduje uznání Krymu, federalizaci, uznání donbaských republik v hranicích původních regionů a neutralitu země, o denacifikaci se nikde nemluví, Ukrajina žádá zaplacení škod, revokaci uznání donbaských republik a stažení Rusů i z Krymu. Pozitivním jevem je pětihodinové jednání a zdrženlivý komentář vedoucích obou delegací, šéfové obou stran řekli, že během hovorů se odkryly společné body. Šéf ukrajinské delegace Michail Podoljak na twitteru napsal, že jednání jsou pracná. Velkým pokrokem bude dohoda na nějaké formě rozumného příměří a nastaví se parametry pro další vyjednávání o složitějších otázkách.

Ve včerejších kyjevských novinách Den se píše, že prezidenti Bulharska, Česka, Litvy, Lotyšska, Slovenska a Slovinska požadují okamžité přiznání Ukrajině statusu kandidáta na členství v EU, Fiala chce okamžité členství. Určitě by si Evropská unie tohoto člena zasloužila a navíc i Fialu ve svém sekretariátě, kde bude mít lepší love než má dnes. Nelíbí se to Alici Weidelové, vůdkyni německé hlavní opoziční strany AfD, v Bundestagu pronesla na toto téma projev (viz). Čecha jímá krutá závist, Němci prohráli po Bismarckovi všechny války, ale nejenže mají lepší důchody, ale i fascinující politiky ve srovnání s českými nulami, může to vyplývat též z faktu, že německý Bundestag je na rozdíl od českého sněmu parlamentem suverénní země. Weidelová je navíc extra půvabná. Německá politička v parlamentu řekla, že tlak von Leyenové na rychlý vstup Ukrajiny do EU je zcela nezodpovědný. Primárním cílem německé a bruselské politiky musí být co nejrychlejší zastavení konfliktu, místo toho, aby se přiléval benzín do ohně nesmyslnými požadavky uprostřed války, jsou zapotřebí signály na uvolnění, které otevřou možnosti dalšího jednání. Dlouhodobé uvolnění může být podle Weidelové dosaženo pouze neutralitou Ukrajiny, to vylučuje perspektivu přistoupení Ukrajiny do NATO a EU. Budoucí evropská bezpečnostní architektura se musí z tohoto konfliktu poučit a zohlednit legitimní bezpečnostní požadavky Rusů. Weidelová řekla, že ruská invaze je úder proti realpolitik, ale bylo obrovskou chybou západu slibovat Ukrajině členství v NATO a vtáhnout zemi do této zkušenosti. Ukrajina mohla být mostem mezi východem a západem a ne periferií západu. Konflikt znamená historické selhání západu.

Vlivný francouzský novinář Olivier Berruyer napsal v Les-Crises, naše sympatie je na straně oběti, ale nesmíme zapomenout, kdo jsou velcí zodpovědní a davy přechytralých expertů, kteří jenom doznávají, že nejsou schopni předvídat vůbec nic. Za tuto krizi bychom měli požadovat účet od našich politiků, kteří pomocí rozumné diplomacie mohli konfliktu zabránit, historie je velmi komplexní a mezinárodní vztahy křehké. Vůdce Legy Mateo Salvini odsoudil ruský vpád, ale říká, že jediná cesta z krize může být diplomatická, Salvini zpochybnil linii Josepa Borrella, který je zodpovědný za zahraniční politiku EU. Borrell nevyloučil dodávky vrcholně smrtících zbraní ukrajinské armádě. Salvini v televizi řekl, že Moskva pochopí, že přestřelila, ale Evropa potřebuje dobré vztahy s Ruskem, NATO je obrannou aliancí a nemůže být ofenzívní. Pokud se konflikt nezastaví, dojde ke katastrofě. Podle Berlusconiho protiruské ekonomické sankce budou mít obrovský dopad na italskou ekonomiku, za každou cenu se musí diplomatickou cestou najít řešení, říká historický vůdce italské pravice v il Giornale.

 

Libor Číhal

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Uvidíme jak se situace bude vyvíjet další dny. Ruská armáda sice postupuje pomalu, ale postupuje. Až bude mít pod kontrolou půlku Ukrajiny, tak se asi bude jednat jinak.

 2. Bojové” úspěchy obou armád světa v současnosti v době nedávno munulé ,viditelná neschopnost, možná iprodejnost jejich velitelů, naprostou absenci odhodlání jejich vojáků chcípnout za zájmy někoho třetího.mě jasně dokazují naprostou zbytečnost instituce zvané armáda.
  Vždyť spár hbitých kliků na klávesnici vybraných počítačů má razatnější účinek,
  nežli kolony tanků,letecké srasmády a námořní svazy.
  Armáda je dojná kráva pro stvůry odhodlané k totální likvidaci planety země.
  A VÁLKA ,PRO KTEROU JE STVOŘENÁ JE VŮL

 3. Vzhledem k tomu, že se začínají opatrně ozývat sovětští oligarchové, bych se obával, že taťka Puťka by v případě ne dost rychlého vítezství mohl náhle podlehnout nějaké zákeřné chorobě. Oblíbenou diagnózou v jeho zeměpisných šířkách bývalo srdeční selhání, popř. ledvinová kolika. Taky by mohl spáchat sebevraždu, dost možná i asistovanou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*