Na Hradě si zvedli platy na 100 tisíc




Sdílet článek:

COM/PRIMA

Hradní špičky si podle informací webu iDnes v tichosti zvedly svá finanční ohodnocení. Plat 100 tisíc korun od září nově pobírají ředitelé odboru protokolu či financí v prezidentské kanceláři. Na stejnou částku dosáhla i odstupující mluvčí Markéta Řeháková. Podle úřadu upravená platová ohodnocení odpovídají rozsahu a náplni práce na těchto postech. To platy vrcholných politiků budou příští rok patrně stagnovat. Změnu jejich výpočtu přinese konsolidační balíček, který schválila Sněmovna.

Mluvčí Markéta Řeháková, která v minulém týdnu skončila na svém postu, si přišla v posledních měsících svého působení na plat 100 tisíc korun. Její předchůdce Jiří Ovčáček na konci funkce pobíral 82 490 korun, píše web iDnes.

Z vyššího ohodnocení se těší i ředitel odboru protokolu. V prvních měsících po nástupu Petra Pavla na post prezidenta bral zhruba 78 500 korun, ale od září byl jeho plat navýšen na rovných 100 tisíc. Vyrovnání na statisícovou hodnotu proběhlo i v případě ředitele finančního odboru, dříve známéjo jako ekonomický. Web tyto informace získal na základě žádosti a zákona o svobodném přístupu k informacím.

Došlo i k úpravám jednotlivých sektorů a vytvoření nových odborů, a to v oblasti informačních technologií či řízení lidských zdrojů. Proměny celkové organizace mají podle vyjádření Hradu zlepšit efektivitu, přičemž úpravy platů mají odpovídat rozsahu dané práce.

Nejmenovaný zdroj obeznámený s děním na Hradě pro iDnes uvedl, že se nejedná o žádné plošné navyšování, ale spíše o postupné přidávání šéfům různých administrativních oblastí, kteří na své pozice nastoupili spolu s příchodem Petra Pavla.

„Údaj o výši měsíčního platu bývalého mluvčího nevypovídá o skutečném příjmu. Ten ovlivňují například i odměny. V této souvislosti upozorňujeme, že letos do dnešního dne nebyly žádné odměny současným vedoucím zaměstnancům vyplaceny,“ reagoval na dotaz webu Karel Čapek z odboru komunikace kanceláře prezidenta. Tato mimořádná peněžní ohodnocení se vyplácejí na konci roku či v polovině roku následujícího.

Michálek: Jedná se stále o manažerské pozice

Rozhodnutí kanceláře Hradu dosud politici – a to ani koaliční, ani opoziční – výrazně nekritizovali. Pirátský poslanec Jakub Michálek však upozornil, že výši platů je nutné vnímat tak, že se i přes politický kontext jedná o manažerské pozice. Celá záležitost je podle něj také odvislá od pracovního trhu v Praze, kde nejsou podobné částky něčím neobvyklým.

„Pokud to srovnám třeba s platy ředitelů odborů na pražském magistrátu, přijde mi, že ta hladina zhruba sedí,“ uvedl Michálek pro iDnes. Podle poslance je důležité, aby i státní sféra dokázala svým finančním ohodnocením přilákat dostatek kompetentních lidí.

Výraznými změnami zatím neprošel plat vedoucího kanceláře prezidenta. Na této pozici aktuálně působí Jana Vohralíková. Ta rozvířila veřejný prostor organizací akce na Hradě spolku, v němž měla být zainteresovaná jako zakladatelka. Kancléřka pobírá 157 070 hrubého měsíčně, tedy stejně jako její předchůdce Vratislav Mynář. Sám prezident již dříve avizoval, že platy a odměny pracovníků kanceláře by měly být veřejné s odůvodněním, že se jedná o zaměstnance ve veřejné službě.

Mzdy politiků

Platy vrcholných politiků budou příští rok stagnovat. Změnu jejich výpočtu přinese konsolidační balíček, který schválila Sněmovna. Pokud by zůstal v platnosti nynější zákonný vzorec, meziroční růst platů politických představitelů by zřejmě o něco přesáhl šest procent.

Základna, od níž se odvíjejí letošní platy vrcholných politiků, činí 94 757,5 koruny. Ministerstvo financí v důvodové zprávě uvedlo, že podle upraveného vzorce by vzrostla pro příští rok o desítky korun. Loňská průměrná mzda v celém hospodářství činila podle předběžného údaje Českého statistického úřadu 40 317 korun. Podle propočtu by základna při použití upraveného vzorce činila pro příští rok 94 775 korun. Pokud by se použil platný zákon, představovala by 100 792,5 koruny.

Při výpočtu platů vrcholných politiků podle nového vzorce by si proti letošku polepšili někteří funkcionáři pravděpodobně o stokorunu měsíčně. Jde o předsedy obou parlamentních komor, premiéra a o místopředsedy parlamentních výborů. Další vrcholní politici by patrně pobírali stejné částky jako letos. Souvisí to s tím, že se vypočtený plat ze zákona zaokrouhluje vždy na celé stokoruny nahoru.

Hrubé platy jednotlivých politiků (v korunách za měsíc):

Funkcionář 2022 2023 2024 (současný vzorec) 2024 (podle konsolidačního balíčku)
Prezident 321 000 341 200 362 900 341 200
Předseda parlamentní komory a premiér 258 600 274 800 292 300 274 900
Místopředseda vlády 222 000 236 000 251 000 236 000
Místopředseda parlamentní komory a ministr 183 700 195 300 207 700 195 300
Předseda parlamentního výboru, komise a delegace 135 600 144 100 153 300 144 100
Poslanec a senátor 96 300 102 400 108 900 102 400
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. No, to se jim to schvaluje likvidační balíček…a my jenom čumíme. Minimální mzdu by to mělo pobírat a odměnu až na konci volebního období – pokud udělají vše nejlepší pro nás!
    Jo, sny jsou sny a my blbci ty parazitické škůdce furt živíme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*